Polub nas na Facebooku
Czytasz: Rak prostaty – objawy, metody leczenia i rokowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Rak prostaty – objawy, metody leczenia i rokowanie

smutek

Fot. Hero Images / Getty Images

Rak prostaty (inaczej: gruczołu krokowego, stercza) to nowotwór złośliwy, którego przebieg jest do pewnego momentu utajony. Wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia to sposób na uniknięcie przerzutów i zabiegów obarczonych wieloma powikłaniami. 

Objawy raka prostaty mogą przez długi czas sugerować istnienie łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Wstępnego rozpoznania jest w stanie dokonać lekarz podstawowej opieki medycznej dzięki badaniu per rectum, ale określenie stopnia złośliwości klinicznej i sposobu leczenia wymaga dokładnej, wieloaspektowej diagnostyki.

Przyczyny raka prostaty

Rak prostaty pojawia się u dobrze zidentyfikowanych grup w populacji męskiej. Głównym elementem, który należy brać pod uwagę, są czynniki dziedziczne. Na zwiększone ryzyko zachorowania wskazują przypadki raka stercza w dwóch kolejnych pokoleniach przodków, wystąpienie nowotworu u krewnego poniżej 55 roku życia albo u większej liczby osób o pierwszym stopniu pokrewieństwa. Wśród mężczyzn rasy czarnej rak prostaty zdarza się najczęściej, a najrzadszy jest u ludzi rasy żółtej. Pojawianie się tej choroby skojarzone jest z podwyższonym trwale poziomem cholesterolu, tłuszczów nasyconych, kwasów omega-6 i dietą wysokobiałkową. Niekorzystny jest wpływ obniżonego poziomu niektórych witamin (np. D, E) i mikroelementów. Na ogół rozwój raka gruczołu krokowego jest stymulowany wysokim poziomem androgenów. Stąd korzystny wpływ bogatych w fitoestrogeny (antagonistycznie działające hormony) zbóż, w tym np. soi lub siemienia lnianego. Badania dowodzą, że ich regularne spożywanie w większych dawkach hamuje szybkość rozwoju nowotworu. Uważa się także, że ochronne działanie ma dieta owocowo-warzywna, bogata w kwasy omega-3 i produkty zbożowe – zmniejsza prawdopodobieństwo powstania raka prostaty.

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Objawy raka prostaty

Rak prostaty ma niespecyficzne objawy – do pewnego etapu rozwoju choroby są one tożsame z symptomami przerostu stercza. Powodem zgłaszania się chorych do lekarza jest:

  • częstomocz,
  • potrzeba nawet kilkukrotnego oddawania moczu w nocy (nykturia),
  • odczuwanie nagłego parcia na mocz,
  • oddawanie moczu cienkim, powolnym strumieniem,
  • stwierdzenie krwinkomoczu (zmiana nie zostaje zaobserwowana przez pacjenta, lecz w wykonywanym rutynowo laboratoryjnym badaniu ogólnym moczu).

Podczas diagnostyki podstawowymi elementami potwierdzającymi rozpoznanie są: stwierdzenie twardych guzków w obrębie prostaty lub jej płatowe powiększenie, istotne podwyższenie poziomu antygenu sterczowego w surowicy krwi oraz uzyskanie w trakcie przezodbytniczego badania ultrasonograficznego (USG) materiału biopsyjnego, którego struktura odpowiada zmianom nowotworowym.

W późnej fazie choroby do objawów podstawowych dołączają dolegliwości związane z przerzutami raka prostaty. Głównym miejscem występowania wtórnych guzów są kości (miednica, kręgosłup, żebra, mostek) oraz (zdecydowanie rzadziej) narządy miąższowe (mózg, płuca, wątroba). Przerzuty drogą chłonną dotyczą głównie węzłów miednicy małej i jamy brzusznej. Mogą powodować nieswoiste bóle podbrzusza.

