Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ustępujesz miejsca kobietom w ciąży? Zobacz jak zachowują się Polacy - eksperyment znanego Youtubera 

Ustępujesz miejsca kobietom w ciąży? Zobacz jak zachowują się Polacy - eksperyment znanego Youtubera 

NAN

Fot. hedgehog94 / stock.adobe.com

Osoby, których nie przekonuje fakt, że kobieta jest w ciąży i z tego powodu warto jej okazać życzliwość np. ustępując miejsca w autobusie, powinny wziąć pod uwagę względy zdrowotne przyszłej mamy. Jej organizm pracuje za dwoje, przez to mogą jej się zdarzać częste omdlenia i zasłabnięcia.

Jak pokazuje eksperyment pt. „Kobieta w ciąży vs. świat” przeprowadzony przez znanego Youtubera większość z nas ma w sobie wystarczająco dużo empatii, by nie być obojętnym na potrzeby ciężarnych. Maciej Wapiński to twórca kanału na YouTube o nazwie Wapniak. Wraz ze swoją dziewczyną przeprowadził społeczny eksperyment na temat tego, jak zachowują się Polacy wobec kobiety w ciąży w czasie podróży komunikacją miejską oraz w sklepowej kolejce.

YouTube i prowokacja

W wyniku doświadczenia przeprowadzonego przez Macieja Wapińskiego okazało się, że jesteśmy ludźmi wrażliwymi na potrzeby ciężarnych. W większości przypadków eksperyment dał zadowalające rezultaty. W autobusie, metrze czy tramwaju kobieta może liczyć na miejsce siedzące w przypadku, gdy wszystkie są zajęte. Ustępują nawet osoby starsze. Po około 3 sekundach od przekroczenia drzwi kobieta w ciąży mogła liczyć na życzliwość współpasażerów.

Kolejnym elementem eksperymentu było sprawdzenie, czy jesteśmy tak samo wrażliwi na potrzeby ciężarnych, gdy stoimy w kolejce. Tutaj sytuacja była diametralnie inna, tylko nieliczni ustąpili pierwszeństwa przyszłej mamie. Być może wpływa na to fakt, że stojąc w kolejce trudniej taką osobę zauważyć niż w np. w autobusie.

Warto przeczytaćBól kości ogonowej w ciąży– przyczyny dolegliwości we wczesnej ciąży

Medyczne przesłanki do ustępowania kobietom ciężarnym miejsca

W czasie ciąży kobiece ciało ulega drastycznym zmianom i nieustannie narażone jest na różnego rodzaju przeciążenia. Dochodzi do zmian w jego proporcjach, co bezpośrednio wpływa na problemy z utrzymaniem równowagi. Ponadto serce już w 8. tygodniu ciąży jest obciążone o 60% bardziej a objętość krwi zwiększa się o około 1/3, przez co żyły są przepełnione. Wszystkie te czynniki sprawiają, że ciężarna kobieta jest szczególnie narażona na bardzo niebezpieczne omdlenia, do których dochodzi szczególnie często, gdy przebywa ona (nawet kilka minut) w pozycji stojącej.

Kobieta w ciąży, szczególnie w czasie dwóch ostatnich miesięcy, dźwiga przed sobą dodatkowe 7 a czasem nawet 10 kilogramów. Nie zawsze jest w komfortowej sytuacji, która pozwala jej na spokojne spędzenie tego czasu w domowym zaciszu. Wiele kobiet ma mnóstwo obowiązków, które nie ulegają złagodzeniu wtedy, gdy są w ciąży, dlatego warto wtedy zdobyć się na życzliwość i empatię w stosunku do drugiego człowieka i zwyczajnie ustąpić miejsca. Pamiętajmy – kobietom w ciąży należy się specjalne traktowanie i od tej reguły nie ma wyjątków.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

W ciąży czy nie – niezręczna sytuacja?

Wiele osób nie proponuje ustąpienia miejsca czy oferowania pomocy ciężarnym w obawie, że kobieta taka może nie być w ciąży tylko mieć nadwagę. W takich sytuacjach bardzo pomocne mogą być np. przypinki, które informują o tym, że dana kobieta jest w ciąży. Tego rodzaju pomysł należy do Nicole Sochacki-Wójcickiej, autorki bloga: „Mama ginekolog”. Inicjatywa polegająca na umieszczaniu na ubraniu przypinki z napisem: „Jestem w ciąży” lub noszenie płóciennej torby z nadrukiem o takiej samej treści nie tylko pozwala zostać zauważoną, ale również eliminuje niezręczne sytuacje, w przypadku, gdy osoba, której chcieliśmy ustąpić miejsca ciężarną nie była.

Nie wstydź się prosić!

W sklepach coraz częściej pojawiają się kasy z pierwszeństwem dla kobiet w ciąży, rodzin z dziećmi oraz dla osób niepełnosprawnych. Ponadto kasjerzy są informowani o tym, by w przypadku zauważenia osoby, która przywilej taki posiada wołać ją do kasy, jeżeli sama nie wie o takiej możliwości. Przy czym należy pamiętać, że kasjer nie zawsze dostrzeże osobę, której przysługuje prawo do szybszej obsługi, dlatego warto, a nawet należy z tego prawa korzystać i je egzekwować.

Ponadto od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje przepis, zgodnie z którym ciężarne powinny być przyjmowane bez konieczności oczekiwania w kolejce w placówkach medycznych.

Na szczęście, mimo wielu nieprzychylnych, a nawet negujących zasadność tego rodzaju akcji komentarzy zamieszczonych pod video „Kobieta w ciąży vs. świat”, cały czas w przewadze są głosy osób, które uważają konieczność ustępowania ciężarnym miejsca za normę. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
57
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii?
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii? Materiał sponsorowany
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?
Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?