Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie korzonków – jakie są objawy i sposoby leczenia korzonków nerwowych?

Zapalenie korzonków – jakie są objawy i sposoby leczenia korzonków nerwowych?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Syda Productions / stock.adobe.com

Zapalenie korzonków, czyli bólowy zespół kręgosłupowo-korzeniowy, jest często występującą dolegliwością, w przebiegu której odczuwany jest ostry ból w plecach, promieniujący często do góry kręgosłupa i kończyn dolnych.

Zapalenie korzonków nerwowych objawia się przede wszystkim bardzo silnym bólem. Może być spowodowane zmianami chorobowymi w obrębie kręgosłupa, jego przeciążeniem, infekcjami, a w niektórych przypadkach występuje jako konsekwencja silnego stresu.

Jakie objawy wywołuje zapalenie korzonków?

Charakterystycznym symptomem zapalenia korzonków nerwowych jest nagły i ostry ból pleców, często określany jako paraliżujący. Promieniuje on do wyższych partii kręgosłupa, ale również do rąk i nóg. W trakcie ataku ból może uniemożliwić swobodne poruszanie się. Ponadto objawy zapalenia korzonków to:

  • przykurcz mięśni przykręgosłupowych,
  • skrzywienie kręgosłupa na skutek dotkliwego bólu,
  • charakterystyczne oznaki infekcji, jak: stan podgorączkowy, gorączka, bóle mięśniowo-stawowe, bóle głowy, a także kaszel,
  • niekiedy również ogólne osłabienie.

Przy zapaleniu korzonków nerwowych mogą pojawić się zaburzenia czucia w formie przeczulicy, braku czucia, drętwienia czy mrowienia (zwłaszcza w kończynach). Osoby ze stanem zapalnym korzonków mają problem z oddawaniem moczu i stolca, ponieważ są to czynności, które zwiększają dolegliwości.

Zobacz film:Rwa kulszowa, objawy, przyczyny, leczenie. Źródło: 36,6

Zapalenie korzonków nerwowych w odcinku lędźwiowo-krzyżowym

Ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego, określany popularnie jako rwa kulszowa, jest charakterystycznym objawem zapalenia korzonków nerwowych. Pojawia się w dolnej partii pleców i jest najczęściej spowodowany przez przepuklinę krążka międzykręgowego. Promieniuje do pośladków i nóg. Może być tak silny, że ulgę przynosi jedynie przebywanie w pozycji leżącej, kiedy nie ma ucisku na korzenie nerwowe.

Zapalenie korzonków nerwowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa pojawia się jako skutek przeciążenia lub nagłego dźwignięcia ciężkiego przedmiotu. Może go też spowodować częste przyjmowanie niewygodnej siedzącej lub stojącej pozycji.

Może rozwinąć się także w obrębie splotów nerwowych uda (tzw. rwa udowa). Ich ucisk powoduje ból odczuwany z przodu nogi, który również ma charakter promieniujący do odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa, pośladków i łydek. Jak w każdym przypadku zapalenia korzonków ból jest ostry i uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Zapalenie korzonków – leczenie

Leczenie zapalenia korzonków powinno nastąpić niezwłocznie po zdiagnozowaniu dolegliwości. Terapia polega głównie na przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Często zalecane jest stosowanie środków rozluźniających mięśnie w formie tabletek, ale też kremów i maści. W niektórych przypadkach konieczne jest podanie leku w formie zastrzyku domięśniowego.

Ostre zapalenie korzonków nerwowych wymaga przebywania w pozycji leżącej, aby odbarczyć uciśnięte nerwy. Najlepsze efekty dają leżenie na twardym podłożu, odpoczynek i pozycja, w której nie dokucza ból. Zdarza się, że powikłaniem ostrych stanów zapalnych są niedowłady i zaburzenia czucia, a także pojawia się ryzyko porażenia mięśni. Wówczas niestety konieczna jest operacja.

Do leczenia korzonków polecana jest także fizykoterapia w postaci masaży rozluźniających lub specjalnej terapii manualnej, która polega na uciskaniu konkretnych miejsc, przez co odbarcza się uciśnięty nerw. Ważne jest, aby wszelkie masaże zawsze wykonywał specjalista. Skuteczne są także zabiegi z użyciem pola magnetycznego, krioterapii, laseroterapii czy ultradźwięków.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Zapalenie korzonków nerwowych – leczenie domowe

Domowe sposoby leczenia zapalenia korzonków mogą wspierać skuteczność terapii zalecanej przez lekarza. Ponieważ głównym problemem przy tej dolegliwości są stany zwiększonego napięcia mięśni pleców, dobre efekty daje terapia ciepłem. Poleca się ogrzewanie pleców okładami lub specjalnymi poduszkami grzejącymi czy lampami, które ułatwiają rozluźnienie mięśni. Jeżeli to możliwe, należy też stosować ciepłe kąpiele z dodatkiem ziołowych olejków o działaniu rozluźniającym i uspokajającym. W przypadku zapalenia korzonków odcinka szyjnego kręgosłupa, ból zmniejsza stosowanie kołnierzy stabilizujących, które jednocześnie zabezpieczają mięśnie przed nadmiernym przeciążeniem.

Leczenie zapalenia korzonków wymaga zawsze kilkudniowego leżenia w łóżku.

Zapalenie korzonków profilaktyka

Głównym elementem profilaktyki zapalenia korzonków jest wzmacnianie mięśni kręgosłupa poprzez aktywność fizyczną i utrzymanie właściwej wagi ciała. Najlepiej sprawdzają się: pływanie, jazda na rowerze, bieganie, ale także spacery. Należy dbać o zachowanie właściwej postawy ciała, zarówno podczas chodzenia, jak i w pozycji siedzącej. Równie ważne jest wygodne łóżko oraz właściwe podnoszenie przedmiotów o większej wadze.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
838
70
Komentarze (0)
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?