Polub nas na Facebooku
Czytasz: Odma opłucnowa – leczenie i objawy odmy płucnej
menu
Polub nas na Facebooku

Odma opłucnowa – leczenie i objawy odmy płucnej

NAN

Fot: BillionPhotos.com / fotolia.com

Naruszenie nawet niewielkiej części tkanki opłucnej może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Odma opłucnowa powstaje w momencie przedostania się powietrza do jamy opłucnej, bezpośrednio zagraża życiu, jednak nie zawsze wiąże się z ciężkimi uszkodzeniami ciała.

Opłucna to błona umożliwiająca ochronę i poruszanie się płuc. U zdrowego człowieka pomiędzy jej dwoma blaszkami – blaszką ścienną i trzewną – znajduje się przestrzeń zawierająca niewielką ilość płynu surowiczego. W przypadku uszkodzenia tkanek, na przykład w wyniku uszkodzenia mechanicznego, dochodzi do bardzo niebezpiecznej dla życia odmy opłucnowej.

Odma płucna – przyczyny

Na skutek naruszenia powierzchni miąższu płucnego lub przebicia klatki piersiowej pomiędzy blaszki opłucnej przedostaje się powietrze. Gazy uciskają na płuco i doprowadzają do jego zapadnięcia. Bardzo częstym powodem wystąpienia tego urazu jest mechaniczne uszkodzenie klatki piersiowej lub złamanie żeber – ich ostre odłamki mogą naruszyć opłucną. Wyróżnia się pięć rodzajów odmy opłucnowej:

  • urazowa odma płucna zamknięta – w wyniku przebicia pęcherza rozedmowego albo naruszenia miąższu płucnego do jamy otrzewnowej jednorazowo przedostaje się pewna porcja powietrza. Postępowanie medyczne zależy od skali uszkodzenia (wyróżnia się odmy opłucnowe małe i duże). W przypadku tej pierwszej leczenie często nie jest konieczne, duża będzie z kolei wymagała drenażu jamy opłucnowej.
  • urazowa odma płucna otwarta powstaje poprzez przebicie klatki piersiowej. Nagły skok ciśnienia, związany z przedostaniem się do opłucnej powietrza atmosferycznego, powoduje zapadnięcie płuca i uniemożliwia jego dalszą pracę. Jednym z objawów jest tak zwany oddech paradoksalny, związany z zaburzeniem przepływu gazów w płucach. Takie uszkodzenie wymaga natychmiastowego leczenia;
  • urazowa odma płucna prężna – jest również nazywana odmą zastawkową lub wentylową. Powstaje na skutek pęknięcia fragmentu tkanki płucnej. W czasie wdechu powietrze przedostaje się do jamy opłucnej, zwiększa w niej ciśnienie i utrudnia rozprężenie narządu. Odma prężna może również zaburzać pracę zdrowego płuca.
  • urazowa odma podskórna – powstaje w wyniku przedostania się dwutlenku węgla do tkanki podskórnej. Jej podstawowym objawem jest obrzęk. Podczas badania palpacyjnego można wyczuć także pęcherzyk powietrza. Zwykle ustępuje samoistnie po upływie kilku lub kilkunastu dni. 
  • samoistna odma opłucnowa – przyczyny odmy opłucnowej nie zawsze muszą być gwałtowne i widoczne gołym okiem. Odma samoistna powstaje najczęściej przez samoistne pęknięcie pęcherzyka rozedmowego. Szczególnie narażeni są na nią palacze. Może być także wynikiem obciążenia genetycznego;
  • odma zastawkowa – powstaje w momencie przedostania się powietrza z płuc do jamy opłucnowej. Każdy wydech podwyższa ciśnienie w opłucnej poprzez dostające się powietrze, którego nie udaje się usunąć z jamy opłucnowej.

Objawy odmy opłucnowej

Chociaż odma opłucnowa jest niezwykle niebezpiecznym urazem, bardzo często chorzy nie zdają sobie nawet sprawy z jej wystąpienia. Mniejsze uszkodzenia mogą wchłonąć się samoczynnie i nie wzbudzić żadnych podejrzeń. Wraz z powiększaniem się odmy płucnej i przedostawaniem się do opłucnej większych porcji powietrza obserwuje się szereg nieprzyjemnych objawów. Zalicza się do nich duszności, ból klatki piersiowej i kaszel. Niedotlenienie organizmu może doprowadzić z kolei od omdleń, ogólnego osłabienia i stanów lękowych. Uraz mogą pomóc zdiagnozować także symptomy widoczne na pierwszy rzut oka – płytki oddech, poszerzenie żył szyjnych, przyspieszony puls i bladość. Charakterystyczne są również objawy, które dostępne są przez osłuchiwanie i opukiwanie.

Odma płucna – postępowanie

Jeżeli istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia odmy opłucnowej, natychmiast należy skorzystać ze specjalistycznej pomocy lekarskiej. Odmę płucną potwierdzi RTG klatki piersiowej, w niektórych przypadkach, w celu uzyskania bardziej precyzyjnego obrazu, wykorzystuje się także tomografię komputerową (TK). Oprócz tego wykonuje się również inne badania – między innymi pulsoksymetrię i gazometrię.

Leczenie odmy opłucnowej

Podejmowane leczenie uzależnione jest od typu i skali uszkodzenia. W przypadku małej odmy płucnej, zazwyczaj zaleca się odpoczynek i podaje się jedynie środki przeciwbólowe. Odmę otwartą leczy się poprzez uszczelnienie rany, przez którą przedostaje się powietrze – konieczna jest interwencja chirurgiczna. W przypadku pacjentów, którzy stykają się z tym problemem po raz pierwszy, wykorzystuje się także nakłucie, umożliwiające odessanie – drenaż odmy opłucnowej. Dzięki wprowadzeniu drenu możliwe jest utrzymanie właściwego ciśnienia i stopniowe usunięcie nagromadzonego powietrza. Leczenie odmy opłucnowej uzależnione jest od jej rodzaju – każdy przypadek należy traktować indywidualnie również w kwestii stopnia leczenia i jego zaawansowania. Odma opłucnowa często wymaga zaopatrzenia na miejscu wypadku oraz kolejnej interwencji w szpitalu.

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
134
9
Polecamy
Przebite płuco:
jakie są objawy i możliwości leczenia?
Przebite płuco: jakie są objawy i możliwości leczenia? TVN zdrowie
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Objaw Hammana w przebiegu odmy – przyczyny i leczenie
Objaw Hammana w przebiegu odmy – przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy