Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść na grzybicę pochwy, skóry lub paznokci – jak wybrać skuteczny środek?
menu
Polub nas na Facebooku

Maść na grzybicę pochwy, skóry lub paznokci – jak wybrać skuteczny środek?

maść

Fot.: AGEphotography / Getty Images

Maść na grzybicę zaliczana jest do form leczenia miejscowego. Stosuje się ją, jeśli grzybica ma postać powierzchniową. Najczęściej wykorzystuje się maść w leczeniu grzybicy pochwy, penisa, skóry, paznokci czy stóp.

Grzybice stanowią obecnie rosnący problem medyczny. Ich leczenie opiera się w pierwszej kolejności na eliminacji czynników sprzyjających zakażeniu, jak nieprawidłowe zachowania dietetyczne, niedostateczna higiena i nadmierne zażywanie leków. Początkowo prowadzi się farmakoterapię miejscową, a w przypadku jej nieefektywności – ogólnoustrojową. Jedną z najczęściej stosowanych form leczenia miejscowego jest właśnie maść na grzybicę.

Leczenie miejscowe – maść na grzybicę

Współczesna terapia przeciwgrzybicza powinna być prowadzona przez lekarza dermatologa. Możliwości terapeutyczne grzybic w ostatnich latach znacznie wzrosły za sprawą wprowadzenia do leczenia szerokiej gamy produktów o działaniu miejscowym, wśród których szczególne miejsce zajmuje maść na grzybicę. Chory powinien być dokładnie poinformowany o przebiegu terapii, w tym o sposobie dawkowania leku, możliwości wystąpienia objawów ubocznych oraz czasie uzyskania spodziewanych efektów leczniczych.

Preparaty działające miejscowo, takie jak maść od grzybicy, muszą być stosowane kilka razy w ciągu dnia. W przypadku za krótkiego procesu terapeutycznego albo stosowania nieodpowiednich dawek wśród chorych wykazujących czynniki predysponujące do rozwoju grzybicy może pojawić się nawracająca postać schorzenia. Należy pamiętać, że maści sprawdzają się jedynie w przypadku lżejszych odmian grzybicy i w żadnym przypadku nie mogą być stosowane jako zamiennik właściwej terapii.

Maść na grzybicę pochwy

Grzybica pochwy to nieprzyjemna infekcja u kobiet, która zdarza się dość często. Maść na grzybicę pochwy stanowi podstawowy element terapeutyczny. W leczeniu najczęściej stosuje się maści lub kremy zawierające nystatynę, natamycynę i klotrimazol. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele leków w postaci maści na grzybicę pochwy, które można nabyć bez recepty. Pomagają one głównie w zwalczaniu stanów zapalnych, łagodzą uczucie swędzenia, pieczenia i zmniejszają zaczerwienienia.

Jedną z częściej stosowanych maści jest Clotrimazolum. Jest to preparat przeciwgrzybiczny, wykorzystywany zwłaszcza w leczeniu stanów zapalnych pochwy wywołanych drożdżakami. Stosuje się go bezpośrednio na zewnętrzne narządy płciowe. Należy go używać przez co najmniej 1 miesiąc po ustąpieniu objawów. Maść trzeba nakładać 2–3 dziennie. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią. Przeciwwskazaniem do używania Clotrimazolum jest ponadto nadwrażliwość na którykolwiek składnik maści, a zwłaszcza uczulenie na klotrimazol. Rzadko występują powikłania po stosowaniu tej maści. Możliwe skutki uboczne obejmują m.in.: rumień, świąd, obrzęk, pieczenie, krostki, pokrzywkę i łuszczenie naskórka. Jeśli nie ma poprawy po 7 dniach stosowania preparatu, należy skonsultować się z lekarzem.

Warto wiedzieć: Bakteryjne a grzybicze infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie

Maść na grzybicę miejsc intymnych zaleca jest do stosowania nawet w przypadku, gdy choroba rozwinie się u kobiet ciężarnych. Nierzadko jedynym lekiem przeciwgrzybiczym w I trymestrze ciąży jest maść z nystatyną. Dopuszcza się również miejscowe stosowanie natamycyny.

