Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania
menu
Polub nas na Facebooku

Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania

NAN

Fot: fotolia.com

Na zespół Fallota składają się aż cztery wady serca. Tetralogia Fallota objawy daje u noworodków i wieku niemowlęcym. Mogą być to m.in. sine (lub różowe) zabarwienie skóry, problemy z oddychaniem i zwiększona męczliwość podczas czynności wymagających wysiłku.

W prawidłowo zbudowanym i zdrowym sercu krew z organizmu uboga w tlen żyłami dostaje się do prawego przedsionka serca, a następnie do prawej komory serca. Stamtąd trafia do tętnic płuc, zostaje natlenowana i żyłami płucnymi wpływa do lewego przedsionka serca, a następnie do lewej komory. Z tego miejsca wypływa tętnicami i jest dystrybuowana do organizmu, by zostawić tlen i odebrać dwutlenek węgla. Wady w budowie serca i jego uszkodzenia mogą zaburzać prawidłowe krążenie krwi i skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, a nawet śmiercią.

Tetralogia Fallota – czym jest i u kogo występuje? Zespół wrodzonych wad serca u dzieci

Tetralogia Fallota to zespół czterech współwystępujących wrodzonych wad serca. Są to:

 • znaczny ubytek w przegrodzie międzykomorowej – pomiędzy komorami serca prawą i lewą prawidłowo nie powinno być połączenia,
 • zwężenie wypływu krwi z prawej komory – może dotyczyć to zastawki tętnicy płucnej, tętnic płucnych,
 • powiększenie prawej komory serca, zgrubienie jej ścian – to skutek zwężenia drogi wypływu krwi z prawej komory, prawa strona serca musi wykonywać większą pracę i przez to jej ściany pogrubiają się i powiększają,
 • prawostronne położenie aorty – główna tętnica, czyli aorta, jest przesunięta w prawo w stosunku do jej prawidłowej pozycji.

Niekiedy występuje też piąta wada zespołu Fallota, zmieniając tetralogię w pentalogię. U niektórych chorych wrodzony jest ubytek przegrody między przedsionkami serca.

Wadę najczęściej wykrywa się u noworodków i niemowląt, ale zdarzają się też przypadki jej występowania u nastolatków i dorosłych, jeśli zespół Fallota nie został wykryty i wyleczony w dzieciństwie.

Zobacz film: Prof. Janusz Skalski - kim jest i jak pomaga swoim pacjentom? Źródło: 36,6.

Objawy tetralogii Fallota: duszność, męczliwość, skutki niedotlenienia organizmu

Tetralogia Fallota to wada siniczna – powodująca sinicę na skutek niedotlenienia. Siny lub (w lżejszych przypadkach) różowy kolor skóry to jeden z objawów u noworodka. Zasinienia mogą występować tylko w okolicy ust i paznokci, w ciężkich przypadkach cała skóra przybiera ciemnoniebieski odcień. Inne symptomy zespołu Fallota to:

 • nadkrwistość – zbyt duża ilość erytrocytów we krwi,
 • duszności,
 • duża męczliwość podczas m.in. karmienia, wypróżniania, płaczu czy zabawy,
 • zbyt wolne przybieranie na wadze – to skutek męczenia w trakcie karmienia, dziecko może nie być w stanie zjeść wystarczająco dużo mleka, by rozwijać się prawidłowo,
 • palce pałeczkowate – objaw polegający na tym, że końce palców mają mocno zaokrąglony kształt, paznokcie są mocno wypukłe i zaokrąglone, ten objaw występuje w wyniku przewlekłego niedotlenienia organizmu,
 • kucanie – obserwowane u dzieci, które chodzą, polega na tym, że dziecko często kuca; robi to dlatego, że kucanie pomaga zredukować przeciekanie krwi przez ubytek międzykomorowy i tym samym zwiększa poziom dotlenienia organizmu,
 • niepokój,
 • przyspieszony oddech,
 • czasem omdlenia i utraty przytomności.

U nastolatków i osób dorosłych oprócz wymienionych objawów występuje również tendencja do krwawień, u niektórych także skłonność do powstawania zakrzepów.

Wady występujące w tetralogii Fallota widoczne są w badaniach, takich jak elektrokardiografia (EKG), zdjęcie rentgenowskie, echokardiografia (echo serca), podczas badania naczyń wieńcowych oraz przy osłuchiwaniu (słyszalne są szmery serca).

Zobacz film: Historia Wiktorii i Adasia, którym prof. Skalski uratował życie. Źródło: 36,6.

Tetralogia Fallota: długość życia, leczenie i rokowania

W tetralogii Fallota rokowania zależą od tego, jak głębokie są wady występujące w tym zespole oraz jak wcześnie zostanie wykryty. Wady serca powinny zostać usunięte, by zapobiec opóźnieniu w rozwoju, a w ciężkich przypadkach – śmierci. Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest metoda chirurgiczna.

W zespole Fallota operacje wykonuje się na otwartym sercu i przy zastosowaniu krążenia pozaustrojowego (użyciu sztucznego płuco-serca). Zabieg przeprowadza się przeważnie między 3. miesiącem a 3. rokiem życia dziecka. Leczenie operacyjne można też podzielić na etapy – jeden etap to jedna operacja, podczas której usuwa się jedną wadę. W takim przypadku raczej nie wykonuje się kolejnych operacji w odstępach mniejszych niż rok.

Całkowicie usuwa się wady zwykle u kilkuletniego dziecka. Ostatni etap leczenia tetralogii Fallota polega na pozbyciu się ubytku z przegrody międzykomorowej i przy pomocy sztucznego naczynia połączeniu prawej komory i pnia tętnicy płucnej.

Jeśli w miarę wzrostu dziecka wszczepione naczynie przestanie spełniać swoją rolę, ponieważ będzie zbyt małe, wykonuje się operację jego zamiany na większe. Możliwy jest wtedy również przeszczep naturalnej tętnicy płucnej z zastawką.

Śmiertelność pooperacyjna nie przekracza 5%, a zgon może nastąpić w wyniku powikłań po zabiegu, takich jak niewydolność krążenia.

Długość życia chorego zależy od tego, czy możliwe i skuteczne było usunięcie wad serca, czy nie. Jeśli nie wszystkie wady zostały wyeliminowane, śmierć następuje około 30. roku życia.

Zobacz film: Kiedy iść do kardiologa? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
9
Polecamy
Zastawki serca – budowa, wady, operacja wymiany i sztuczna zastawka
Zastawki serca – budowa, wady, operacja wymiany i sztuczna zastawka TVN zdrowie
Ubytek przegrody międzykomorowej (VSD) u dzieci i dorosłych
Ubytek przegrody międzykomorowej (VSD) u dzieci i dorosłych TVN zdrowie
Zespół sztywnego serca.
Martynkę uratowała pionierska operacja
Zespół sztywnego serca. Martynkę uratowała pionierska operacja Dzień Dobry TVN
Cukrzyca.
Rodzaje, objawy, powikłania.
Jak wygląda życie z cukrzycą?
Cukrzyca. Rodzaje, objawy, powikłania. Jak wygląda życie z cukrzycą? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty