Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wyciąg z kasztanowca – działanie i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Wyciąg z kasztanowca – działanie i zastosowanie

Drzewo kasztanowca

Fot: Wataru Yanagida / gettyimages.com

Wyciąg z kasztanowca często stosowany jest na skórę w problemach z naczynkami, w obrzękach czy zapaleniach. Jednak główne zastosowanie wyciągu z kasztanowca obejmuje leczenie żylaków i profilaktykę zakrzepowo-zatorową.

Wyciąg z kasztanowca stanowi źródło saponiny, która zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych i poprawia ich elastyczność. Wykazuje również działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wyciąg z kasztanowca pozyskiwany jest z kory i owoców kasztanowca. Może być stosowany w formie żelu, maści czy tabletek.

Czym jest wyciąg z kasztanowca?

Wyciąg z kory i owoców kasztanowca to bardzo często wykorzystywany surowiec w medycynie naturalnej. Preparaty z wyciągiem kasztanowca są jednak proponowane również przez lekarzy. Wpływają korzystnie na uelastycznienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych, dlatego przede wszystkim kojarzone są z profilaktyką zakrzepicy. Wyciąg z kasztanowca można nabyć w formie preparatów dostępnych w każdej aptece. Bogaty jest on we flawonoidy, kumarynę karotenoidy czy garbniki, jak również saponiny. To dzięki tym składnikom wpływa korzystnie na naczynia krwionośne. Zmniejsza ryzyko zastoju i zakrzepów. Może być nakładany zewnętrznie, w formie okładów, maści czy kremów. Wyciąg z kasztanowca można też stosować ogólnie. Działa wówczas rozkurczowo na przewód pokarmowy, przeciwzapalnie i zapierająco.

Wyciąg z kasztanowca – zastosowanie

Wyciąg z kasztanowca ma przede wszystkim zastosowanie w stłuczeniach, obrzękach zwichnięciach czy zmiażdżeniach. Działa wspomagająco w zaburzeniach krążenia pourazowych i pozapalnych. Ponadto może doskonale sprawdzić się w terapii stanów pourazowych i pozapalnych, w zaburzeniach krążenia mózgowego, jak również w stanach przebiegających z bólem. Wyciąg z kasztanowca zalecany jest osobom z żylakami, z zaburzeniami krążenia żylnego w kończynach dolnych, nawet tych nasilonych, którym towarzyszą zmiany troficzne skóry. Wyciąg z kasztanowca ma zastosowanie w profilaktyce zakrzepowego zapalenia żył czy w leczeniu hemoroidów.

Jak skutecznie leczyć żylaki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kto częściej choruje na żylaki? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Działanie wyciągu z kasztanowca

Podstawowe działanie wyciągu z kasztanowca opiera się na wspieraniu układu krwionośnego. Bardzo często stosuje się go do cery naczynkowej w formie maseczek, toników czy kremów. Działa ochronnie na naczynia krwionośne. Kosmetyki z wyciągiem z kasztanowca wykorzystuje się także do pielęgnacji dojrzałej cery odwodnionej i pozbawionej jędrności.

Dzięki poprawie przepływu krwi w żyłach wyciąg z kasztanowca zapobiega tworzeniu się zakrzepów i poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych, kończyn, a także skóry. Może być stosowany leczniczo w terapii zakrzepicy, zastojów żylnych czy niedokrwienia tkanek. Dzięki wspieraniu układu krwionośnego działa przeciwobrzękowo, ponieważ uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega zastojom krwi, co z kolei zapobiega przesiękom do jam ciała i przestrzeni pozanaczyniowej. Wyciąg z kasztanowca jest wykorzystywany w leczeniu ciężkich nóg. Nie powinny o nim zapominać osoby długotrwale siedzące przy biurku czy kobiety przyjmujące doustną antykoncepcję.

Wyciąg z kasztanowca działa rozkurczowo na przewód pokarmowy, przeciwzapalnie, wspomaga leczenie zatruć i infekcji. Przenikając do skóry, pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry, poszerzonych porów, oparzeń, odmrożeń, uszkodzeń skóry, siniaków.

Wyciąg z kasztanowca – przeciwwskazania

Nie powinno się nakładać wyciągu z kasztanowca bezpośrednio na otwarte rany. Preparatów o działaniu ogólnym nie można stosować w niewydolności nerek. Tabletki z wyciągiem z kasztanowca mogą nasilać nefrotoksyczne działanie innych przyjmowanych leków, w tym przeciwzakrzepowych. Rzadko pojawiają się reakcje nadwrażliwości czy dolegliwości z przewodu pokarmowego. Nie powinno się przyjmować preparatów o działaniu ogólnym w pierwszym trymestrze ciąży.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
46
3
Polecamy
Olejek pichtowy – na twarz, na zatoki, do picia.
Zastosowanie i przeciwwskazania
Olejek pichtowy – na twarz, na zatoki, do picia. Zastosowanie i przeciwwskazania Dzień Dobry TVN
Balsam Szostakowskiego, czyli wojenny wynalazek.
Środek na problemy gastryczne, hemoroidy i niegojące się rany
Balsam Szostakowskiego, czyli wojenny wynalazek. Środek na problemy gastryczne, hemoroidy i niegojące się rany Dzień Dobry TVN
Maść z kasztanowca – właściwości i zastosowanie
Maść z kasztanowca – właściwości i zastosowanie TVN zdrowie
Maść na żylaki nóg i odbytu – jakie składniki powinna zawierać?
Maść na żylaki nóg i odbytu – jakie składniki powinna zawierać? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Beta hCG – normy, wyniki
Beta hCG – normy, wyniki
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?