Polub nas na Facebooku
Czytasz: Guzek na piersi – przyczyny powstawania u niemowląt, dzieci, kobiet i mężczyzn
menu
Polub nas na Facebooku

Guzek na piersi – przyczyny powstawania u niemowląt, dzieci, kobiet i mężczyzn

Dziewczynka mierzy obwód biustu przed lustrem

Fot: ackF / stock.adobe.com

Guzek na piersiach u kobiet to objaw pojawiający się w związku z aktywnością jajników lub w czasie karmienia piersią. Z kolei u niemowląt wywołują go zmiany hormonalne. Guzek na piersi występuje też wraz z ginekomastią u chłopców i mężczyzn.

Najczęściej guzki na piersiach kojarzone są z groźnym nowotworem piersi. Nie jest to jednak główna przyczyna ich powstawania. Istnieje wiele innych przyczyn, które warto znać, aby nie poddać się panice w razie zauważenia u siebie tego typu zmiany.

Zobacz film: Pani Sylwia, dzięki bliskości i wsparciu swojej córki, wygrała walkę z rakiem. Źródło: Nationale Nederlanden

Guzek na piersi – przyczyny u kobiet

Guzek na piersi u kobiet występuje np. w przebiegu raka sutka (guza sutka). Wyczucie dosyć twardej masy o dobrze wyczuwalnych granicach i nierównej powierzchni zwykle jest jednym z objawów raka piersi. Niekoniecznie musi być jednak symptomem tak poważnej choroby. Bolący guzek na piersiach może pojawić się np. przed miesiączką i z reguły pojawiać się wraz z bolesnością piersi. Grudki, często występujące w skupiskach bywają związane z cykliczną aktywnością jajników. Obserwuje się też gruczolakowłókniaki - łagodne zmiany nie powodujące raka. Guzki w piersiach można wykryć także przy powiększonym węźle chłonnym w piersi lub w przypadku stanu zapalnego, np. po urazie. Z kolei guzek na piersiach pojawiający się u kobiet karmiących najczęściej jest sygnałem zatkania przewodu mlecznego. Z reguły dotyczy jednej piersi i nie towarzyszą mu gorączka, ani złe samopoczucie. Wybrzuszenie powstaje na skutek zatkanego przewodu. Skóra znajdująca się nad nim może być zaczerwieniona i obolała.

Zobacz także: Czy torbiele w piersiach bolą i dają jakiekolwiek objawy?

Zobacz film: Po czym można poznać raka piersi. Źródło: 36,6

Guzek na piersi u niemowlaka

Guzek na piersi u niemowlaka najczęściej jest objawem zmian hormonalnych. Występuje szczególnie w okresie noworodkowym i towarzyszy mu z reguły powiększenie gruczołów sutkowych. Mogą być one obrzęknięte, a niekiedy z ich wnętrza wycieka wydzielina przypominająca siarę. Jest nazywana „mlekiem czarownic” bądź „czarcim mlekiem”. Obrzęk i wydzielina pojawiają się na skutek działania prolaktyny i hormonów produkowanych przez łożysko. Zjawisko występuje najczęściej pomiędzy 3. a 5. dniem życia i jest niezależne od płci.

Guzek na piersiach u dziewczynki

Z kolei guzek na piersiach u dziewczynki może być obserwowany u młodych dziewcząt, u których doszło do przedwczesnego dojrzewania. Towarzyszą mu powiększone gruczoły sutkowe, przy czym rozmiary otoczki sutka i brodawki nie ulegają zmianom. Powiększenie sutków może być spowodowane mastodynią, czyli przerostem sutków. Pojawia się też u dziewczynek, które przyjmują leki takie jak D-penicyllamnina bądź estrogeny. Zmiany w gruczołach sutkowych niekiedy obejmują stan zapalny, zazwyczaj spowodowany infekcją bakteryjną. Bakterie dostają się do gruczołów przez uszkodzoną ciągłość skory bądź poprzez brodawkę sutkową. Zapalenie czasami przeradza się w ropień. Guzki na piersiach u dzieci bardzo rzadko są związane z guzami piersi. Większe ryzyko tego schorzenia obserwuje się w okresie pokwitania. Diagnozowane są wtedy takie guzy jak gruczolakowłókniak oraz guz liściasty.

Zobacz film: Poznaj historię Pani Adriany, która przez 7 lat czekała na przeszczep serca. Źródło: Nationale Nederlanden

Guzek na piersiach u chłopców

Guzki ma piersiach u chłopców pojawiające się w okolicach brodawki sutkowej to z reguły tkanka gruczołowa. Jej istnienie jest najczęściej związane z ginekomastią, czyli powiększeniem sutków. Oznacza ona obecność tkanki gruczołowej w okolicach sutków. To zjawisko występuje zarówno u młodych chłopców, a także u mężczyzn niezależnie od wieku. Inna przyczyna powiększenia sutków u chłopców to steatomastia. Diagnostykę tych dwóch schorzeń rozpoczyna się w przypadku pojawienia się takich objawów, jak:

  • ból lub tkliwość,
  • asymetria wielkości sutków,
  • stan zapalny,
  • zniekształcenie brodawki sutkowej,
  • wyciek z sutka,
  • wyczuwalna masa w obrębie piersi.

Guzek na piersiach u mężczyzny

Guzki na piersiach u mężczyzn mogą być spowodowane, podobnie jak u chłopców – ginekomastią. Schorzenie powoduje zmniejszona ilość androgenu – męskiego hormonu płciowego, we krwi wraz ze zwiększoną ilością hormonu żeńskiego– estrogenu. Guzki mogą być też wynikiem urazu bądź ropnia gruczołu piersiowego. Ten ostatni bywa często połączony z zaczerwienieniem skóry nad zmianą, pojawieniu się bólu przy dotykaniu oraz niekiedy gorączką. Guzki piersi u mężczyzn czasami są też wynikiem rozwoju niezłośliwego nowotworu. Do tej grupy należą tłuszczaki i włókniaki.

Przyczyną pojawienia się zmian w gruczołach piersiowych są także nowotwory złośliwe bądź przerzuty raka do piersi. Najczęściej występuje guz w piersiach zwany rakiem piersi, któremu towarzyszą zmiany wyglądu sutka, wyciekająca z niego wydzielina oraz zmiana kształtu, wyglądu bądź rozmiaru piersi. Może pojawić się też zaczerwienienie sutka i jego okolic, a także owrzodzenie piersi. Guzek na piersi nie musi oznaczać raka, jednak w przypadku zauważenia tego typu zmiany, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Zobacz film: Czy ciasny biustonosz może powodować raka piersi? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
9
6
Polecamy
Rak sutka u mężczyzn.
Jak często występuje i jakie są objawy choroby?
Rak sutka u mężczyzn. Jak często występuje i jakie są objawy choroby? TVN zdrowie
Przedwczesne dojrzewanie płciowe – przyczyny, objawy, przebieg
Przedwczesne dojrzewanie płciowe – przyczyny, objawy, przebieg Dzień Dobry TVN
Wyciek z sutka – kiedy oznacza chorobę?
Jakie są jego przyczyny?
Wyciek z sutka – kiedy oznacza chorobę? Jakie są jego przyczyny? TVN zdrowie
Jak wygląda biegunka u niemowlaka?
Co podać, jakie są objawy i przyczyny?
Jak wygląda biegunka u niemowlaka? Co podać, jakie są objawy i przyczyny? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty