Polub nas na Facebooku
Czytasz: Objawy i leczenie przerostu prostaty (gruczołu krokowego). Przerost prostaty a rak
menu
Polub nas na Facebooku

Objawy i leczenie przerostu prostaty (gruczołu krokowego). Przerost prostaty a rak

NAN

Fot: pathdoc / fotolia.com

Przerost prostaty to skutek starzenia się i zmian hormonalnych zachodzących w organizmie mężczyzny, najczęściej po 50. roku życia. Szybkie rozpoczęcie leczenia zwiększa szanse na zwalczenie tej dolegliwości.

Przerost prostaty to najczęściej gruczolak stercza, zwany także BPH (ang. benign prostatic hyperplasia). Często wzbudza u chorych mężczyzn duży niepokój, jednak rozrost w istocie jest procesem łagodnym, a komórki gruczolaka nie mają cech nowotworu złośliwego. Przerost prostaty jest rezultatem zmian hormonalnych w organizmie starzejącego się mężczyzny. Charakterystyczne dla tego schorzenia są trudności w oddawaniu moczu – rozrastająca się prostata z czasem coraz mocniej zaczyna uciskać na cewkę moczową. Choroba postępuje poprzez trudności z samym rozpoczęciem oddawania moczu i nagłym przerywaniu tej czynności z uczuciem, że pęcherz nie opróżnił się całkowicie.

Zobacz film: Jakimi metodami możemy leczyć nowotwór prostaty? Źródło: 36,6

Objawy przerostu prostaty

Przerost prostaty przede wszystkim objawia się trudnościami w oddawaniu moczu. Są to: słaby lub wolny strumień moczu, poczucie niedokładnego opróżnienia pęcherza, trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, częstsza niż zwykle potrzeba oddawania moczu, odczuwanie wielkiej potrzeby oddania moczu, wstawanie w nocy w celu opróżnienia pęcherza, przerywane oddawanie moczu, wysiłek podczas oddawania moczu, wyciekanie moczu, ponowna potrzeba oddania moczu chwilę po opróżnieniu pęcherza oraz ból połączony z pieczeniem w czasie oddawania moczu.

Nieleczony przerost prostaty może prowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Może dojść do infekcji dróg moczowych, a kolejnymi zmianami mogą być: kamienie w pęcherzu, krew w moczu, nietrzymanie moczu i niezdolność całkowitego opróżnienia pęcherza. Jeżeli do tego dojdzie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem – niemożność opróżnienia pęcherza może doprowadzić do uszkodzenia pęcherza lub nerek. Prostata może się także rozrosnąć do rozmiarów, które całkowicie zatrzymają mocz, co prowadzi do zakażenia układu moczowego oraz niewydolności nerek.

U każdego mężczyzny przerost prostaty może objawiać się w inny sposób, dając pojedyncze sygnały. Nie należy ich ignorować, gdyż wczesne zgłoszenie do lekarza ułatwia leczenie schorzenia.

Przerost prostaty a rak

Przerost prostaty najczęściej jest spowodowany przez prawidłowe komórki – jest to jego łagodna wersja. Do przerostu może także dojść poprzez namnażanie się komórek zmienionych nowotworowo. Mogą do tego doprowadzić: nadwaga, jadanie dużych ilości czerwonego mięsa, produktów mlecznych, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Duże znaczenie ma także drzewo genealogiczne – jest to choroba występująca rodzinnie. Jeżeli w historii rodziny miały miejsce przypadki raka prostaty, należy zacząć się badać już w okolicach 40. roku życia., natomiast wszyscy pozostali mężczyźni powinni to zrobić po ukończeniu 50. roku życia.

Zobacz film: Kiedy zrobić badanie prostaty? Źródło: Dzień Dobry TVN

Leczenie przerostu prostaty

Istnieją różne metody leczenia problemów z prostatą. Są to:

  • Leczenie ziołowe – na rynku są wprowadzone suplementy diety, które regulują prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego i zmniejszają ryzyko przerostu prostaty. Składnikami tych suplementów są ekstrakty z palmy sabałowej, pokrzywy oraz wierzbownicy drobnokwiatowej. Każdy z tych ekstraktów pozytywnie działa na funkcjonowanie gruczołu krokowego. Warto sięgnąć po takie suplementy, gdyż mogą zapobiec terapii opartej na lekach syntetycznych, a w dodatku nie powodują skutków ubocznych i nie obniżają libido.
  • Leczenie przez rozluźnienie mięśni – ból przy oddawaniu moczu jest związany ze skurczem mięśni gładkich dolnych dróg moczowych. Znajdują się tam receptory zakończeń nerwowych. Leki zwane alfablokerami blokuje te receptory, dzięki czemu oddawanie moczu jest łatwiejsze i mniej bolesne. Dodatkowym atutem stosowania tych leków jest brak wpływu na libido i życie seksualne.
  • Leki hormonalne – jest to rzadko stosowana terapia, gdyż niesie ze sobą skutki uboczne – obniżenie aktywności seksualnej i problemy z erekcją. Czasami są jednak przepisywane ze względu na swoją dużą skuteczność – nie tylko zapobiegają rozrostowi gruczołu krokowego, ale zmniejszają go nawet do 20%.
  • Leczenie chirurgiczne – jeżeli leki nie przynoszą żadnych rezultatów, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Można zastosować różne metody, takie jak przezcewkowa elektryczna resekcja. Niesie ze sobą konsekwencje przedostawania się nasienia do pęcherza moczowego, tzw. wytrysku wstecznego. Z tego względu niewielu mężczyzn decyduje się właśnie na ten zabieg. W tym wypadku stosowane są metody alternatywne, takie jak przezcewkowa termoterapia mikrofalowa stercza lub alkoholizacja. Wszystkie te metody są endoskopowe (mniej inwazyjne). W szczególnych przypadkach stosuje się adenomektomię, tj. operację otwartą.

Zobacz film: Operacja nowotworu prostaty robotem da Vinci. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
223
10
Polecamy
Oligospermia:
leczenie, możliwość zajścia w ciążę
Oligospermia: leczenie, możliwość zajścia w ciążę Dzień Dobry TVN
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Częste oddawanie moczu (częstomocz) - przyczyny i leczenie
Częste oddawanie moczu (częstomocz) - przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty