Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ustępujesz miejsca kobietom w ciąży? Zobacz jak zachowują się Polacy - eksperyment znanego Youtubera 
menu
Polub nas na Facebooku

Ustępujesz miejsca kobietom w ciąży? Zobacz jak zachowują się Polacy - eksperyment znanego Youtubera 

NAN

Fot. hedgehog94 / stock.adobe.com

Osoby, których nie przekonuje fakt, że kobieta jest w ciąży i z tego powodu warto jej okazać życzliwość np. ustępując miejsca w autobusie, powinny wziąć pod uwagę względy zdrowotne przyszłej mamy. Jej organizm pracuje za dwoje, przez to mogą jej się zdarzać częste omdlenia i zasłabnięcia.

Jak pokazuje eksperyment pt. „Kobieta w ciąży vs. świat” przeprowadzony przez znanego Youtubera większość z nas ma w sobie wystarczająco dużo empatii, by nie być obojętnym na potrzeby ciężarnych. Maciej Wapiński to twórca kanału na YouTube o nazwie Wapniak. Wraz ze swoją dziewczyną przeprowadził społeczny eksperyment na temat tego, jak zachowują się Polacy wobec kobiety w ciąży w czasie podróży komunikacją miejską oraz w sklepowej kolejce.

YouTube i prowokacja

W wyniku doświadczenia przeprowadzonego przez Macieja Wapińskiego okazało się, że jesteśmy ludźmi wrażliwymi na potrzeby ciężarnych. W większości przypadków eksperyment dał zadowalające rezultaty. W autobusie, metrze czy tramwaju kobieta może liczyć na miejsce siedzące w przypadku, gdy wszystkie są zajęte. Ustępują nawet osoby starsze. Po około 3 sekundach od przekroczenia drzwi kobieta w ciąży mogła liczyć na życzliwość współpasażerów.

Kolejnym elementem eksperymentu było sprawdzenie, czy jesteśmy tak samo wrażliwi na potrzeby ciężarnych, gdy stoimy w kolejce. Tutaj sytuacja była diametralnie inna, tylko nieliczni ustąpili pierwszeństwa przyszłej mamie. Być może wpływa na to fakt, że stojąc w kolejce trudniej taką osobę zauważyć niż w np. w autobusie.

Warto przeczytaćBól kości ogonowej w ciąży– przyczyny dolegliwości we wczesnej ciąży

Medyczne przesłanki do ustępowania kobietom ciężarnym miejsca

W czasie ciąży kobiece ciało ulega drastycznym zmianom i nieustannie narażone jest na różnego rodzaju przeciążenia. Dochodzi do zmian w jego proporcjach, co bezpośrednio wpływa na problemy z utrzymaniem równowagi. Ponadto serce już w 8. tygodniu ciąży jest obciążone o 60% bardziej a objętość krwi zwiększa się o około 1/3, przez co żyły są przepełnione. Wszystkie te czynniki sprawiają, że ciężarna kobieta jest szczególnie narażona na bardzo niebezpieczne omdlenia, do których dochodzi szczególnie często, gdy przebywa ona (nawet kilka minut) w pozycji stojącej.

Kobieta w ciąży, szczególnie w czasie dwóch ostatnich miesięcy, dźwiga przed sobą dodatkowe 7 a czasem nawet 10 kilogramów. Nie zawsze jest w komfortowej sytuacji, która pozwala jej na spokojne spędzenie tego czasu w domowym zaciszu. Wiele kobiet ma mnóstwo obowiązków, które nie ulegają złagodzeniu wtedy, gdy są w ciąży, dlatego warto wtedy zdobyć się na życzliwość i empatię w stosunku do drugiego człowieka i zwyczajnie ustąpić miejsca. Pamiętajmy – kobietom w ciąży należy się specjalne traktowanie i od tej reguły nie ma wyjątków.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

W ciąży czy nie – niezręczna sytuacja?

Wiele osób nie proponuje ustąpienia miejsca czy oferowania pomocy ciężarnym w obawie, że kobieta taka może nie być w ciąży tylko mieć nadwagę. W takich sytuacjach bardzo pomocne mogą być np. przypinki, które informują o tym, że dana kobieta jest w ciąży. Tego rodzaju pomysł należy do Nicole Sochacki-Wójcickiej, autorki bloga: „Mama ginekolog”. Inicjatywa polegająca na umieszczaniu na ubraniu przypinki z napisem: „Jestem w ciąży” lub noszenie płóciennej torby z nadrukiem o takiej samej treści nie tylko pozwala zostać zauważoną, ale również eliminuje niezręczne sytuacje, w przypadku, gdy osoba, której chcieliśmy ustąpić miejsca ciężarną nie była.

Nie wstydź się prosić!

W sklepach coraz częściej pojawiają się kasy z pierwszeństwem dla kobiet w ciąży, rodzin z dziećmi oraz dla osób niepełnosprawnych. Ponadto kasjerzy są informowani o tym, by w przypadku zauważenia osoby, która przywilej taki posiada wołać ją do kasy, jeżeli sama nie wie o takiej możliwości. Przy czym należy pamiętać, że kasjer nie zawsze dostrzeże osobę, której przysługuje prawo do szybszej obsługi, dlatego warto, a nawet należy z tego prawa korzystać i je egzekwować.

Ponadto od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje przepis, zgodnie z którym ciężarne powinny być przyjmowane bez konieczności oczekiwania w kolejce w placówkach medycznych.

Na szczęście, mimo wielu nieprzychylnych, a nawet negujących zasadność tego rodzaju akcji komentarzy zamieszczonych pod video „Kobieta w ciąży vs. świat”, cały czas w przewadze są głosy osób, które uważają konieczność ustępowania ciężarnym miejsca za normę. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
73
8
Polecamy
Trzy trymestry ciąży – co każda przyszła mama powinna o nich wiedzieć?
Trzy trymestry ciąży – co każda przyszła mama powinna o nich wiedzieć? Dzień Dobry TVN
2. miesiąc ciąży – zmiany zewnętrzne w ciele kobiety
2. miesiąc ciąży – zmiany zewnętrzne w ciele kobiety Dzień Dobry TVN
Przesądy dotyczące ciąży – skąd się biorą i dlaczego współczesne kobiety nie powinny w nie wierzyć?
Przesądy dotyczące ciąży – skąd się biorą i dlaczego współczesne kobiety nie powinny w nie wierzyć? TVN zdrowie
Ból kości ogonowej w ciąży– przyczyny dolegliwości we wczesnej ciąży
Ból kości ogonowej w ciąży– przyczyny dolegliwości we wczesnej ciąży TVN zdrowie
Komentarze (4)
Ja.
Do Ariadna,,,,,
Twoje rozumowanie jest na poziomie przedszkola,,,
" chciałaś studiować to masz ,chyba wiedziałaś z czym się to wiąże" kogo to obchodzi ,że "rano jedziesz ledwo żywa i zmęczona po zajęciach " czyżbyś nie miała faceta ,który się i ciebie zatroszczy ,,,,,
Oby kiedyś jak będziesz ty w ciąży życzę ci ,żeby wszyscy myśleli tak jak ty teraz i współczuję przyszłemu dziecku:(
Czytaj całość
lola
Tak a osoby od Ciebie starsze Adrianko też nie mogą być zmęczone po pracy ?
Weż się kobieto puknij w glowę .. Czego cię uczyli rodzice ?
Mam nadzieję że bedziesz kiedyś w ciąży i tak samo Cię każdy czlowiek potraktuje
Zycze ci tego z calego serca
Czytaj całość
xyz
Niestety w dużych sklepach i ogromnych kolejkach jeszcze nikt nigdy nie ustąpił mi miejsca . A jestem prawie w 9 miesiącu ciąży. Nadal pracuje, nie siedzę w domu więc popołudniowe zakupy bywają niezwykle męczące ..
Czytaj całość
Ariadna
Chciała brzucha to ma, chyba wiedziała z czym to się wiąże. Tak samo płacę za bilet, poza tym skąd wiedzą, że nie jestem chora, to że młoda nie znaczy że chora. Zreszta z brzuchem nie powinna się pchać do busa, a miec faceta co się zatroszczy i zawiezie. Poza tym z brzuchem siedzi sobie w domu, a ja studiuję i rano jadę ledwo zywa i przysypiam, a z powrotem zmęczona po zajęciach. Należy sie odsapnięcie.
Czytaj całość
Nie przegap
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Najlepsze prezenty dla pary młodej - co kupić na ślub?
Najlepsze prezenty dla pary młodej - co kupić na ślub? Materiał sponsorowany