Polub nas na Facebooku
menu
Polub nas na Facebooku

Prostata

Prostata nie jest chorobą samą w sobie. Każdy mężczyzna posiada gruczoł prostaty, ale jego przerost może doprowadzić nawet do raka prostaty. Dowiedz się, jakie są objawy chorób prostaty i jak można im zapobiegać? Jak mężczyzna powinien chronić się przed rakiem prostaty?

W ciele każdego mężczyzny, tuż obok pęcherza moczowego, znajduje się niewielki gruczoł - prostata, który w wieku dojrzałym, zwłaszcza u seniorów, bywa przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości, w tym problemów przy oddawaniu moczu. Prostata to inaczej stercz lub gruczoł krokowy, który powiększa swoją objętość pod wpływem spadku poziomu androgenów, w tym głównie testosteronu. U młodych mężczyzn lekarze rzadko mają do czynienia z przerostem prostaty. Wraz z wiekiem to ryzyko rośnie - przerost, czyli gruczolak prostaty może być uznawany za jeden z objawów starzenia - występuje u 60 proc. mężczyzn po 60. roku życia, a nawet u 80 proc. panów po 80. roku życia. Powiększony gruczoł naciska na cewkę moczową, stąd problem z utrzymaniem moczu, częstomoczem czy bólem i pieczeniem przy jego oddawaniu.

Wszelkie objawy prostaty wynikają z jej przerostu. Prostata sama z siebie nie boli.  Odpowiada za produkcję płynu, w którym pływają plemniki. Wraz z jej przerostem, pojawić się mogą także problemy z potencją.

Czy wiesz, kiedy powinieneś zgłosić się do lekarza na badanie prostaty i jak przebiega leczenie jej przerostu? Musisz wiedzieć, że każdy mężczyzna powyżej 40. lub 45. roku życia, raz w roku, powinien odbywać badanie prostaty u urologa. Wtedy można wykryć niepokojące zmiany, zanim rozwiną się one w raka prostaty.

Rozwiń całość

Najnowsze