Polub nas na Facebooku
Czytasz: Uczulenie na hybrydy – jak je rozpoznać? Czy można je wyleczyć?

Uczulenie na hybrydy – jak je rozpoznać? Czy można je wyleczyć?

Zainteresował Cię ten artykuł?
zdejmowanie-hybrydy

Fot.: borzywoj / stock.adobe.com

Uczulenie na hybrydy to miejscowa reakcja alergiczna na lakiery hybrydowe, które są stosowane do malowania paznokci. Najczęściej objawia się zaczerwienieniem skórek wokół paznokci. W ostrzejszych stanach mogą pojawić się pęcherze, opuchlizna i powodujące znaczny dyskomfort swędzenie.

Uczulenie na hybrydy u bardzo wrażliwych osób występuje niezależnie od tego, czy lakier został nałożony na paznokcie czy nie – często objawy są widoczne już po samym kontakcie z buteleczką zawierającą drażniącą substancję. W tak zaostrzonej postaci jest to przypadłość zwłaszcza osób, które pracują w gabinetach kosmetycznych.

Uczulenie na hybrydy

Reakcja alergiczna organizmu może być wywołana przez wiele substancji drażniących, również lakiery stosowane w gabinetach kosmetycznych. Objawy są uzależnione od podatności organizmu na działanie drażniącego środka – od tego zależy ich natężenie i zasięg. Jeżeli niepożądana reakcja wystąpi raz, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie się pojawiała każdorazowo po zrobieniu manicure z użyciem hybrydo-żelu. W takich przypadkach bardzo rzadko pomaga zmiana producenta lakieru czy jego aplikacja w ten sposób, aby nie dotykał okalających paznokci skórek. Często objawy uczulenia nasilają się po kontakcie skóry z pyłem przy zdejmowaniu hybrydy, co wymaga użycia pilnika. Każdorazowe wtarcie pyłu w skórę dłoni wzmaga reakcję. Dolegliwości są mniejsze, jeżeli nie stosuje się acetonu, ale i tak tego typu praktyka nie eliminuje zupełnie uczulenia na hybrydę.

Jakie objawy daje uczulenie na hybrydę?

Objawy uczulenia na hybrydę mogą się różnić w zależności od danego organizmu i skłonności do reakcji alergicznych. Przede wszystkim charakterystyczne jest zaczerwienienie skórek wokół pomalowanych paznokci. W ostrzejszych stanach mogą pojawić się pęcherze na palcach i pod paznokciami, które są niekiedy wypełnione ropną wydzieliną. Występuje uporczywy świąd skórek i opuszków, który może się przekształcić w pieczenie i ból palców. Poza opuchlizną dłoni widoczne są czerwone plamy, które mogą wystąpić też na całym ciele. Dochodzi do znacznego osłabienia płytki paznokci – staje się ona krucha i łamliwa i ma tendencję do rozdwajania się. Wokół niej skóra ulega znacznemu zgrubieniu i występuje obfite łuszczenie.

Najgroźniejszym z niepożądanych objawów jest onycholiza, czyli choroba polegająca na odwarstwieniu się płytki paznokcia, która wymaga szybkiego leczenia specjalistycznego i zastosowania leków (maści i tabletek), dostępnych na receptę. Jej objawem jest zmiana barwy paznokcia, który w pierwszej fazie jest biały, a wraz z postępem schorzenia zmienia się na żółty, a nawet zielony. Osoby dotknięte tego typu reakcją odczuwają duży ból (może promieniować aż do nadgarstków) i tkliwość nie tylko opuszków, ale całych palców.

Uczulenie na hybrydę – jak leczyć?

To, jak leczyć uczulenie na hybrydę, uzależnione jest od stopnia reakcji alergicznej i objawów jej towarzyszących. Przede wszystkim, niezależnie od nasilenia objawów, należy odizolować dłonie od czynnika drażniącego – jeśli wykonany został manicure, konieczne jest jak najszybsze zdjęcie lakieru. Jeśli dyskomfort nie jest duży, a reakcja ogranicza się do świądu i zaczerwienienia, można zminimalizować objawy domowymi sposobami, np. przez moczenie dłoni w naparze z rumianku, który ma właściwości antyseptyczne, łagodzące i zmniejszające podrażnienia i opuchliznę. Dobre efekty daje też stosowanie maści z panthenolem. W niektórych przypadkach sprawdza się natłuszczanie skóry np. przez wykonywanie delikatnych masaży z miodem oraz stosowanie odpowiednich kremów lub wazeliny. Objawy uczulenia może łagodzić też wapno.

