Polub nas na Facebooku
Czytasz: Echo serca (echokardiografia) – stosowanie badania, przebieg, norma i wyniki
menu
Polub nas na Facebooku

Echo serca (echokardiografia) – stosowanie badania, przebieg, norma i wyniki

Serce na dłoniach

Fot: ronstik / fotolia.com

Echem serca określa się nieinwazyjną metodę wykorzystywaną do badania serca. Pozwala ona ocenić budowę anatomiczną serca, pracę jego zastawek, a także kurczliwość mięśnia sercowego. Jest zalecana pacjentom, u których występuje podejrzenie choroby serca.

Echokardiografia, zwana też echem serca czy ultrasonografią (USG) serca, może być przezklatkowa albo przezprzełykowa. Ta metoda badania serca pozwala wykorzystać echa ultradźwięków. Jest to diagnostyka nieinwazyjna, która umożliwia ocenę struktury i funkcjonowania zastawek serca, diagnostykę wady serca czy wykonanie pomiaru pracy i wielkości komór tego organu.

Echo serca jest zalecane osobom, które zapadły na poważne schorzenia, takie jak choroba niedokrwienna serca, zapalenie mięśnia sercowego, zawał mięśnia sercowego, choroba zakrzepowo-zatorowa czy zapalenie wsierdzia. Powodem do tego badania jest właśnie choroba niedokrwienna oraz jej powikłania, w tym zawał serca.

Diagnostyka pozwala na ocenianie struktury anatomicznej serca, budowy oraz pracy jego zastawek, kurczliwości mięśnia sercowego, przepływu krwi przez przedsionki i komory serca, a także w obrębie dużych naczyń krwionośnych. Echokardiografia umożliwia wykrycie przebytego zawału, nowotworu serca, obecności skrzepliny czy płynu w osierdziu.

Zobacz film: Jak wygląda monitorowanie pracy serca? Źródło: 36,6.

Badanie pozwala ocenić poziomu zaawansowania schorzenia, a także ułatwia monitorowanie postępów oraz efektów leczenia. Echo serca ułatwia diagnostykę przyczyn szmerów serca, niewyjaśnionych bólów pojawiających się w klatce piersiowej czy zaburzeń rytmu. To badanie, które stosuje się także przy obserwacji niewydolność niewydolności serca, chorób mięśnia sercowego, chorób osierdzia lub wsierdzia.

Echokardiografia pozwala zbadać nieprawidłowości związane z budową i funkcjami naczyń żylnych lub tętniczych. Może być ono wykonywane także przy tętniczym nadciśnieniu płucnym. Echo serca pozwala także na potwierdzenie lub wykluczenie istnienia wad wrodzonych serca.

Zobacz też: Jak się objawia zawał serca u kobiet?

Echo serca – przygotowanie

Przed echokardiografią przezklatkową pacjent nie musi być specjalnie przygotowany. Nie jest wykonywane na żadnej specjalnej sali, a często odbywa się tuż przy łóżku chorego, dzięki możliwości wykorzystania przenośnych aparatów. W przypadku echa przezprzełykowego, badany powinien zjawić się na czczo na specjalnie do tego przygotowanej sali zabiegowej. Pacjent powinien mieć zrobione EKG oraz RTG klatki piersiowej. Tak uzyskany wynik musi trafić w ręce lekarza przed badaniem.

Zobacz też: Ból serca - przyczyny kłucia w klatce piersiowej

Echokardiografia - rodzaje

Echokardiografię można wykonywać dwoma technikami: przezklatkowo i przezprzełykowo. Najczęstszą jest echo serca przezklatkowe. Po jego wykonaniu lekarz może zalecić wykonanie echokardiografii przezprzełykowej. Natomiast nowością jest opcja echa serca tkankowej echokardiografii dopplerowskiej.

