Polub nas na Facebooku
Czytasz: Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie

Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie

NAN

Fot: fresnel6 / fotolia.com

Zespół Aspergera u dzieci i dorosłych nie powoduje zaburzeń w rozwoju umysłowym. Objawy zespołu Aspergera związane są z brakiem umiejętności interpersonalnych i społecznych. Leczenie opiera się na terapii różnymi metodami, w tym na terapii behawioralnej i kognitywnej.

U kilku procent osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu może wystąpić zespół sawanta. Polega na tym, że iloraz inteligencji chorego jest niski, ale jednocześnie występują u niego zdolności umysłowe w konkretnej dziedzinie, które pozwalają nazywać chorego geniuszem. Dotyczy to przeważnie matematyki, plastyki i muzyki. Słynne osoby z aspergerem to m.in. Kim Peek, malarz Richard Wawro, rzeźbiarz Alonso Clemons czy poliglota Daniel Tammet.

Zespół Aspergera: co to jest i kogo dotyczy? Zespół Aspergera a autyzm

Zespół Aspergera nie jest chorobą. To najłagodniejsze całościowe zaburzenie rozwojowe ze spektrum autyzmu. Rozwój umysłowy u dziecka z zespołem Aspergera jest prawidłowy, w przeciwieństwie do autyzmu dziecięcego (inaczej autyzmu wczesnodziecięcego). Cechą wspólną autyzmu i aspergera jest wycofanie i brak umiejętności społecznych. Dorośli z zespołem Aspergera często uchodzą za ekscentryków ze względu na trudności w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich, swoiste zamknięcie się we własnym świecie i nietypowe, pochłaniające hobby.

Zespół Aspergera pozwala osobom cierpiącym na to zaburzenie, na samodzielne funkcjonowanie. Autyzm u dzieci wiąże się natomiast z poważnymi problemami w rozwoju i przeważnie z niskim ilorazem inteligencji (IQ poniżej 30), który nie pozwala nawet na naukę mowy.

Zespół Aspergera u dziewczynek występuje rzadziej niż u chłopców, tak jak autyzm dziecięcy.

Jak rozpoznać zespół Aspergera? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Asperger: objawy, przyczyny, leczenie. Źródło: 36,6.

Objawy zespołu Aspergera u dzieci i dorosłych

Zespół Aspergera objawy daje mniej nasilone niż autyzm wczesnodziecięcy. U dzieci staje się zauważalny przeważnie między 3. a 8. rokiem życia. W tym czasie asperger u dzieci skutkuje:

 • unikaniem kontaktu wzrokowego,
 • ograniczoną mimiką twarzy i mową ciała lub jej brakiem oraz brakiem zdolności odczytywania mowy ciała i mimiki innych osób,
 • unikaniem kontaktu fizycznego,
 • niechęcią do pracy w grupie,
 • dużą powtarzalnością i rutynowością zachowania – dziecko z chorobą Aspergera nawet najprostsze czynności wykonuje ściśle według schematu,
 • problemami ze stosowaniem właściwych zaimków osobowych,
 • zaburzeniami mowy i języka w zakresie prozodii (tonu głosu, akcentowania itd.), rozumienia metafor i sarkazmu, ironii,
 • zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, np. układaniem przedmiotów w rzędzie,
 • czasem niezdarnością ruchową.

Zespół Aspergera objawy u dorosłych daje podobne jak u dzieci, chociaż na przestrzeni lat osoby z tymi zaburzeniami przeważnie wykształcają własne metody radzenia sobie z deficytami zdolności interpersonalnych, społecznych czy językowych. Symptomy aspergera u dorosłych to najczęściej:

 • problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem znajomości,
 • trudności w podtrzymaniu rozmowy,
 • pochłaniające, często nietypowe hobby, przeważnie dotyczące nauk ścisłych,
 • sztywność i stereotypowość zachowania, rytualizacja,
 • zachowania obsesyjno-kompulsywne – objaw ten występuje bardzo często u dzieci, u dorosłych przybiera postać np. częstego mycia rąk czy porządkowania i liczenia zgromadzonych przedmiotów (ten symptom może być mylony z nerwicą natręctw),
 • zaburzenia pamięci proceduralnej – to, co zdrowi ludzie wykonują odruchowo, dorośli z aspergerem robią w określony sposób i w skupieniu, np. czynności związane z ubieraniem się,
 • zaburzenia percepcji zmysłowej – zespół Aspergera u dorosłych objawia się niekiedy, tak jak u dzieci, nieprawidłowym odbieraniem bodźców zmysłowych, jednak ten symptom bardziej kojarzony jest z autyzmem, w chorobie Aspergera występuje bardzo rzadko.

