Paznokcie

Paznokcie to rogowa osłona ostatniego członu naszych palców. Pełnią one funkcje ochronne oraz obronne. Chronią między innymi przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych. Są jednym z wytworów naskórka. Głównym budulcem naszego paznokcia jest keratyna.

Budowa paznokcia

Czy wiesz, że płytka paznokciowa zbudowana jest z dwóch blaszek - grzbietowej i podeszwowej? W blaszce grzbietowej wyróżnić można korzeń  paznokcia i właściwy, wyrastający na zewnątrz paznokieć. Dowiedz się z naszego serwisu, w jakim tempie rosną paznokcie. U rąk to około 0,15 mm na dobę, a u nóg wzrost jest zdecydowanie wolniejszy.

Pielęgnacja paznokci

Pielęgnacja paznokci polega głównie na utrzymywaniu ich w czystości. Regularnie trzeba je przycinać lub opiłowywać, dla zachowania ich właściwej długości i kształtu.

Choroby paznokci

Rozdwajające i łamiące się paznokcie są oznaką niedoborów witaminowych, a nawet groźnych chorób. Same paznokcie narażone są na ataki mikroorganizmów chorobotwórczych, np. grzybów. Czym objawia się grzybica paznokci i jak się ją leczy? Uzyskaj sprawdzone, rzetelne informacje na ten temat z naszego serwisu.

Rozwiń całość

Najnowsze