Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krwiak pod paznokciem – przyczyny powstania. Jak wygląda krwiak pod paznokciem? Diagnostyka, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Krwiak pod paznokciem – przyczyny powstania. Jak wygląda krwiak pod paznokciem? Diagnostyka, leczenie

Zniszczony paznokieć z krwiakiem

Fot: narin_nonthamand / stock.adobe.com

Krwiak pod paznokciem najczęściej tworzy się w wyniku długotrwałego ucisku na płytkę paznokciową przez nieodpowiednie obuwie lub stłuczenia paznokcia. Płytka ulega zabarwieniu na brązowy lub sino – czarny kolor. Zmianie może towarzyszyć ból, a niekiedy dochodzi do zniekształcenia płytki.

Krwiak pod paznokciem najczęściej powstaje w wyniku urazu, który spowodował wylew krwi. Zmiany o niewielkich rozmiarach wchłaniają się samoistnie. W przypadku dużych krwiaków konieczna jest wizyta u podologa w celu usunięcia zgromadzonej krwi pod paznokciem.

Krwiak pod paznokciem – czym jest i dlaczego powstaje?

Krwiak pod paznokciem jest wylewem krwi, do którego dochodzi na skutek uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych obecnych pod płytką paznokciową. Sieć naczyń krwionośnych zapewnia płytce różowe zabarwienie. W przypadku, gdy dojdzie do jej przerwania, pojawia się krwawienie. Jego wynikiem jest gromadzenie się krwi pod płytką paznokciową. Początkowo prowadzi to do czerwonego zabarwienia płytki. Następnie pojawia się całkowite lub częściowe zabarwienie paznokcia na ciemnobrązowy, sino – fioletowy lub sino – czarny kolor. Uszkodzeniu towarzyszy pulsujący ból, zaczerwienienie i opuchlizna, a niekiedy również zniekształcenie paznokcia – powierzchnia płytki paznokciowej staje się pofałdowana i chropowata.

Zobacz także: Choroby paznokci u nóg i u rąk

Na paznokciu mogą pojawić się bruzdy i nierówności, które nie zawsze znikają i mogą utrzymać się do końca życia. Najczęstszą przyczyną krwiaka pod paznokciem jest uraz powstały na skutek uderzenia, stłuczenia lub zmiażdżenia paznokcia w wyniku upadku na stopę ciężkiego przedmiotu. Krwiak pod paznokciem może powstać również wskutek długotrwałego ucisku na płytkę paznokciową pod wpływem noszenia nieodpowiedniego obuwia. Na krwiaki najbardziej narażone są osoby wykonujące prace fizyczne, zwłaszcza związane z dźwiganiem i przenoszeniem ciężkich przedmiotów. Nierzadko tego rodzaju zmiany pojawiają się po górskich wędrówkach i u sportowców ze źle dobranym obuwiem. Wielkość krwiaka jest zależna od siły urazu, który przyczynił się do jego powstania. Przy krwiakach o dużych rozmiarach może dojść do samoistnego rozwarstwiania się płytki, a w niektórych przypadkach do oddzielenia się całego paznokcia od łożyska. Zjawisko takie określane jest jako „schodzenie paznokcia”. Po pewnym czasie wyrasta nowa płytka paznokciowa. Czas odrastania paznokci u nóg wynosi około 3-5 miesięcy. U dłoni proces ten zachodzi 2-3 razy szybciej.

Jak leczyć krwiak pod paznokciem?

Krwiaki pod paznokciem o małych rozmiarach nie wymagają wdrożenia specjalistycznego leczenia, gdyż wchłaniają się samoistnie. W przypadku zmian o dużych rozmiarach, którym towarzyszy ból konieczne jest leczenie krwiaka pod paznokciem. Należy je rozpocząć od wizyty u podologa (w przypadku paznokci u stóp) lub chirurga, który usunie krew z warstwy podpaznokciowej. Zabieg poprzedza się oczyszczeniem i zdezynfekowaniem płytki paznokciowej. Polega on na przebiciu płytki za pomocą skalpela, które umożliwia pozbycie się wynaczynionej i zgromadzonej krwi. Przy interwencji podologicznej nie stosuje się znieczulenia miejscowego. Lekarz może podjąć decyzję o przeprowadzeniu chirurgicznego usunięcia paznokcia. Tego rodzaju zabieg wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego i trwa około kilkunastu minut.

