Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maść z kasztanowca – właściwości i zastosowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Maść z kasztanowca – właściwości i zastosowanie

NAN

Fot: Comugnero Silvana / fotolia.com

Maść z kasztanowca jest często używana na żylaki, ale nie jest to jej jedyne zastosowanie. Wyciąg z tej rośliny działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i wzmacniająco na żyły, dlatego nadaje się również do stosowania na hemoroidy czy pajączki na skórze.

Maść z kasztanowca łączy się często z rutyną lub z wyciągami z innych ziół, aby wzmocnić jej działanie. Wybierając odpowiedni produkt, warto zwrócić uwagę na to, jakie dodatki zawiera i czy wyciąg jest standaryzowany na zawartość escyny.

Maść z kasztanowca – skład i działanie

Maść z kasztanowca wykonywana jest z ekstraktów z nasion kasztanowca zwyczajnego, dodatków innych surowców zielarskich (na przykład nostrzyka czy arniki górskiej) i substancji pomocniczych. Składnikiem aktywnym zawartym w tym surowcu jest escyna – mieszanina saponin występujących w kasztanie. Wykazuje ona działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwwysiękowe i przeciwbólowe. Ma również wyjątkowy wpływ na naczynia krwionośnie – uszczelnia je i przywraca im elastyczność i odpowiednie napięcie. Dzięki temu maść z kasztanowca działa również przeciwzakrzepowo i zwiększa ukrwienie tkanek.

Zawartość escyny w preparacie decyduje o tym, czy będzie on odpowiednio działał, dlatego należy zawsze sprawdzać, czy na wybranym produkcie zaznaczona została jej ilość.

Maść z kasztanowca – zastosowanie

Maść z kasztanowca najczęściej jest używana jako środek przynoszący ulgę zmęczonym i obrzękniętym nogom, a także na żylaki. Badania potwierdziły, że takie jej zastosowanie jest jak najbardziej na miejscu – żele zawierające odpowiednią ilość escyny znacząco poprawiają ukrwienie, usuwają ból, zmniejszają obrzęki i poprawiają stan naczyń krwionośnych. Żylaki są dolegliwością dotykającą sporą część społeczeństwa, a ryzyko ich powstania rośnie wraz z wiekiem i – u kobiet – z każdą przebytą ciążą. Stanowią one nie tylko problem estetyczny, ale potrafią być bardzo bolesne i prowadzić do powikłań zdrowotnych. Dlatego warto korzystać z naturalnych maści, takich jak maść z kasztanowca, aby poprawić stan naczyń krwionośnych dopóki żylaki są jeszcze drobne.

Szczególnie dokuczliwe są żylaki odbytu, czyli hemoroidy – również na nie pomoże maść z kasztanowca. Szczególnie dobrze sprawdzają się preparaty stworzone z myślą o tej dolegliwości i wyposażone w specjalną końcówkę umożliwiającą aplikację. Do leczenia tego przykrego schorzenia warto wybrać maść, która dodatkowo będzie zawierała rutynę lub wyciąg z nostrzyka.

Maść z kasztanowca jest dobra również na pajączki na skórze. Regularne smarowanie twarzy wyciągiem z tej rośliny może sprawić, że znikną one całkowicie.

Maść z kasztanowca z arniką jest doskonałym lekiem na siniaki i stłuczenia. Połączenie tych dwóch roślin gwarantuje dobre efekty w usuwaniu skutków tępych urazów, takich jak krwiaki, siniaki, wylewy i obrzęki.

Specyfik ten okazał się być skutecznym preparatem w leczeniu zapalenia żył, może także wspierać leczenie choroby zakrzepowej. W przypadku tak groźnych chorób często konieczne jest jednak włączenie innych leków i dlatego powinno się pozostawać pod opieką lekarza.

Skąd się biorą żylaki i co zrobić, aby ich uniknąć? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Skąd się biorą żylaki i co zrobić, aby ich uniknąć? Źródło: Klinika urody.

Kto może stosować maść z kasztanowca?

Ten naturalny preparat jest bardzo bezpieczny, jednak nie powinien być stosowany u osób z nadwrażliwością na którykolwiek z jego składników. Maść z kasztanowca może być używana przez kobiety w ciąży. Nie powinna być stosowana na błony śluzowe, otwarte rany, owrzodzenia czy popromienne zmiany skórne. Przeciwwskazaniem do stosowania jakichkolwiek preparatów z wyciągiem z kasztanowca zwyczajnego jest niewydolność nerek.

Jak stosować maść z kasztanowca?

Maść z kasztanowca należy nakładać na zmiany chorobowe kilka razy dziennie, można ją dodatkowo delikatnie rozmasowywać. Przeznaczona jest wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Czy można zrobić samemu maść z kasztanowca?

Maść z kasztanowca można wykonać samemu w domu. Do jej wykonania potrzebne będą świeże kasztany, alkohol i baza tłuszczowa. Rozdrobnione owoce kasztanowca należy zalać 40% alkoholem podgrzanym do 60°C i zostawić przygotowany intrakt na kilka dni. Na jedną część surowca powinny przypadać trzy części alkoholu. Takim preparatem można już nacierać nogi, jeśli jednak chce się uzyskać łatwiejszą w użyciu maść, należy go zmieszać w kąpieli wodnej z wazeliną kosmetyczną lub na przykład z masłem shea.

Bibliografia:

"Kasztanowiec – Aesculus w fitoterapii", Dr Henryk Różański, Medycyna dawna i współczesna

Luzzi R., Feragalli B., Belcaro G. i in., Aescin: microcirculatory activity. Effects of accessory components on clinical and microcirculatory efficacy. „Panminerva Medica”, 53 (3), 2011, s. 51–55.

De Sanctis M., Cesarone M., Incandela L. i in., Treatment of superficial vein thrombosis with standardized application of Essaven gel--a placebo-controlled, randomized study, „Angiology”, 52 (3), 2001, s. 75–62.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
302
31
Polecamy
Rumianek pospolity – zastosowanie w medycynie i kosmetyce.
Na co pomaga to popularne ziele?
Rumianek pospolity – zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Na co pomaga to popularne ziele? Dzień Dobry TVN
Maść nagietkowa - doskonała nie tylko na żylaki, trądzik i hemoroidy
Maść nagietkowa - doskonała nie tylko na żylaki, trądzik i hemoroidy Dzień Dobry TVN
Maść z arniki górskiej – właściwości i zastosowanie
Maść z arniki górskiej – właściwości i zastosowanie TVN zdrowie
Maść końska – skład, zastosowanie i przeciwwskazania.
Rozgrzewająca i chłodząca maść końska
Maść końska – skład, zastosowanie i przeciwwskazania. Rozgrzewająca i chłodząca maść końska TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby