Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wyciek z sutka – kiedy oznacza chorobę? Jakie są jego przyczyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Wyciek z sutka – kiedy oznacza chorobę? Jakie są jego przyczyny?

badanie-piersi

Fot.: detailblick-foto / stock.adobe.com

Wyciek z sutka może mieć różny charakter. Żółty wyciek z sutka pojawia się po porodzie i jest to siara. Później zmienia się na mleczny. Krwisty wyciek z sutka może być objawem nowotworu, w szczególności raka piersi.

Wyciek z sutka może mieć różny kolor, występuje w rozmaitych okolicznościach. Podstawowym mechanizmem białego wycieku z sutka jest laktacja. Pojawia się często jeszcze w ciąży po naciśnięciu brodawki. Jednak nie zawsze wyciek z sutka jest zjawiskiem fizjologicznym. Wystąpienie laktacji może mieć patologiczne podłoże, niezwiązane z ciążą. Ponadto wyciek z sutka może być krwisty lub mieć inny niepokojący charakter. Mimo iż w większości przypadków wyciek z brodawki sutkowej nie jest groźny, to jednak należy zawsze wykluczyć chorobowe podłoże wydzieliny.

Zobaczcie, jakie są objawy raka piersi:

Zobacz film: Objawy raka piersi. Źródło: 36,6

Wyciek z sutka w ciąży a laktacja

Wyciek z sutka najczęściej jest efektem laktacji, czyli procesu produkcji i wydzielania mleka z gruczołów piersiowych. Laktacja związana z karmieniem piersią zaczyna intensywnie rozwijać się po porodzie. Jednak już w ostatnim trymestrze ciąży, a czasem nawet i w 5. czy 6. miesiącu, może dojść do wypływania przeźroczystej bądź mlecznej wydzieliny z brodawek sutkowych, szczególnie po naciśnięciu. W czasie ciąży gruczoł piersiowy podlega znacznym zmianom anatomicznym i czynnościowym, których efektem jest wytworzenie mleka dla dziecka. Pod wpływem wielu czynników, a przede wszystkim przystawiania dziecka do piersi, wyciek z sutka nasila się bądź słabnie. Nie ma zależności pomiędzy tym, czy obecność wycieku z sutka w ciąży zwiększa prawdopodobieństwo pomyślnej laktacji po porodzie. Wiele kobiet nie obserwuje wycieku z sutka w ciąży, przede wszystkim dlatego, że jest on tak dyskretny, że wsiąka w bieliznę. Nawet jeśli kobieta jest pewna co do braku jakiejkolwiek wydzieliny z sutka pod koniec ciąży, nie powinna martwić się o laktację po porodzie. Należy też pamiętać, że pierwsza wydzielina związana z laktacją nie zawsze jest biała. Siara, która jest produkowana jako pierwsze mleko po porodzie, ma kolor żółty. Dlatego też żółty wyciek z sutka po porodzie nie powinien budzić niepokoju. Wyciek z sutka może, choć rzadko, stanowić objaw ciąży.

Mleczny wyciek z sutka niezależny od ciąży

Zdarza się, że wyciek z sutka przypominający poporodową laktację pojawia się u kobiet niebędących w ciąży, a wręcz nawet u mężczyzn. Takie zjawisko występuje przy zbyt wysokim poziomie prolaktyny, czyli hiperprolaktynemii. Prolaktyna to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową. Do wzrostu jej stężenia dochodzi w ciąży i w okresie karmienia piersią. Jednak wzrost wydzielania prolaktyny następuje również:

 • w stresie,
 • podczas snu,
 • przy drażnieniu brodawek sutkowych,
 • w czasie nadmiernej aktywności fizycznej,
 • podczas stosunku płciowego.

Są to oczywiście stany fizjologiczne. Zdarza się jednak, że wzrost poziomu prolaktyny jest związany ze stanem, takim jak:

 • gruczolak przysadki mózgowej,
 • znaczna niedoczynność tarczycy,
 • choroba Addisona,
 • choroba Cushinga,
 • nowotwory czy zmiany naczyniowe w okolicy przysadki mózgowej,
 • niewydolność nerek,
 • marskość wątroby,
 • rak płuc,
 • przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych,
 • przyjmowanie leków przeciwpsychotycznych,
 • przyjmowanie leków antykoncepcyjnych.

Krwisty bądź inny patologiczny wyciek z sutka

Patologiczny wyciek z sutka, w przeciwieństwie do laktacji, najczęściej dotyczy jednej piersi. Z reguły jest to przezroczysty lub krwisty wyciek z sutka. W razie pojawienia się niepokojącego wycieku, konieczne jest sprawdzenie, czy w obrębie piersi nie ma żadnych niepokojących zmian guzowatych, czy pierś nie jest zniekształcona, czy skóra na piersi nie przypomina skórki pomarańczowej i nie jest pozaciągana. Ważne jest wykonanie ultrasonografii piersi lub mammografii. Zdarza się, że konieczny jest rezonans magnetyczny. Wskazane jest również badanie cytologiczne wydzieliny z brodawki sutkowej.

Wśród patologii przyczyniających się do powstania wycieku z sutka wyróżnia się:

 • brodawczak wewnątrzprzewodowy – to nowotwór o łagodnym charakterze wywodzący się z komórek nabłonkowych przewodów wyprowadzających piersi. Wydzielina może być przezroczysta bądź lekko krwista,
 • zakażenie – wyciek z sutka o charakterze ropnym może być związany z powstaniem ropnia w piersi, przede wszystkim o etiologii gronkowcowej. Towarzyszy mu zaczerwienienie, wzrost ucieplenia powierzchni piersi, powiększenie pachowych węzłów chłonnych, stwardnienie piersi,
 • rak piersi – objawy sugerujące złośliwą zmianę w piersi to wyczuwalny guz czy zgrubienie na piersi, powiększenie pachowych węzłów chłonnych, wciągnięcie brodawki sutkowej, zniekształcenie brodawki sutkowej i całej piersi, pomarańczowa skórka na piersi, ból piersi, obecność obrzęku, owrzodzenia. Wyciek z piersi jest wtedy najczęściej krwisty.

Jak wygląda leczenie raka piersi? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Sposoby leczenia raka piersi. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
349
38
Polecamy
Jak i czy można zapobiegać mdłościm w ciąży? Poznaj skuteczne i bezpieczne sposoby
Jak i czy można zapobiegać mdłościm w ciąży? Poznaj skuteczne i bezpieczne sposoby Dzień Dobry TVN
Laktacja w sytuacjach szczególnych – bez ciąży, w ciąży, po cesarce
Laktacja w sytuacjach szczególnych – bez ciąży, w ciąży, po cesarce Dzień Dobry TVN
Zmiany na sutkach w ciąży – ból i swędzenie sutków, wydzielina z sutka
Zmiany na sutkach w ciąży – ból i swędzenie sutków, wydzielina z sutka TVN zdrowie
Mlekotok – naturalne zjawisko czy objaw choroby?
Mlekotok – naturalne zjawisko czy objaw choroby? TVN zdrowie
Komentarze (1)
kasia
Ja nie mam wycieku z sutka ale na skorze nie raz mam jakby pryszcz a z niego wychodzi zawartosc ciemna w postaci stalej, a ostatnio wiec dzis byl to ciemny plyn. Co to znaczy? dlaczego mam takie problemy skorne dbam o higiene czemu czarna ciecz na piersi?
Czytaj całość
Nie przegap
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?