Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zwapnienie kości: rodzaje, przyczyny, objawy, sposoby leczenia i rehabilitacja
menu
Polub nas na Facebooku

Zwapnienie kości: rodzaje, przyczyny, objawy, sposoby leczenia i rehabilitacja

NAN

Fot: zinkevych / fotolia.com

Zwapnienie kości polega na odkładaniu soli wapnia w tkance kostnej. Proces ten może występować w tkankach obumierających, martwych oraz w tkankach o nieprawidłowej budowie. Najczęstszą przyczyną zwapnienia kości jest niedobór witaminy K lub problemy z jej metabolizmem. Niekiedy za dolegliwość tą może odpowiadać również zachwianie proporcji pomiędzy ilością wapnia a witaminy D w organizmie. Zmiany w kościach mogą mieć przebieg łagodny lub złośliwy.

Wapń jest składnikiem mineralnym, pełniącym bardzo ważne funkcje ustrojowe w organizmie człowieka. Bierze on udział w procesach krzepnięcia krwi oraz pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową w organizmie. Ponadto wapń jest makroelementem, wpływającym pozytywnie na kondycję kości. Jego niedobór prowadzi do hipokalcemii.

Przyczyny zwapnienia kości

Zwapnienia kości charakteryzują się nadmiernym odkładaniem wapnia w kościach, co powoduje powstawanie zmian, w tym również nowotworowych. Co istotne, nie każda diagnoza zwapnienia kości jest równoznaczna z rakiem kości. Najczęściej podłożem tego procesu są naturalne zmiany biologiczne, zachodzące u osób w podeszłym wieku. Wiążą się one ze stopniowym obumieraniem tkanek kostnych. Z kolei u młodych osób zwapnienie kości może być wynikiem nadmiaru lub niedoboru wapnia w organizmie, do którego dochodzi najczęściej z powodu niewłaściwej diety (ubogiej w mleko i jego przetwory, jajka oraz rośliny strączkowe). Bezpośrednią przyczyną zwapnienia kości może być także niedobór witaminy K, która odpowiada, m.in. za metabolizm wapnia. Wśród konsekwencji niedoboru tej witaminy w organizmie można wymienić: problemy z krzepliwością krwi, tendencje do krwotoków (zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych) oraz zwapnienie kości.

Zobacz film: Kość ogonowa: powody bólu. Źródło: 36,6

Rodzaje zwapnienia kości

Zwapnienia kości wykrywane są podczas badania rentgenowskiego (RTG). W zależności od lokalizacji wyróżnia się różne rodzaje zwapnienia, m.in.: stopy, kolana, kręgosłupa oraz stawu biodrowego. Wymienić można także: zwapnienie dystroficzne oraz przerzutowe

Pierwsze z nich zachodzi w tkankach martwych lub obumierających. Oprócz kości, zwapnieniu dystroficznemu mogą ulegać także ściany tętnic oraz zastawki serca, co jest częste w przypadku miażdżycy. 

Z kolei zwapnienie przerzutowe zwykle zachodzi w zdrowych tkankach. Jest ono ściśle związane z hiperkalcemią, czyli nadmierną ilością wapnia we krwi. Za taki stan może odpowiadać, m.in. nadczynność tarczycy, nadmiar witaminy D oraz niewydolność nerek. Przyczyną zwapnienia przerzutowego może być także destrukcja kości, która właściwa jest dla choroby Pageta, nowotworów kości oraz raka sutka i gruczołu krokowego.

Zwapnienie kości – objawy

Podstawowym objawem zwapnienia kości jest podatność na złamania i inne urazy kości, co sprawia, że schorzenie to jest niekiedy mylone z osteoporozą. Wśród innych symptomów zwapnienia kości można wymienić: nasilające się po długotrwałym wysiłku fizycznym bóle kości oraz problemy ze wzrostem kości (w wieku dziecięcym oraz młodzieńczym). Wśród czynników ryzyka pojawienia się objawów zwapnienia kości należy wymienić przede wszystkim: wiek starczy, w którym następuje, naturalne, osłabienie kości. Nie bez znaczenia jest także genetyczna skłonność do chorób tkanki kostnej.

Zwapnienie kości – diagnostyka i leczenie

Zwapnienie kości zazwyczaj wykrywa się w badaniu RTG. Podstawą w leczeniu zespołu dolegliwości, wywołanych przez zwapnienie jest ustalenie jego przyczyny. Co istotne, diagnostyką tego typu schorzeń zajmuje się specjalista ortopedii. Jedną z metod leczenia zwapnienia kości jest przyjmowanie magnezu, który ułatwia proces metabolizmu wapnia. Ponadto, w ramach diagnostyki, wykonuje się badanie na zawartość witaminy K i D w organizmie człowieka. W przypadku stwierdzenia niedoboru zaleca się uzupełnianie braków zarówno poprzez dietę, jak i przepisane przez lekarza tabletki.

W ciężkich do zdiagnozowania przypadkach zwapnienia kości przeprowadza się badanie densytometryczne, dzięki któremu można określić zwartość minerałów w kościach (w tym również wapnia). W badaniu tym wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie (o zwiększonej dawce), ultrasonografię lub tomografię komputerową.

Zobacz też: Scyntygrafia kości - czym jest?

W leczeniu zwapnienia kości stosuje się także preparaty ze składnikami z grupy bisfosfonianów, bowiem pozytywnie wpływają one na mineralizację tkanki kostnej. Tego typu leki wykorzystuje się nie tylko przy leczeniu zwapnienia kości, ale także przy osteoporozie i innych chorobach osłabiających kości. Nieodłącznym elementem leczenia zwapnienia kości jest również fizjoterapia. Chorym zaleca się co najmniej 30-minutowy trening dziennie. Powinien on polegać na umiarkowanej aktywności fizycznej. Może to być, np. spacer, pływanie czy nordic walking.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
685
49
Polecamy
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu?
Jak radzić sobie z przemęczeniem?
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu? Jak radzić sobie z przemęczeniem? Dzień Dobry TVN
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Co to jest osteomalacja?
Przyczyny, objawy i leczenie choroby metabolicznej kości
Co to jest osteomalacja? Przyczyny, objawy i leczenie choroby metabolicznej kości TVN zdrowie
Osteoporoza - przyczyny, badania diagnostyczne, możliwe metody leczenia i wpływ diety na postęp choroby.
Osteoporoza - przyczyny, badania diagnostyczne, możliwe metody leczenia i wpływ diety na postęp choroby. TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Migrena oczna – objawy, przyczyny, leczenie
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Mięso to najlepsze źródło białka, ale może być też niebezpieczne dla zdrowia. Jak bardzo mięso nam szkodzi?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Jak złagodzić stres, który towarzyszy kwarantannie?
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Oponiak mózgu - objawy, przyczyny i powikłania nowotworu
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka – objawy, leczenie i ćwiczenia na cieśń nadgarstka
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie
Co oznaczają nerwobóle w klatce piersiowej? Objawy, leczenie