Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rekonstrukcja paznokcia – jak wygląda procedura rekonstrukcji? 
menu
Polub nas na Facebooku

Rekonstrukcja paznokcia – jak wygląda procedura rekonstrukcji? 

kosmetyczka wykonuje manicure młodej kobiecie

Fot. Slavica / Getty Images

Rekonstrukcja paznokcia przeprowadzana jest u osób po urazach mechanicznych, w przypadku paznokci zdrewniałych, infekcji grzybiczych lub onycholizy (oddzielania płytki paznokcia).

Rekonstrukcja paznokcia jest powszechnie wykonywanym zabiegiem w gabinetach podologicznych. Zabieg polega na rekonstrukcji uszkodzonej płytki za pomocą preparatów medycznych.

Wskazania do rekonstrukcji paznokcia

Powstające ubytki płytki paznokcia mogą mieć wiele przyczyn. Rekonstrukcja paznokcia u ręki wykonywana jest u osób po mechanicznym urazie, np. mocnym uderzeniu, przy którym powstaje krwiak podpaznokciowy i czasami obserwuje się całkowite lub częściowe odejście płytki. Innymi wskazaniami są wrastające płytki, przy których uszkodzeniu ulegają macierz oraz łożysko. Wówczas płytka paznokcia nie jest w stanie rosnąć naturalnie. Innym wskazaniem do wykonania rekonstrukcji płytki paznokcia są powikłania po infekcjach grzybicze. Wówczas przed zabiegiem należy wykonać badania mykologiczne, aby upewnić się, że zakażenie grzybicze minęło. Jeśli okazałoby się, że infekcja toczy się dalej, kluczowe jest wyleczenie i oczyszczenie płytki przed podjęciem się rekonstrukcji. Także niektóre z chorób mogą przyczynić się do deformacji paznokci. Są to chociażby wady serca, wypryski, liszaj płaski, łuszczyca, marskość wątroby, anemia, niewydolność oddechowa albo zaburzenia krążenia. Niekiedy widoczne zmiany w strukturze paznokcia wynikają z długotrwałego zażywania leków, przez co płytka może przybierać kolor zielony, żółty, bladoniebieski lub brązowy.

Polecamy: Suche skórki wokół paznokci. Jak o nie dbać?

Co zrobić, żeby paznokcie przestały się łamać? Dowiesz się tego z naszego filmu: 

Zobacz film: Domowe sposoby na łamliwe i zniszczone paznokcie. Źródło: Klinika urody.

Metoda rekonstrukcji paznokcia

Rekonstrukcja paznokcia po urazie mechanicznym przebiega z użyciem specjalnych mas żelowych lub akrylu. Obie substancje wypełniają ubytek w płytce. Masa do rekonstrukcji paznokci może różnić się składem i elastycznością. Warunkiem do przeprowadzenia zabiegu rekonstrukcji jest obecność około 1/3 długości płytki paznokciowej. Ponadto pacjent, który zgłasza się na zabieg po przejściu zakażenia grzybiczego, musi się upewnić, że infekcja dobiegła końca. Obecnie większość preparatów używanych do rekonstrukcji zawiera składniki przeciwgrzybicze, jednakże nie traktuje się ich jako lecznicze, a bardziej zapobiegające powstawaniu infekcji. Rekonstrukcja paznokci u nóg i rąk musi być wykonana na płytce oczyszczonej i ofrezowanej.

Rekonstrukcja paznokci żelem jest obecnie bardziej popularna niż akryl ze względu na dużą elastyczność żelu. Jest to istotne z punktu widzenia przeciążania płytki spowodowanej chodzeniem lub wykonywaniem codziennych prac fizycznych. Płytka żelowa nie ma tendencji do deformowania się i pękania. Metoda ta jest całkiem bezpieczna i skuteczna, a paznokieć wygląda po niej estetycznie. Ponadto paznokieć zabezpieczony jest przed czynnikami mogącymi wywołać infekcje.

Polecamy: Białe plamy na paznokciach. Co oznaczają białe plamki? Jak się ich pozbyć?

Rekonstrukcja paznokcia krok po kroku

Każdy zabieg rekonstrukcji paznokcia wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Cały proces jest stosunkowo prosty i przebieg w dwóch krokach. Najpierw nakłada się masę żelową na naskórek, zwany również łożyskiem paznokcia. Następnie specjalista musi utwardzić masę żelową za pomocą ultrafioletu. Istotne jest to, aby wykonywać rekonstrukcję w gabinecie podologicznym, gdyż jedynie preparaty specjalistyczne chronią płytkę przed drobnoustrojami i przyspieszają jej odbudowę. Rekonstrukcja paznokcia akrylem wygląda podobnie jak przy użyciu żelu, jednak jest znacznie droższa.

Polecamy: Łuszczyca paznokci – diagnozowanie i leczenie zmian na paznokciach

Czy Twoje paznokcie są zdrowe?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Protetyka paznokcia

Nieco bardziej skomplikowaną techniką uzupełniania ubytków w płytce paznokciowej jest wykonanie protezy. Robi się ją na indywidualne zamówienie. Do realizacji wykorzystuje się dwie metody w tym samym czasie: metodę Greppmayra i Eckle’a. Najpierw wykonuje się odlew uszkodzonego paznokcia oraz wycisk, po czym gotowy wycisk obrabia się za pomocą frezarki. Technika jest znacznie dłuższa niż klasyczne wypełnienie masą żelową i akrylem. Wymaga od wykonującego większej precyzji. Całkowity koszt protetyki jednego paznokcia wynosi około 150 złotych.

Co zrobić, aby uchronić się przed uszkodzeniem płytki paznokcia?

  • Należy unikać noszenia ciasnego obuwia.
  • Po zauważeniu nawet niewielkich rozmiarów krwiaka pod paznokciem należy jak najszybciej umówić się na wizytę do podologa.
  • Podczas korzystania z publicznych pływalni, sali do gimnastyki lub siłowni należy zawsze mieć własne klapki pod prysznic i dodatkowo po osuszeniu stóp użyć maści przeciwgrzybiczej.
  • Nie należy chodzić w nie swoim obuwiu lub też pożyczać je innym. 
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
1
Polecamy
Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie?
Jak zadbać o płytkę?
Czy manicure hybrydowy niszczy paznokcie? Jak zadbać o płytkę? Dzień Dobry TVN
Czarne plamki na paznokciach – co oznaczają?
Czarne plamki na paznokciach – co oznaczają? Dzień Dobry TVN
Na czym polega manicure biologiczny?
Zastosowanie i zalety
Na czym polega manicure biologiczny? Zastosowanie i zalety TVN zdrowie
Paznokcie żelowe – jak o nie dbać i na co zwracać uwagę?
Paznokcie żelowe – jak o nie dbać i na co zwracać uwagę? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?
Tabletki przeciwbólowe po alkoholu – paracetamol czy ibuprofen?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni