Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zespół korzeniowy szyjny i lędźwiowy – objawy i postępowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Zespół korzeniowy szyjny i lędźwiowy – objawy i postępowanie

plecy

Fot.: chombosan / stock.adobe.com

Zespół korzeniowy to zespół objawów klinicznych upośledzających codzienne funkcjonowanie. W ramach profilaktyki zaleca się właściwe ćwiczenia i redukcję masy ciała. Ostry napad zespołu korzeniowego łagodzi się poprzez odpoczynek i leki przeciwbólowe.

Zespół korzeniowy jest potocznie określany korzonkami. Są to dolegliwości przede wszystkim o charakterze bólu i zaburzeń ruchomości, które dotykają znakomitą większość populacji. Ze względu na epidemię otyłości, brak aktywności fizycznej w społeczeństwie, coraz więcej osób cierpi z powodu różnego typu zespołów korzeniowych. Najczęściej rozwijają się zespół korzeniowy szyjny oraz zespół korzeniowy kręgosłupa lędźwiowego. Objawy pojawiają się niespodziewanie i nagle, upośledzając codzienne funkcjonowanie.

Zespół korzeniowy – czym jest?

Zespół korzeniowy to zespół objawów klinicznych, które najczęściej są wynikiem ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych wychodzących z kanału kręgowego. Główną przyczyną jest dyskopatia, będąca przede wszystkim konsekwencją zwyrodnienia krążków międzykręgowych kręgosłupa. W tym schorzeniu jądro miażdżyste krążka międzykręgowego ulega przemieszczeniu i wywołuje ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych. Zespół korzeniowy może być również konsekwencją urazu czy zapalenia korzeni nerwów. Podrażnienie korzeni nerwowych wywołuje ból promieniujący wzdłuż przebiegu nerwu. Przyczynia się do upośledzenia ruchomości w zakresie unerwianych przez dany nerw mięśni. Pojawia się również często mrowienie czy drętwienie wzdłuż przebiegu nerwu. Ból w zespole korzeniowym jest objawem nagłym, powstającym często bez konkretnej przyczyny, choć zdarza się, że można uchwycić czynnik pośredniczący w wystąpieniu objawów zespołu korzeniowego.

Zobaczcie, jak można pomóc naszemu kręgosłupowi w codziennych czynnościach:

Zobacz film: Jak chronić kręgosłup w codziennych czynnościach? Źródło: Stylowy Magazyn

Zespół korzeniowy – typy

Zespół korzeniowy różni się pod kątem lokalizacji objawów w zależności od typu zaburzenia. Główne dwa typy zespołu korzeniowego to:

  • zespół korzeniowy kręgosłupa lędźwiowego – objawy obejmują ból promieniujący od odcinka lędźwiowego kręgosłupa do jednej z kończyn dolnych. Czasami ból promieniuje jedynie do pośladka, jednak często może sięgać aż do palców stopy. Chory ma problem z poruszaniem się, chodzeniem. Trudno mu znaleźć pozycję łagodzącą objawy bólowe. Zespół korzeniowy lędźwiowy może przybrać formę niedowładów w obrębie kończyny dolnej;
  • zespół korzeniowy szyjny – objawia się bólem w odcinku szyjnym kręgosłupa, promieniuje do ramienia, ręki, upośledza ruchomość szyi, może również powodować niedowłady czy przykurcze.

Polecamy: Dyskopatia lędźwiowa – objawy, leczenie, ćwiczenia i operacja

Zespół korzeniowy a ICD-10

Oznaczenie ICD-10 (z ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) to opracowana przez Światową Organizację Zdrowia międzynarodowa klasyfikacja chorób i problemów zdrowotnych. Każda grupa schorzeń ma konkretne określenie literowe i numeryczne. Choroby korzeni nerwów rdzeniowych, czyli zespoły korzeniowe, mają zazwyczaj oznaczenia z zakresu M50–M51, obejmują zaburzenia krążka międzykręgowego. Zapalenie nerwów bądź korzeni nerwów rdzeniowych znajduje się pod oznaczeniem M54.1.

Przyczyny zespołu korzeniowego

Podstawowym mechanizmem powodujący ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych jest zwyrodnienie krążków międzykręgowych i dyskopatia. Natomiast nie jest to jedyny czynnik wystąpienia objawów zespołu korzeniowego. Do przyczyn zaliczają się:

  • otyłość lub nadwaga;
  • brak aktywności fizycznej;
  • choroby zakaźne;
  • miejscowe stany zapalne;
  • zmiany reumatoidalne;
  • brak właściwej rozgrzewki przed treningiem;
  • przewianie pleców, co powoduje przykurcz mięśni przykręgosłupowych.

Zespół korzeniowy – postępowanie

Kiedy pojawiają się objawy zespołu korzeniowego, podstawą jest odpoczynek i stosowanie niesteroidowych leków przeciwbólowych. Nie zawsze jednak jest to wystarczające rozwiązanie, tym bardziej jeśli podobne dolegliwości nawracają i upośledzają codzienne funkcjonowanie. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą. Czasami w stanie ostrego bólu konieczne jest włączenie domięśniowego leczenia rozluźniającego mięśnie, przeciwzapalnego i przeciwbólowego, a w ramach profilaktyki zmniejszającej częstość napadów – włączenie właściwych ćwiczeń fizjoterapeutycznych. Konieczna jest redukcja masy ciała, a także zabiegi fizykoterapii typu masaż, elektroterapia czy pole magnetyczne. Ważna jest również właściwa ergonomia codziennych czynności i unikanie przeciążeń kręgosłupa.

Polecamy: Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Jak ćwiczyć?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
387
37
Polecamy
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Dyskopatia odcinka szyjnego – jakie mogą być pierwsze objawy choroby?
Dyskopatia odcinka szyjnego – jakie mogą być pierwsze objawy choroby? TVN zdrowie
Rwa kulszowa - przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja tego schorzenia 
Rwa kulszowa - przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja tego schorzenia  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy depresji maskowanej? Przyczyny i leczenie choroby
Jakie są objawy depresji maskowanej? Przyczyny i leczenie choroby
Rwa kulszowa – przyczyny. Czy można jej uniknąć?
Rwa kulszowa – przyczyny. Czy można jej uniknąć?
Olejek eteryczny lawendowy, pomarańczowy, z drzewa herbacianego i nie tylko. Zastosowanie w kąpieli, masażu i kominku.
Olejek eteryczny lawendowy, pomarańczowy, z drzewa herbacianego i nie tylko. Zastosowanie w kąpieli, masażu i kominku.
Co jeść, aby na dłużej zachować sprawny umysł?
Co jeść, aby na dłużej zachować sprawny umysł?
Wady serca u dzieci i u dorosłych – jak wcześnie można je wykryć? Objawy i leczenie wad serca
Wady serca u dzieci i u dorosłych – jak wcześnie można je wykryć? Objawy i leczenie wad serca
Awokado pomaga obniżyć zły cholesterol i poprawia zdrowie jelit. Co zawiera awokado, jakie ma właściwości i wartości odżywcze?
Awokado pomaga obniżyć zły cholesterol i poprawia zdrowie jelit. Co zawiera awokado, jakie ma właściwości i wartości odżywcze?