W leczeniu krwiaków pod paznokciem wykorzystuje się również antybiotykoterapię, która ma zapobiegać infekcji drobnoustrojami chorobotwórczymi. Krwiak pod paznokciem może doprowadzić do samoczynnego zejścia uszkodzonego paznokcia. W takich przypadkach należy zadbać o ochronę odsłoniętego łożyska poprzez zastosowanie ortezy umożliwiającej odciążenie paznokcia i zapobiegającej uciskowi i tarciu bolesnej zmiany. Niekiedy wskazane jest wykonanie rekonstrukcji płytki paznokciowej. Diagnostyka krwiaka pod paznokciem polega na jego różnicowaniu z innymi zmianami powstającymi w obrębie płytki paznokciowej.

Przyczyną zmiany zabarwienia paznokcia mogą być przyjmowanie leki. Ciemnienie płytki paznokciowej powodowane jest niekiedy przez antybiotyki z grupy tetracyklin, leki przeciwmalaryczne oraz chemioterapią. Krwiak należy odróżnić od zakażenia grzybiczego, które przyczynia się do zabarwienia paznokcia na brązowy lub żółtawy kolor. Innymi objawami grzybicy paznokcia są: zgrubienie płytki, jej łamliwość i rozwarstwianie się. Bardzo ważne jest upewnienie się czy powstała zmiana nie jest czerniakiem paznokcia. Najczęściej objawia się on jako brązowoczarny prążek wzdłuż paznokcia o nieregularnym brzegu. Zmiana ma charakter złośliwy i nie zanika wraz ze wzrostem płytki paznokciowej.

Zobacz film: Jak dbać o paznokcie? Źródło: Stylowy Magazyn

Jak zapobiegać powstaniu krwiaków pod paznokciem?

W zapobieganiu powstawaniu krwiaków pod paznokciem najważniejsze jest ochranianie palców stóp przed długotrwałym i nadmiernym uciskiem. W tym celu należy zadbać o odpowiednie obuwie. Osoby wykonujące prace fizyczne związane z przenoszeniem ciężarów powinny wyposażyć się w specjalne obuwie ochronne. W przypadku zauważenia u siebie zmian w postaci wylewu krwi pod płytką paznokciową i jej zabarwienia na czerwony lub sino – fioletowy kolor konieczna jest jak najszybsza wizyta u podologa, który zadecyduje o ewentualnym leczeniu. Krwiaka pod paznokciem nie powinno usuwać się samodzielnie w domu. Istnieje duże ryzyko rozwoju zakażenia. Nieprawidłowo przeprowadzony zabieg może przyczynić się do utraty płytki paznokciowej.

Zobacz także: Domowe sposoby w codziennej pielęgnacji paznokci


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
169
84
Polecamy
Czarne plamki na paznokciach – co oznaczają?
Czarne plamki na paznokciach – co oznaczają? Dzień Dobry TVN
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Choroby paznokci u nóg i u rąk. Objawy, przebieg, leczenie
Choroby paznokci u nóg i u rąk. Objawy, przebieg, leczenie TVN zdrowie
Rekonstrukcja paznokcia – jak wygląda procedura rekonstrukcji? 
Rekonstrukcja paznokcia – jak wygląda procedura rekonstrukcji?  TVN zdrowie
Komentarze (3)
Marca
Kiedyś córka ugryzła mnie w palce i miałam krwiaka na jednym paznokcieu. Pamiętam, ze wyglądało strasznie i zszedł mi cały! nowy, który odrósł ma trochę inny kształt.
Czytaj całość
Karo
Kiedyś uderzyłam się w paznokieć i zrobiła mi się taka fioletowa plamka. Ale to chyba nie był krwiak, skoro one się wchłaniają? Moja się nie wchłaniała, ale przesuwała do góry razem z rosnącym paznokciem. Kilka miesięcy trwało, zanim ostatecznie zniknęła. Czy to był krwiak?
Czytaj całość
BasiaG62
Z tym obuwiem to prawda! Kilka razy zdarzyło mi się, że za ciasny but narobił mi sporych problemów. Krwiak był duży. Zajął prawie całą płytkę. Długo się z nim męczyłam. W końcu znajoma podpowiedziała mi żebym kupiła sobie buty ortopedyczne. I teraz nie mam już takich problemów.
Czytaj całość
Nie przegap
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?