Echokardiografię najczęściej wykonuje się przez klatkę piersiową. Echo serca przezprzełykowe zaleca się u osób, których obraz badania przezklatkowego nie jest jednoznaczny bądź wystarczający. Dodatkowo wykonuje się ją przy podejrzeniu występowania skrzepliny w jamach serca, rozwarstwienia aorty, zapalenia wsierdzia czy w przypadku nieprawidłowego funkcjonowania protez zastawek.

Echo serca – badanie

Przebiega badania jest uzależniony od postaci przeprowadzonej echokardiografii. W przypadku przezklatkowej, pacjent powinien rozebrać się od pasa w górę i ułożyć na plecach na łóżku szpitalnym. Następnie lekarza naniesie na skórę specjalny żel. Kolejnym krokiem jest przyłożenie głowicy urządzenia do ciała.

Sprzęt przesyła fale dźwiękowe, jednocześnie odbierając wracające do niego echo. Na monitorze w ten sposób ukaże się obraz serca, który lekarz musi dokładnie ocenić w poszukiwaniu jakichkolwiek patologii. Echo serca może być wykonany z kontrastem. Jest on wstrzykiwany do żyły pacjenta podczas zabiegu. Dzięki kontrastowi lekarz uzyskuje lepszy obraz.

Echokardiografia przezprzełykowa uzupełnia poprzednią postać badania. Tutaj pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Specjalista albo podaje znieczulenie, albo lek uspokajający. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie przez lekarza sondy doprzełykowej, której głowica zatrzymuje się na wysokości serca. Ma ona średnicę około centymetra. To badanie pozwala na szczegółowe przedstawienie budowy serca.

Zobacz film: Echo serca. Źródło: 36,6

Echokardiografia – norma

W trakcie echokardiografii mierzy się frakcję wyrzutową (EF), która służy do oceny ryzyka czynnościowej serca. Właściwie ma tu znaczenie wiele czynników, w tym również ciśnienie krwi czy poziom cholesterolu.

Frakcja wyrzutowa lewej komory serca jest wartością, poprzez którą ustala się stan serca i jego zdolność do wprowadzania krwi do krwioobiegu. Określa się nią procent objętości krwi, która jest wypompowywana z serca w czasie pojedynczego skurczu.

Frakcja wyrzutowa lewej komory u zdrowej osoby powinna wynosić minimum 60-65% objętości końcoworozkurczowej Mniejsza ilość może wskazywać na to, że serce nie jest w pełni sprawne, a co za tym idzie, istnieje zagrożenie życia, gdyż występuje stan chorobowy.

Niska frakcja wyrzutowa wskazuje, że serce nie może dostarczyć odpowiedniej ilości krwi. Jest to wyniki słabego albo też niewydolnego mięśnia sercowego. Dodatkowo jest to spowodowane schorzeniami bądź zaburzeniami, w tym zawałem serca. Co więcej, niska frakcja wyrzutowa bywa skutkiem nieleczonych chorób zastawek serca albo nadciśnienia, który trwa od dłuższego czasu.

Zobacz film: Rekonstrukcja zastawki serca z użyciem tkanki z jelita świńskiego. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
443
143
Polecamy
EKG (elektrokardiogram) – zastosowanie badania, przebieg i norma
EKG (elektrokardiogram) – zastosowanie badania, przebieg i norma TVN zdrowie
Badania serca:
przebieg badań i wskazania do diagnostyki chorób układu krwionośnego
Badania serca: przebieg badań i wskazania do diagnostyki chorób układu krwionośnego TVN zdrowie
Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych.
Dlaczego dotyka też młodych ludzi?
Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych. Dlaczego dotyka też młodych ludzi? Dzień Dobry TVN
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Redakcja serwisu
Normy dla tego badania, omówienie poszczególnych ocenianych wartości są zbyt rozbudowane i zbyt specjalistyczne dla przedstawiania ich w tym artykule. Nie są to bowiem artykuły naukowe. Prosimy więc o skorzystanie w tym przypadku ze specjalistycznych opracowań.
Czytaj całość
marika
nie podano prawidłowych norm jakie powinny być tj. LA,Ao,RVOT,LV,IVSD,PPW EF
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty