Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ustępujesz miejsca kobietom w ciąży? Zobacz jak zachowują się Polacy - eksperyment znanego Youtubera 

Ustępujesz miejsca kobietom w ciąży? Zobacz jak zachowują się Polacy - eksperyment znanego Youtubera 

NAN

Fot. hedgehog94 / stock.adobe.com

Osoby, których nie przekonuje fakt, że kobieta jest w ciąży i z tego powodu warto jej okazać życzliwość np. ustępując miejsca w autobusie, powinny wziąć pod uwagę względy zdrowotne przyszłej mamy. Jej organizm pracuje za dwoje, przez to mogą jej się zdarzać częste omdlenia i zasłabnięcia.

Jak pokazuje eksperyment pt. „Kobieta w ciąży vs. świat” przeprowadzony przez znanego Youtubera większość z nas ma w sobie wystarczająco dużo empatii, by nie być obojętnym na potrzeby ciężarnych. Maciej Wapiński to twórca kanału na YouTube o nazwie Wapniak. Wraz ze swoją dziewczyną przeprowadził społeczny eksperyment na temat tego, jak zachowują się Polacy wobec kobiety w ciąży w czasie podróży komunikacją miejską oraz w sklepowej kolejce.

YouTube i prowokacja

W wyniku doświadczenia przeprowadzonego przez Macieja Wapińskiego okazało się, że jesteśmy ludźmi wrażliwymi na potrzeby ciężarnych. W większości przypadków eksperyment dał zadowalające rezultaty. W autobusie, metrze czy tramwaju kobieta może liczyć na miejsce siedzące w przypadku, gdy wszystkie są zajęte. Ustępują nawet osoby starsze. Po około 3 sekundach od przekroczenia drzwi kobieta w ciąży mogła liczyć na życzliwość współpasażerów.

Kolejnym elementem eksperymentu było sprawdzenie, czy jesteśmy tak samo wrażliwi na potrzeby ciężarnych, gdy stoimy w kolejce. Tutaj sytuacja była diametralnie inna, tylko nieliczni ustąpili pierwszeństwa przyszłej mamie. Być może wpływa na to fakt, że stojąc w kolejce trudniej taką osobę zauważyć niż w np. w autobusie.

Warto przeczytaćBól kości ogonowej w ciąży– przyczyny dolegliwości we wczesnej ciąży

Medyczne przesłanki do ustępowania kobietom ciężarnym miejsca

W czasie ciąży kobiece ciało ulega drastycznym zmianom i nieustannie narażone jest na różnego rodzaju przeciążenia. Dochodzi do zmian w jego proporcjach, co bezpośrednio wpływa na problemy z utrzymaniem równowagi. Ponadto serce już w 8. tygodniu ciąży jest obciążone o 60% bardziej a objętość krwi zwiększa się o około 1/3, przez co żyły są przepełnione. Wszystkie te czynniki sprawiają, że ciężarna kobieta jest szczególnie narażona na bardzo niebezpieczne omdlenia, do których dochodzi szczególnie często, gdy przebywa ona (nawet kilka minut) w pozycji stojącej.

Kobieta w ciąży, szczególnie w czasie dwóch ostatnich miesięcy, dźwiga przed sobą dodatkowe 7 a czasem nawet 10 kilogramów. Nie zawsze jest w komfortowej sytuacji, która pozwala jej na spokojne spędzenie tego czasu w domowym zaciszu. Wiele kobiet ma mnóstwo obowiązków, które nie ulegają złagodzeniu wtedy, gdy są w ciąży, dlatego warto wtedy zdobyć się na życzliwość i empatię w stosunku do drugiego człowieka i zwyczajnie ustąpić miejsca. Pamiętajmy – kobietom w ciąży należy się specjalne traktowanie i od tej reguły nie ma wyjątków.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

W ciąży czy nie – niezręczna sytuacja?

Wiele osób nie proponuje ustąpienia miejsca czy oferowania pomocy ciężarnym w obawie, że kobieta taka może nie być w ciąży tylko mieć nadwagę. W takich sytuacjach bardzo pomocne mogą być np. przypinki, które informują o tym, że dana kobieta jest w ciąży. Tego rodzaju pomysł należy do Nicole Sochacki-Wójcickiej, autorki bloga: „Mama ginekolog”. Inicjatywa polegająca na umieszczaniu na ubraniu przypinki z napisem: „Jestem w ciąży” lub noszenie płóciennej torby z nadrukiem o takiej samej treści nie tylko pozwala zostać zauważoną, ale również eliminuje niezręczne sytuacje, w przypadku, gdy osoba, której chcieliśmy ustąpić miejsca ciężarną nie była.

Nie wstydź się prosić!

W sklepach coraz częściej pojawiają się kasy z pierwszeństwem dla kobiet w ciąży, rodzin z dziećmi oraz dla osób niepełnosprawnych. Ponadto kasjerzy są informowani o tym, by w przypadku zauważenia osoby, która przywilej taki posiada wołać ją do kasy, jeżeli sama nie wie o takiej możliwości. Przy czym należy pamiętać, że kasjer nie zawsze dostrzeże osobę, której przysługuje prawo do szybszej obsługi, dlatego warto, a nawet należy z tego prawa korzystać i je egzekwować.

Ponadto od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje przepis, zgodnie z którym ciężarne powinny być przyjmowane bez konieczności oczekiwania w kolejce w placówkach medycznych.

Na szczęście, mimo wielu nieprzychylnych, a nawet negujących zasadność tego rodzaju akcji komentarzy zamieszczonych pod video „Kobieta w ciąży vs. świat”, cały czas w przewadze są głosy osób, które uważają konieczność ustępowania ciężarnym miejsca za normę. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
7
Polecamy
Trzy trymestry ciąży – co każda przyszła mama powinna o nich wiedzieć?
Trzy trymestry ciąży – co każda przyszła mama powinna o nich wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Ciąża zagrożona nie musi oznaczać utraty dziecka. Co robić, jeśli lekarz stwierdzi, że ciąża jest podwyższonego ryzyka?
Ciąża zagrożona nie musi oznaczać utraty dziecka. Co robić, jeśli lekarz stwierdzi, że ciąża jest podwyższonego ryzyka? Dzień Dobry TVN
Przesądy dotyczące ciąży – skąd się biorą i dlaczego współczesne kobiety nie powinny w nie wierzyć?
Przesądy dotyczące ciąży – skąd się biorą i dlaczego współczesne kobiety nie powinny w nie wierzyć? TVN zdrowie
Bieganie w ciąży: zalety, środki ostrożności i przeciwwskazania
Bieganie w ciąży: zalety, środki ostrożności i przeciwwskazania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych Materiał sponsorowany
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać?
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać? Materiał sponsorowany
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Małe AGD, które warto mieć w domu
Małe AGD, które warto mieć w domu Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Smog latem. Jak się przed nim chronić?
Smog latem. Jak się przed nim chronić? Materiał sponsorowany