Leczenie raka prostaty

Rak prostaty wymaga zwykle złożonego postępowania terapeutycznego. Jeśli stopień rozwoju klinicznego nowotworu nie jest zbyt zaawansowany, przerzuty nie zostały znalezione lub ich ilość i wielkość jest ograniczona, podstawową metodą leczniczą jest doszczętne wycięcie gruczołu krokowego wraz z kanalikami nasiennymi i ewentualnie otaczającymi węzłami chłonnymi. Zabieg wykonywany jest techniką tradycyjną (z cięcia nadłonowego lub kroczowego) albo w trakcie zabiegu laparoskopowego. Technika ta staje się coraz popularniejsza ze względu na mniejszą rozległość operacji i ilość powikłań oraz krótszy okres rekonwalescencji. Ponieważ – w związku z lokalizacją prostaty – operacje te obarczone są sporą ilością często występujących i uciążliwych skutków ubocznych, do leczenia chirurgicznego kwalifikowani są zwykle chorzy, których przewidywany czas życia wynosi ponad 10 lat.

Metodami alternatywnymi do leczenia chirurgicznego są, w uzasadnionych przypadkach, inne sposoby zmniejszania masy guza prostaty: brachyterapia (miejscowa implantacja radioaktywnych izotopów), krioterapia lub HIFU (niszczenie utkania nowotworowego zogniskowaną wiązką ultradźwięków o wysokiej energii).

Więcej o metodzie HIFU, która jest wykorzystywana w leczeniu prostaty znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Leczenie prostaty metodą HIFU. Źródło: 36,6

Leczenie uzupełniane jest najczęściej dodatkowymi naświetlaniami niszczącymi tkankę nowotworową w obrębie miednicy mniejszej i przerzutów, a w przypadku postępowania paliatywnego również chemioterapią i hormonoterapią. Celem terapii jest wówczas spowolnienie rozwoju niemożliwych do usunięcia zmian, przedłużenie życia i poprawa komfortu chorego.

Wielu chorych po zabiegu skarży się na jego skutki uboczne. Najczęściej występują zaburzenia erekcji, nietrzymanie moczu oraz zapalenia pęcherza moczowego i inne objawy zwężenia dróg moczowych. Kłopoty ze wzwodem i zmniejszenie libido są dodatkowo potęgowane przez często stosowane leczenie obniżające poziom androgenów.

Rokowanie w raku prostaty

Rokowanie w przypadku raka prostaty jest uzależnione od dwóch podstawowych czynników:

  • zróżnicowania komórek rakowych, ocenianego metodą Gleasona (świadczącego o złośliwości danego nowotworu),
  • zaawansowania choroby (rozpatrywanego głównie w kontekście miejscowego rozrostu guza, obecności przerzutów odległych lub zajęcia węzłów chłonnych).

Kiedy powinno się wykonać badanie prostaty? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Kiedy zrobić badanie prostaty? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
49
11
Polecamy
Ginekomastia = zabieg?
Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Rak prostaty – co trzeba o nim wiedzieć?
Jakie daje objawy i jak można go leczyć?
Rak prostaty – co trzeba o nim wiedzieć? Jakie daje objawy i jak można go leczyć? TVN zdrowie
Rak drobnokomórkowy płuc – objawy, leczenie i rokowanie
Rak drobnokomórkowy płuc – objawy, leczenie i rokowanie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
Olejek rycynowy na włosy, rzęsy i... opaloną skórę. Skąd się bierze jego pielęgnacyjna moc?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Co to są kapary? Jakie posiadają wartości odżywcze i właściwości lecznicze?
Co to są kapary? Jakie posiadają wartości odżywcze i właściwości lecznicze?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Menopauza przed 40.? To możliwe! Jak rozpoznać przedwczesną menopauzę?
Kabotegrawir - lek, który w końcu pokona wirusa HIV?
Kabotegrawir - lek, który w końcu pokona wirusa HIV?
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić
Wystawiasz blizny na słońce. To błąd! Sprawdź, dlaczego trzeba je chronić