Polub nas na Facebooku
Czytasz: Podologia – na czym polega specjalistyczna pielęgnacja stóp?

Podologia – na czym polega specjalistyczna pielęgnacja stóp?

Zainteresował Cię ten artykuł?
Osoba podczas wizyty u podologa

Fot: fotomaniya / gettyimages.com

Podologia to dziedzina z pogranicza medycyny i kosmetyki, która zajmuje się stopami. Z usług podologa można skorzystać zarówno w przypadku konieczności leczenia patologicznych zmian, jak i w celu profesjonalnej pielęgnacji zdrowych stóp.

Podologia to w Polsce dziedzina stosunkowo młoda. Pierwsze Polskie Towarzystwo Podologiczne funkcjonowało wprawdzie już w XIX w., ale rozwój specjalistycznej pielęgnacji stóp został wyhamowany przez kolejne wojny światowe oraz okres panowania socjalizmu. Przez wiele lat jedynym dostępnym w kraju zabiegiem był pedicure wykonywany w gabinetach kosmetycznych. Podologię często błędnie utożsamia się z tego rodzaju działalnością. Tymczasem ta prężnie rozwijająca się od kilku lat dziedzina oferuje bardzo szerokie spektrum zabiegów, zarówno dla stóp zdrowych, jak i problematycznych. Rosnąca świadomość Polaków dotycząca potrzeby dbałości o stan stóp, który niegdyś był tematem wstydliwym i lekceważonym, sprawia, że usługi podologiczne stają się coraz bardziej pożądane. Kwestie prawne dotyczące profesji podologa nie są jeszcze w Polsce w pełni uregulowane, ale wykonywanie tego zawodu najczęściej wiąże się z ukończeniem studiów zawodowych na podbudowie medycyny lub kosmetologii.

Czym zajmuje się podologia?

W swojej działalności podologia nie wkracza w obszary chirurgii czy ortopedii, ale zajmuje się stopami w sposób bardziej zaawansowany, niż odbywa się to w salonach kosmetycznych. Jej rolą jest profilaktyka częstych dolegliwości, ich diagnozowanie, a także leczenie w ścisłej współpracy z innymi specjalistami, w szczególności internistami, diabetologami, dermatologami, mykologami, ortopedami. Wykwalifikowany podolog musi mieć niemałą wiedzę z zakresu powyższych specjalności, aby mógł rozpoznawać zmiany chorobowe, a także przeprowadzać zabiegi służące estetyce i zdrowiu stóp dotkniętych określonymi dolegliwościami.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o stopy:

Zobacz film: Domowe sposoby na piękne i zdrowe stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Oferta gabinetów podologicznych obejmuje:

 • profesjonalną pielęgnację zdrowych stóp i poradnictwo w tym zakresie,
 • profilaktykę i diagnostykę zmian w obrębie stóp,
 • pielęgnację stóp chorych i zagrożonych rozwojem patologii.

Gabinety podologiczne działają zgodnie z najwyższymi standardami, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad higieny. Wyposażone są w specjalistyczny, nowoczesny sprzęt, najczęściej niedostępny w salonach kosmetycznych.

Klienci gabinetów podologicznych

Z porady podologa lub zabiegów pielęgnacyjnych może skorzystać każda osoba, która pragnie w profesjonalny, higieniczny sposób dbać o estetykę i zdrowie swoich stóp. Usługi podologiczne zaleca się jednak przede wszystkim:

 • chorym ograniczonym ruchowo, niezdolnym do samodzielnej pielęgnacji stóp,
 • seniorom wymagającym szczególnej pielęgnacji stóp w związku z procesami starzenia się organizmu czy chorobami mającymi pośredni wpływ na stan kończyn dolnych,
 • chorym z zaburzeniami krążenia, które wpływają na pogorszenie kondycji kończyn dolnych,
 • chorym cierpiącym na różnego rodzaju dermatozy stóp, ich nadmierną potliwość lub ze skłonnością do dolegliwości takich, jak odciski, modzele itp.
 • osobom, których stopy są niefizjologicznie obciążane, np. w związku z wykonywanym zawodem, jak choćby sportowcom.

Podologia – dolegliwości, zabiegi

Podologia w pierwszej kolejności zajmuje się diagnozowaniem problemów klientów. Dlatego wszelkie zabiegi poprzedzone zostają wywiadem i badaniem stóp, obejmującym ocenę anatomiczną, neurologiczną, dermatologiczną, czy sprawdzeniem jakości krążenia. Podolog może nawet pobrać materiał do badań mikrobiologicznych, które pozwalają na pogłębienie diagnozy ewentualnych schorzeń.

Masz problem z wrastającymi paznokciami? Nie wiesz, gdzie szukać pomocy? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak leczyć wrastające paznokcie? Źródło: 36,6.

Po wnikliwym zapoznaniu się ze stanem stóp klienta podolog może przystąpić do niezbędnych zabiegów, spośród których najczęstsze to:

 • pedicure leczniczy (dla stóp problematycznych) – opracowanie paznokci stóp, usunięcie zrogowaceń, wykonanie terapeutycznego masażu połączonego z aplikacją preparatów leczniczych lub założeniem opatrunków na miejsca chorobowo zmienione,
 • usuwanie odcisków i modzeli – z wykorzystaniem specjalnych frezarek lub skalpela oraz preparatów zmiękczających,
 • usuwanie kurzajek – najczęściej metodą elektrokoagulacji,
 • usuwanie zrogowaciałych warstw skóry przy problemie pękających pięt (rolą podologa jest także zalecenie odpowiedniego leczenia w warunkach domowych),
 • rekonstrukcja zniszczonych paznokci.

W gabinetach podologicznych można także leczyć niektóre choroby stóp, np. grzybicę paznokci. W przypadku uciążliwych dolegliwości wynikających z wad budowy stopy lub jej deformacji podolog może wykonać ortozy – wkładki służące odciążeniu i korekcji chorobowo zmienionych miejsc.

Skąd się bierze grzybica paznokcia? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Grzybica stóp i paznokci. Źródło: 36,6.

Koszt leczenia podologicznego

W Polsce usługi gabinetów podologicznych nie są jeszcze refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ceny zabiegów uzależnione są w znacznej mierze od wartości zastosowanych materiałów i leków. Średni koszt jednorazowej wizyty to 50–150 zł.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać? Materiał sponsorowany
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?