Trudnym do oceny objawem zespołu Aspergera u dorosłych jest agresja. Zachowania agresywne o wiele częściej występują w autyzmie, szczególnie w przypadku zaburzenia rutyny osoby cierpiącej. Agresja w zespole Aspergera nie jest typowym symptomem, jednak może się pojawiać u dorosłych i u dzieci.

Przyczyny zespołu Aspergera i dziedziczenie

Zespół Aspergera nie jest chorobą dziedziczną, ale można odziedziczyć skłonności do wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu. Przyczyny zespołu Aspergera nie są jasne, jednak podejrzewa się, że za jego wystąpienie odpowiedzialne są:

 • mutacje genetyczne związane z chromosomami 3., 4., 7. i 11.,
 • urazy okołoporodowe lub w życiu płodowym,
 • uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego,
 • poważne infekcje, przeważnie infekcje mózgu,
 • toksoplazmoza.

Większe szanse na zachorowania na zaburzenia ze spektrum autyzmu mają dzieci ojców po 40. roku życia.

Zobacz film: Szczepionki a autyzm. Źródło: Dzień Dobry TVN

Zespół Aspergera: diagnostyka i leczenie

Nie istnieje test na aspergera. Zespół Aspergera u dzieci może być wykryty dzięki zaobserwowaniu objawów występujących przy tym zaburzeniu. Diagnozę można postawić, po przeprowadzeniu badań u specjalistów – neurologa, psychologa, pediatry i psychiatry. Ważne są również obserwacje rodziców, a u dzieci w wieku szkolnym także obserwacje pedagoga. Diagnoza zespołu Aspergera może być postawiona też u dorosłych, ale zwykle zaburzenia te nie wymagają wtedy leczenia.

Dziecko z zespołem Aspergera powinno uczestniczyć w terapii behawioralnej prowadzonej przez specjalistę. Dzięki temu deficyty mogą się zmniejszyć. Terapia w zespole Aspergera polega na uczestniczeniu w sesjach terapeutycznych i wykonywaniu ćwiczeń zaleconych przez psychologa zarówno podczas zajęć, jak i w domu. Leczenie aspergera opiera się na:

 • psychoterapii metodą behawioralno-poznawczą,
 • zajęciach z integracji sensorycznej,
 • treningu umiejętności społecznych,
 • terapii metodą kognitywną.

Niekiedy pomocniczo stosuje się w zespole Aspergera leczenie farmakologiczne. Leki można dziecku podawać tylko pod nadzorem lekarza i w uzasadnionych przypadkach.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1021
103
Więcej na temat
Małogłowie u dzieci – objawy, rokowania, leczenie mikrocefalii
Małogłowie u dzieci – objawy, rokowania, leczenie mikrocefalii
Fenyloketonuria (PKU) – choroba genetyczna. Objawy, przyczyny i leczenie
Fenyloketonuria (PKU) – choroba genetyczna. Objawy, przyczyny i leczenie
Glikogenoza – choroby spichrzeniowe glikogenu. Typy, objawy
Glikogenoza – choroby spichrzeniowe glikogenu. Typy, objawy
Dystrofia miotoniczna – rodzaje, objawy i możliwości leczenia
Dystrofia miotoniczna – rodzaje, objawy i możliwości leczenia
Komentarze (2)
Fiohannar
Tylko osoba dotknięta może naprawde się kompetentnie na ten temat wypowiedziec. Moja córka cierpi na ZA i chcialaby sie czuć jak 80% spoleczenstwa a nie jak rozbitek z innej planety. To co ona widzi i czuje przerasta wszelkie wyobrażenia i na pierwszy rzut oka nikt nie wpadnie, że jej świat jest taki skomplikowany.
Czytaj całość
Zespół Aspergera jest tak delikatnie odmienny od tzw. normalności, że chyba 80% populacji ma jego objawy.
Czytaj całość
Nie przegap
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie?
Nowy rok, nowa Ty – jak mieć więcej czasu dla siebie? Materiał sponsorowany
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy Materiał sponsorowany
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu