Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uczulenie na hybrydy – jak je rozpoznać? Czy można je wyleczyć?

Uczulenie na hybrydy – jak je rozpoznać? Czy można je wyleczyć?

Zainteresował Cię ten artykuł?
zdejmowanie-hybrydy

Fot.: borzywoj / stock.adobe.com

Uczulenie na hybrydy to miejscowa reakcja alergiczna na lakiery hybrydowe, które są stosowane do malowania paznokci. Najczęściej objawia się zaczerwienieniem skórek wokół paznokci. W ostrzejszych stanach mogą pojawić się pęcherze, opuchlizna i powodujące znaczny dyskomfort swędzenie.

Uczulenie na hybrydy u bardzo wrażliwych osób występuje niezależnie od tego, czy lakier został nałożony na paznokcie czy nie – często objawy są widoczne już po samym kontakcie z buteleczką zawierającą drażniącą substancję. W tak zaostrzonej postaci jest to przypadłość zwłaszcza osób, które pracują w gabinetach kosmetycznych.

Uczulenie na hybrydy

Reakcja alergiczna organizmu może być wywołana przez wiele substancji drażniących, również lakiery stosowane w gabinetach kosmetycznych. Objawy są uzależnione od podatności organizmu na działanie drażniącego środka – od tego zależy ich natężenie i zasięg. Jeżeli niepożądana reakcja wystąpi raz, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie się pojawiała każdorazowo po zrobieniu manicure z użyciem hybrydo-żelu. W takich przypadkach bardzo rzadko pomaga zmiana producenta lakieru czy jego aplikacja w ten sposób, aby nie dotykał okalających paznokci skórek. Często objawy uczulenia nasilają się po kontakcie skóry z pyłem przy zdejmowaniu hybrydy, co wymaga użycia pilnika. Każdorazowe wtarcie pyłu w skórę dłoni wzmaga reakcję. Dolegliwości są mniejsze, jeżeli nie stosuje się acetonu, ale i tak tego typu praktyka nie eliminuje zupełnie uczulenia na hybrydę.

Jakie objawy daje uczulenie na hybrydę?

Objawy uczulenia na hybrydę mogą się różnić w zależności od danego organizmu i skłonności do reakcji alergicznych. Przede wszystkim charakterystyczne jest zaczerwienienie skórek wokół pomalowanych paznokci. W ostrzejszych stanach mogą pojawić się pęcherze na palcach i pod paznokciami, które są niekiedy wypełnione ropną wydzieliną. Występuje uporczywy świąd skórek i opuszków, który może się przekształcić w pieczenie i ból palców. Poza opuchlizną dłoni widoczne są czerwone plamy, które mogą wystąpić też na całym ciele. Dochodzi do znacznego osłabienia płytki paznokci – staje się ona krucha i łamliwa i ma tendencję do rozdwajania się. Wokół niej skóra ulega znacznemu zgrubieniu i występuje obfite łuszczenie.

Najgroźniejszym z niepożądanych objawów jest onycholiza, czyli choroba polegająca na odwarstwieniu się płytki paznokcia, która wymaga szybkiego leczenia specjalistycznego i zastosowania leków (maści i tabletek), dostępnych na receptę. Jej objawem jest zmiana barwy paznokcia, który w pierwszej fazie jest biały, a wraz z postępem schorzenia zmienia się na żółty, a nawet zielony. Osoby dotknięte tego typu reakcją odczuwają duży ból (może promieniować aż do nadgarstków) i tkliwość nie tylko opuszków, ale całych palców.

Uczulenie na hybrydę – jak leczyć?

To, jak leczyć uczulenie na hybrydę, uzależnione jest od stopnia reakcji alergicznej i objawów jej towarzyszących. Przede wszystkim, niezależnie od nasilenia objawów, należy odizolować dłonie od czynnika drażniącego – jeśli wykonany został manicure, konieczne jest jak najszybsze zdjęcie lakieru. Jeśli dyskomfort nie jest duży, a reakcja ogranicza się do świądu i zaczerwienienia, można zminimalizować objawy domowymi sposobami, np. przez moczenie dłoni w naparze z rumianku, który ma właściwości antyseptyczne, łagodzące i zmniejszające podrażnienia i opuchliznę. Dobre efekty daje też stosowanie maści z panthenolem. W niektórych przypadkach sprawdza się natłuszczanie skóry np. przez wykonywanie delikatnych masaży z miodem oraz stosowanie odpowiednich kremów lub wazeliny. Objawy uczulenia może łagodzić też wapno.

Jeżeli na skórze widoczne są pęcherze oraz odczuwane jest dotkliwe pieczenie i ból, konieczna staje się szybka wizyta u dermatologa, aby nie dopuścić do rozwoju onycholizy i nie doprowadzić do całkowitej utraty paznokcia.

Alergia na hybrydy

W przypadku wystąpienia odczynu alergicznego po zastosowaniu lakieru hybrydowego jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że uczulenie powoduje konkretna marka. Najczęściej reakcja pojawia się na substancje zawarte we wszystkich tego typu hybrydo-żelach i jedynym skutecznym rozwiązaniem jest rezygnacja z tego rodzaju manicure. Również dłuższa przerwa od lakieru nie uodporni paznokci na działanie alergenu przy próbie ponownej aplikacji.

Alergię na hybrydy wywołują głównie zawarte w preparatach:

  • trimellitic anhydride, który ponadto może powodować podrażnienie skóry i oczu,
  • phthalsaureanhydrid – substancja wywołuje u niektórych osób dodatkowo reakcję alergiczną dróg oddechowych.

Alergia może wystąpić w każdym momencie. Wiele kobiet przyznaje, że zanim zaczęły odczuwać dolegliwości wynikające z uczulenia, wcześniej przez dłuższy czas wykonywały ten typ manicure bez problemu.

Zobacz film: Jak dbać o paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
152
23
Więcej na temat
Dieta bezmleczna, czyli jak żyć bez mleka, lodów i kefiru?
Dieta bezmleczna, czyli jak żyć bez mleka, lodów i kefiru?
Nietolerancja laktozy - jakie są jej objawy oraz jaką dietę należy stosować
Nietolerancja laktozy - jakie są jej objawy oraz jaką dietę należy stosować
Jakie
są objawy alergii pokarmowej u niemowląt? Rozpoznanie uczulenia u najmłodszych
Jakie są objawy alergii pokarmowej u niemowląt? Rozpoznanie uczulenia u najmłodszych
Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu
Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy pranie w niskiej temperaturze zabija bakterie?
Czy pranie w niskiej temperaturze zabija bakterie? Reklama
Sposoby na użądlenie osy - czym okładać opuchliznę?
Sposoby na użądlenie osy - czym okładać opuchliznę?
Jakich produktów nie należy przechowywać w lodówce?
Jakich produktów nie należy przechowywać w lodówce? Reklama
Jak rozmrozić lodówkę?
Jak rozmrozić lodówkę? Reklama
Nadmierne pocenie się może być objawem choroby. Przyczyny i sposoby na nadmierne pocenie
Nadmierne pocenie się może być objawem choroby. Przyczyny i sposoby na nadmierne pocenie
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?