Polub nas na Facebooku

Tarczyca

Tarczyca to niewielki gruczoł, usytuowany w okolicach szyi. Może on sprawiać wiele problemów, które stają się przyczyną chociażby arytmii. Tarczyca jest jednym z najważniejszych elementów układu hormonalnego i jednocześnie największym gruczołem wydzielania wewnętrznego w naszym organizmie.

Budowa tarczycy

Czy wiesz, że u dziecka tarczyca może ważyć zaledwie 5 gram, a u dorosłych dochodzi do 30 gram? To ważny organ naszego ciała, który odpowiada za wytwarzanie hormonów. Te z kolei kontrolują ciepłotę ciała i prawidłową przemianę materii. Tarczyca ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego i rozrodczego. Dowiedz się, jaką dokładnie rolę odgrywa i jak jej działanie może wpływać na wzrost i rozwój kośćca małych dzieci.

Choroby tarczycy

Choroby tego gruczołu najczęściej sprowadzają się do występowania guzków tarczycy, które mogą okazać się nawet nowotworem. Często mówi się także o nadczynności i niedoczynności tarczycy. Z nadczynnością mamy do czynienia wówczas, gdy badania na tarczyce wykonane w laboratorium z pobranej próbki krwi wykazują wzrost stężenia tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Obniża się jednocześnie poziom hormonu przysadki mózgowej TSH, który reguluje wydzielanie hormonów przez samą tarczycę.

Dowiedz się, jakie jeszcze przeprowadzane są badania tarczycy, czym są wole tarczycy i do jakiego lekarza zwrócić się w przypadku problemów z tym gruczołem.

Rozwiń całość

Najnowsze