Jeżeli na skórze widoczne są pęcherze oraz odczuwane jest dotkliwe pieczenie i ból, konieczna staje się szybka wizyta u dermatologa, aby nie dopuścić do rozwoju onycholizy i nie doprowadzić do całkowitej utraty paznokcia.

Alergia na hybrydy

W przypadku wystąpienia odczynu alergicznego po zastosowaniu lakieru hybrydowego jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że uczulenie powoduje konkretna marka. Najczęściej reakcja pojawia się na substancje zawarte we wszystkich tego typu hybrydo-żelach i jedynym skutecznym rozwiązaniem jest rezygnacja z tego rodzaju manicure. Również dłuższa przerwa od lakieru nie uodporni paznokci na działanie alergenu przy próbie ponownej aplikacji.

Alergię na hybrydy wywołują głównie zawarte w preparatach:

  • trimellitic anhydride, który ponadto może powodować podrażnienie skóry i oczu,
  • phthalsaureanhydrid – substancja wywołuje u niektórych osób dodatkowo reakcję alergiczną dróg oddechowych.

Alergia może wystąpić w każdym momencie. Wiele kobiet przyznaje, że zanim zaczęły odczuwać dolegliwości wynikające z uczulenia, wcześniej przez dłuższy czas wykonywały ten typ manicure bez problemu.

Zobacz film: Jak dbać o paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
207
26
Więcej na temat
Pokrzywka alergiczna u dziecka i dorosłego – objawy, przyczyny i leczenie
Pokrzywka alergiczna u dziecka i dorosłego – objawy, przyczyny i leczenie
Alergia na roztocza – objawy u dorosłych i dzieci. Odczulanie alergii na roztocza
Alergia na roztocza – objawy u dorosłych i dzieci. Odczulanie alergii na roztocza
Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Poradnik alergika
Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Poradnik alergika
Czy istnieją pralki dla alergików? 
Czy istnieją pralki dla alergików? 
Komentarze (5)
Li 28
Ja od tygodnia zmagam się z objawami alergii na hybrydę lub cleaner tego nie wiem. Zaraz po nałożeniu lakieru zaczęły mnie swędzieć palce, a po godzinie kciuki spuchły mi tak, że były dwa razy większe, do tego bòl. Na drugi dzień pojawiły mi się na ciele duże czerwone, puchnące plamy, swędzą i mam wrażenie, że to się roznosi bo zaczęło się od jednej na nodze, a teraz są i na twarzy, wapno nie pomaga oraz masć z hydrokortyzonem też nie. Zaznaczę jeszcze, że wcześniej robiłam hybrydę i nic się nie działo.
Czytaj całość
Domi27
nie mam uczulenia na hybrydę alle hybryda strasznie niszczy płytkę paznokcia cos o tym wiem moje są w fatalnym stanie cienkie z białymi plamkami cały czas się łamią i rozdwajają. czeka mnie długie leczenie. lepiej mieć swoje
Czytaj całość
Jan58
Hybryda? Kojarzy mi się raczej z samochodem a nie z lakierem do paznokci.
Czytaj całość
Jadwiga
Ja nigdy nie robiłam sztucznych rzeczy - rześ czy paznokci. Pamiętam, jak modne były tipsy, długie, kolorowe, dla mnie paskudne. nie ma co kombinować, naturalne jest najładniejsze. A że chemia uczula to nie nowość.
Czytaj całość
Marca
ja mam uczulenie na lakiery hybrydowe. kiedys zrobiłam sobie u stóp i po zdjęciu miałam białe plamy na paznokciach. pomyślałam wtedy, że może źle mi kosmetyczka zrobiła ciś. poszłam na hybrydę drugi raz, tym razem ręce i stopy. okazało się, że na rękach mam paznokcie jak papier po zdjeciu, a mialam 3 tygodnie.
Czytaj całość
Nie przegap
Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola 
Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola 
Normy poziomu cukru we krwi i sposoby regulacji stężenia glukozy w organizmie
Normy poziomu cukru we krwi i sposoby regulacji stężenia glukozy w organizmie
Jakie stany chorobowe odpowiadają za podwyższone monocyty?
Jakie stany chorobowe odpowiadają za podwyższone monocyty?
Siemię lniane -  właściwości lecznicze. Jak przygotować i pić siemię?
Siemię lniane -  właściwości lecznicze. Jak przygotować i pić siemię?
Kreatynina – badanie surowicy krwi – normy i interpretacja wyników 
Kreatynina – badanie surowicy krwi – normy i interpretacja wyników 
Trójglicerydy: ich rola w organizmie, normy, interpretacja wyników i sposoby na obniżenie
Trójglicerydy: ich rola w organizmie, normy, interpretacja wyników i sposoby na obniżenie