Polub nas na Facebooku
Czytasz: Scyntygrafia serca – jak się przygotować do badania?
menu
Polub nas na Facebooku

Scyntygrafia serca – jak się przygotować do badania?

NAN

Fot: fotolia.com

Na choroby układu krążenia umiera w Polsce aż 46% osób (źródło). Aby zmniejszyć liczbę zachorowań, warto wykonywać badania diagnostyczne. Jednym z badań oceniających procesy chorobowe zachodzące w sercu jest scyntygrafia serca.

Scyntygrafia to rodzaj obrazowego badania wykonywanego w celu diagnostycznym bądź leczniczym. Polega na wprowadzeniu nieszkodliwego dla zdrowia radioizotopu do organizmu, a następnie, po jego rozpadzie, na zarejestrowaniu obrazu konkretnego narządu przez kamerę gamma. Scyntygrafia serca (scyntygrafia perfuzyjna serca) ocenia ukrwienie mięśnia sercowego. Najczęściej badanie analizuje serce zarówno w spoczynku, jak i wysiłku.

Na czym polega scyntygrafia serca? Przebieg badania

Należy podkreślić, że scyntygrafię perfuzyjną serca można wykonać metodą dwudniową lub jednodniową. Częściej stosowaną metodą jest protokół dwudniowy, jednodniowy natomiast wykonuje się w sytuacjach nagłych.

  • Dwudniowa scyntygrafia serca

Badanie scyntygraficzne serca polega na dożylnym podaniu osobie badanej niewielkiej dawki radioaktywnego izotopu – w przypadku tego narządu jest to Tc-99m. Aby to zrobić, przed badaniem personel medyczny wykonuje wkłucie dożylne. Następnie zostaje podjęta próba wysiłkowa, w trakcie której odbywa się stały pomiar ciśnienia, tętna i badanie elektrokardiograficzne (EKG). Gdy osoba badana osiąga maksymalny wysiłek, w tym momencie podawany jest radioizotop. Po około godzinie następuje obrazowa rejestracja. Wykonywana jest w pozycji leżącej, na wznak i trwa w przybliżeniu 30 minut. Cała próba wysiłkowa trwa około 2 godzin. W 2. dniu scyntygrafii serca radioizotop wprowadzany jest do organizmu już na samym początku badania. Po 1–3 godzinach następuje obrazowa rejestracja, która trwa około 1–4 godzin.

  • Jednodniowa scyntygrafia serca

Scyntygrafia serca w tym przypadku jest podobna w przebiegu do procedury dwudniowej, z pewną różnicą – jest krótsza. Na początku badania personel medyczny podaje poprzez wkłucie dożylne radioizotop. Po 1–3 godzinach wykonywana jest rejestracja obrazu w spoczynku. Następnie, około 4 godzin od podania znacznika, w czasie próby wysiłkowej podawana jest kolejna dawka radioizotopu. Po następnej godzinie od tych czynności wykonywana jest rejestracja obrazowa. Badanie trwa około 5 godzin.

Warto podkreślić, że niezależnie od tego, czy jest to badanie jedno- czy dwudniowe, kolejność wykonywania próby wysiłkowej i spoczynkowej jest dowolna.

Co dzieje się w trakcie badania z izotopem?

Po dożylnym podaniu radioizotop ulega rozpadowi i wraz z krwią przepływa przez tętnice wieńcowe. Następnie jest wychwytywany przez serce. Tam, gdzie znacznik nie został wychwycony bądź jest go mniej niż w innych częściach mięśnia sercowego, występuje niewłaściwy przepływ krwi, wynikający z niekurczącego się mięśnia.

Scyntygrafia serca – wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Scyntygrafię serca wykonuje się w diagnostyce i leczeniu chorób serca u osób:

  • ze zmianami w EKG, które utrudniają wykonanie próby wysiłkowej, lub u osób, u których próba wysiłkowa EKG jest niewystarczająca,
  • po operacjach typu angioplastyka wieńcowa, bypass.

Badanie scyntygraficzne serca nie jest wykonywane u kobiet w ciąży, a także u kobiet w okresie laktacji. Dodatkowo może być przeprowadzone u osób z miarową akcją serca. Warto także podkreślić, że scyntygrafia perfuzyjna serca nie ma skutków ubocznych – badanie jest w pełni bezpieczne dla wszystkich i w każdym wieku.

Badanie scyntygraficzne serca – jak się przygotować?

Aby badanie dało miarodajne wyniki, należy się do niego odpowiednio przygotować. Na kilka dni przed badaniem (ok. 2 dni) należy wykluczyć z menu kawę, herbatę, kakao, surowe owoce i wzdymające potrawy – można przyjmować leki przeciw wzdęciom. Dzień przed badaniem należy zadbać o lekkostrawną kolację. Badanie wykonywane jest na czczo (można pić płyny). Zgodnie z zaleceniami lekarza należy odstawić leki. Podczas badania, po podaniu radioizotopu, należy wypić mleko (lub pełnotłusty jogurt), a także zjeść jajko na twardo lub parę plastrów żółtego sera albo czekoladę (produkty należy mieć ze sobą). Warto także pamiętać o założeniu wygodnego ubrania i obuwia (najlepiej sportowe), a także zdjęciu metalowych przedmiotów.

Wyniki badania

Wyniki scyntygrafii serca to obrazy przedstawiające gromadzenie się znacznika w mięśniu sercowym. Ukazane są dokładnie przekroje ściany mięśnia sercowego lewej komory. Właśnie dzięki nim można ocenić stopień jego ukrwienia. Na podstawie wyników scyntygrafii serca lekarz ocenia, czy wystąpiło upośledzenie ukrwienia, a także w jakim stopniu. Ponadto można dzięki temu stwierdzić, czy upośledzenie zmienia się, tzn. utrzymuje, zmniejsza bądź ustępuje w spoczynku. Dodatkowo wyniki scyntygrafii serca mogą być także przedstawione w postaci „byczego oka”. Przekroje poprzeczne mają kształt koła wypełnionego pierścieniami. Takie przedstawienie wykonuje się w celu dokładniejszej analizy wyników osoby badanej.

Interpretacja wyników możliwa jest tylko dzięki specjaliście, który na jej podstawie może stwierdzić, czy występują uszkodzenia mięśnia sercowego, jakie jest stadium choroby, a także czy badana osoba kwalifikuje się do konkretnego leczenia.

Zobacz film: Kiedy iść do kardiologa? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
572
9
Polecamy
Badania profilaktyczne, które należy wykonywać regularnie
Badania profilaktyczne, które należy wykonywać regularnie Dzień Dobry TVN
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
PET-CT – dokładne badanie obrazowe z wykorzystaniem substancji promieniotwórczej
PET-CT – dokładne badanie obrazowe z wykorzystaniem substancji promieniotwórczej TVN zdrowie
EKG wysiłkowe serca (próba wysiłkowa) - wskazania, przygotowania oraz przebieg badania
EKG wysiłkowe serca (próba wysiłkowa) - wskazania, przygotowania oraz przebieg badania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?