Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zespół korzeniowy szyjny i lędźwiowy – objawy i postępowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Zespół korzeniowy szyjny i lędźwiowy – objawy i postępowanie

plecy

Fot.: chombosan / stock.adobe.com

Zespół korzeniowy to zespół objawów klinicznych upośledzających codzienne funkcjonowanie. W ramach profilaktyki zaleca się właściwe ćwiczenia i redukcję masy ciała. Ostry napad zespołu korzeniowego łagodzi się poprzez odpoczynek i leki przeciwbólowe.

Zespół korzeniowy jest potocznie określany korzonkami. Są to dolegliwości przede wszystkim o charakterze bólu i zaburzeń ruchomości, które dotykają znakomitą większość populacji. Ze względu na epidemię otyłości, brak aktywności fizycznej w społeczeństwie, coraz więcej osób cierpi z powodu różnego typu zespołów korzeniowych. Najczęściej rozwijają się zespół korzeniowy szyjny oraz zespół korzeniowy kręgosłupa lędźwiowego. Objawy pojawiają się niespodziewanie i nagle, upośledzając codzienne funkcjonowanie.

Zespół korzeniowy – czym jest?

Zespół korzeniowy to zespół objawów klinicznych, które najczęściej są wynikiem ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych wychodzących z kanału kręgowego. Główną przyczyną jest dyskopatia, będąca przede wszystkim konsekwencją zwyrodnienia krążków międzykręgowych kręgosłupa. W tym schorzeniu jądro miażdżyste krążka międzykręgowego ulega przemieszczeniu i wywołuje ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych. Zespół korzeniowy może być również konsekwencją urazu czy zapalenia korzeni nerwów. Podrażnienie korzeni nerwowych wywołuje ból promieniujący wzdłuż przebiegu nerwu. Przyczynia się do upośledzenia ruchomości w zakresie unerwianych przez dany nerw mięśni. Pojawia się również często mrowienie czy drętwienie wzdłuż przebiegu nerwu. Ból w zespole korzeniowym jest objawem nagłym, powstającym często bez konkretnej przyczyny, choć zdarza się, że można uchwycić czynnik pośredniczący w wystąpieniu objawów zespołu korzeniowego.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Zobaczcie, jak można pomóc naszemu kręgosłupowi w codziennych czynnościach:

Zobacz film: Jak chronić kręgosłup w codziennych czynnościach? Źródło: Stylowy Magazyn

Zespół korzeniowy – typy

Zespół korzeniowy różni się pod kątem lokalizacji objawów w zależności od typu zaburzenia. Główne dwa typy zespołu korzeniowego to:

  • zespół korzeniowy kręgosłupa lędźwiowego – objawy obejmują ból promieniujący od odcinka lędźwiowego kręgosłupa do jednej z kończyn dolnych. Czasami ból promieniuje jedynie do pośladka, jednak często może sięgać aż do palców stopy. Chory ma problem z poruszaniem się, chodzeniem. Trudno mu znaleźć pozycję łagodzącą objawy bólowe. Zespół korzeniowy lędźwiowy może przybrać formę niedowładów w obrębie kończyny dolnej;
  • zespół korzeniowy szyjny – objawia się bólem w odcinku szyjnym kręgosłupa, promieniuje do ramienia, ręki, upośledza ruchomość szyi, może również powodować niedowłady czy przykurcze.

Polecamy: Dyskopatia lędźwiowa – objawy, leczenie, ćwiczenia i operacja

Zespół korzeniowy a ICD-10

Oznaczenie ICD-10 (z ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems) to opracowana przez Światową Organizację Zdrowia międzynarodowa klasyfikacja chorób i problemów zdrowotnych. Każda grupa schorzeń ma konkretne określenie literowe i numeryczne. Choroby korzeni nerwów rdzeniowych, czyli zespoły korzeniowe, mają zazwyczaj oznaczenia z zakresu M50–M51, obejmują zaburzenia krążka międzykręgowego. Zapalenie nerwów bądź korzeni nerwów rdzeniowych znajduje się pod oznaczeniem M54.1.

Przyczyny zespołu korzeniowego

Podstawowym mechanizmem powodujący ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych jest zwyrodnienie krążków międzykręgowych i dyskopatia. Natomiast nie jest to jedyny czynnik wystąpienia objawów zespołu korzeniowego. Do przyczyn zaliczają się:

  • otyłość lub nadwaga;
  • brak aktywności fizycznej;
  • choroby zakaźne;
  • miejscowe stany zapalne;
  • zmiany reumatoidalne;
  • brak właściwej rozgrzewki przed treningiem;
  • przewianie pleców, co powoduje przykurcz mięśni przykręgosłupowych.

Zespół korzeniowy – postępowanie

Kiedy pojawiają się objawy zespołu korzeniowego, podstawą jest odpoczynek i stosowanie niesteroidowych leków przeciwbólowych. Nie zawsze jednak jest to wystarczające rozwiązanie, tym bardziej jeśli podobne dolegliwości nawracają i upośledzają codzienne funkcjonowanie. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą. Czasami w stanie ostrego bólu konieczne jest włączenie domięśniowego leczenia rozluźniającego mięśnie, przeciwzapalnego i przeciwbólowego, a w ramach profilaktyki zmniejszającej częstość napadów – włączenie właściwych ćwiczeń fizjoterapeutycznych. Konieczna jest redukcja masy ciała, a także zabiegi fizykoterapii typu masaż, elektroterapia czy pole magnetyczne. Ważna jest również właściwa ergonomia codziennych czynności i unikanie przeciążeń kręgosłupa.

Polecamy: Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Jak ćwiczyć?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
385
37
Polecamy
Radikulopatia szyjna i lędźwiowa – objawy, leczenie i rehabilitacja
Radikulopatia szyjna i lędźwiowa – objawy, leczenie i rehabilitacja TVN zdrowie
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Dyskopatia wielopoziomowa – jakie daje objawy?
Przyczyny dyskopatii
Dyskopatia wielopoziomowa – jakie daje objawy? Przyczyny dyskopatii TVN zdrowie
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?