Maść na grzybicę jamy ustnej

Przeciw grzybicy jamy ustnej także stosuje się maści lub żele. Ich podstawowym składnikiem jest mikonazol lub nystatyna. Preparaty o działaniu miejscowym wskazane są zwłaszcza w zakażeniach jamy ustnej i gardła o łagodnym przebiegu.

Polecamy: Grzybica gardła – jakie wywołuje objawy? Przyczyny i leczenie choroby

Maść na grzybicę paznokci

Maść na grzybicę paznokci, jako forma leczenia miejscowego, pełni rolę wspomagającą i uzupełniającą terapię ogólnoustrojową. Zastosowanie ma zwłaszcza, gdy grzybica nie osiągnęła jeszcze macierzy płytki paznokciowej. Dermatolodzy na grzybicę paznokci dłoni i stóp polecają maść Canesten extra. Kuracja tym środkiem trwa 2–3 tygodnie. Maść zawiera dwie główne substancje czynne – 40% mocznik i bifonazol, wnikające głęboko w płytkę paznokcia.

Maść na grzybicę skóry gładkiej

Maść na grzybicę skóry gładkiej stanowi najczęściej stosowaną, podstawową formę leczenia. Preparaty mogą zawierać składniki takie jak: klotrimazol, ekonazol, ketokonazol, mikonazol, flutrimazol, izokonazol, cyklopiroks, terbinafina i naftifina. Te same substancje mogą się znaleźć w składzie maści na grzybicę stóp, gdzie w leczeniu pierwsze miejsce zajmują preparaty miejscowe. Stosowane są zwłaszcza na ogniska zrogowaciałe i suche.

Jedną z częściej stosowanych maści jest Hascofungin. Zalecana jest na drożdżaki, a zwłaszcza Candida albicans oraz dermatofity. Oprócz działania antygrzybicznego ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ponadto niweluje suchość i szorstkość, chroni skórę przed pęknięciami, odświeża, wzmacnia i odżywia. Maść nanosi się 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Leczenie należy prowadzić do ustąpienia zmian chorobowych. Zazwyczaj trwa 2–4 tygodnie.

Maść na grzybicę prącia

Grzybica prącia zazwyczaj dobrze reaguje na leczenie miejscowe przy zastosowaniu kremów i maści. Te preparaty przeciwgrzybicze zawierają zazwyczaj flukonazol, mikonazol, ketokonazol, ekonazol lub klotrimazol. Środki miejscowe przynoszą szybką ulgę, gdyż znaczne złagodzenie dolegliwości następuje po 3–7 dniach stosowania. W sporadycznych przypadkach leczenie miejscowe nie przynosi rezultatu.

Zobacz film: Leczenie grzybicy paznokci stóp. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Paczkowska I., Wójtowicz A., Malm A., Wybrane aspekty farmakoterapii kandydoz, „Farmacja Polska”, 2010, 66(8), s. 539–543.

2. Szymańska M., Baranowski A., Płachta D., Przegląd preparatów najczęściej stosowanych w leczeniu chorób grzybiczych, „BIULETYN Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej w Warszawie”, 2007, 1, s. 1–12.

3. Kapuściok J., Skuteczna ochrona przed grzybicą stóp. Co warto wiedzieć?, „Kosmetologia Estetyczna”, 2014, 3(2), s. 150–152.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
38
15
Polecamy
Balsam Szostakowskiego, czyli wojenny wynalazek.
Środek na problemy gastryczne, hemoroidy i niegojące się rany
Balsam Szostakowskiego, czyli wojenny wynalazek. Środek na problemy gastryczne, hemoroidy i niegojące się rany Dzień Dobry TVN
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople?
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople? Dzień Dobry TVN
Grzybica skóry dłoni – jakie są przyczyny choroby?
Objawy i leczenie grzybicy dłoni
Grzybica skóry dłoni – jakie są przyczyny choroby? Objawy i leczenie grzybicy dłoni TVN zdrowie
Klotrimazol – czym jest i w jakim celu się go stosuje, rodzaje leku
Klotrimazol – czym jest i w jakim celu się go stosuje, rodzaje leku TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia