Polub nas na Facebooku
Czytasz: Przedwczesny wytrysk – przyczyny, leczenie i zapobieganie
menu
Polub nas na Facebooku

Przedwczesny wytrysk – przyczyny, leczenie i zapobieganie

NAN

Fot: Bits and Splits / fotolia.com

Przedwczesny wytrysk jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych dysfunkcji wśród mężczyzn, szczególnie młodych i niedoświadczonych seksualnie. Dochodzi do niego w sposób niekontrolowany, nawet pod wpływem niewielkiej stymulacji. Problem z przedwczesnym wytryskiem dotyczy obojga partnerów.

Przedwczesny wytrysk bywa rozmaicie definiowany. Zazwyczaj przyjmuje się, że jest dysfunkcją objawiającą się niezdolnością mężczyzny do przeżywania podniecenia bez ejakulacji i brakiem swobodnej kontroli nad nią. Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób doprecyzowała kryterium czasowe – problem z przedwczesnym wytryskiem następuje, gdy dochodzi do niego przed upływem 15 sekund od rozpoczęcia stosunku seksualnego.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje zaburzenia:

  • wytrysk zbyt przedwczesny (następuje jeszcze przed rozpoczęciem gry wstępnej),
  • wytrysk przedwczesny (dochodzi do niego na początku gry wstępnej, przed stosunkiem seksualnym),
  • wytrysk zbyt wczesny (najczęściej spotykany, następuje w momencie wprowadzania penisa do pochwy lub po kilku ruchach frykcyjnych).

Zobacz film: Co to jest przedwczesny wytrysk? Źródło: 36,6

Leczenie przedwczesnego wytrysku

Przedwczesny wytrysk jest problemem mężczyzn z każdej grupy wiekowej, choć najczęściej borykają się z nim osoby młode, dopiero podejmujące aktywność seksualną. Podczas inicjacji seksualnej większość mężczyzn nie jest w stanie kontrolować ejakulacji, jednak w miarę zdobywania doświadczenia zazwyczaj uczą się oni panować nad wytryskiem. Gdy to się nie udaje, pojawia się wstyd, strach, frustracja i rozczarowanie.

Przedwczesny wytrysk powoduje obniżenie poczucia wartości i pewności siebie. Może również wpływać na relacje w związku, ponieważ kobiety często odczuwają z tego powodu dyskomfort, wynikający m.in. z braku zaspokojenia seksualnego. Z kolei mężczyzna często zaczyna obawiać się utraty partnerki. Problem z przedwczesnym wytryskiem bywa niekiedy powodem unikania stosunków seksualnych, co prowadzi do konfliktów w związku.

Tego typu zaburzenia na pewno warto skonsultować ze specjalistą, ponieważ istnieje sporo metod leczenia przedwczesnego wytrysku. Do leków przynoszących najlepsze efekty należą preparaty antydepresyjne, zwłaszcza inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (selective serotonin reuptake inhibitors, SSRI), farmaceutyki z grupy SARI (serotonin antagonist and reuptake inhibitor) oraz inhibitory fosfodiesterazy typu 5, czyli:

  • dapoksetyna,
  • klomipramina,
  • paroksetyna,
  • sertralina,
  • fluoksetyna.

Przedwczesny wytrysk dość skutecznie pozwalają powstrzymać maści z lidokainą i prylokainą aplikowane na powierzchni żołędzi penisa 15 min przed stosunkiem, odbywanym po założeniu prezerwatywy.

Zobacz film: Metody leczenia przedwczesnego wytrysku. Źródło: 36,6

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

Przyczyny przedwczesnego wytrysku często leżą w psychice mężczyzny i wynikają z negatywnych doświadczeń seksualnych. Z tym problemem zmagają się również osoby, które miały długą przerwę w stosunkach płciowych lub obawiają się niezaspokojenia partnerki. Powodem zaburzeń bywa też budowa anatomiczna penisa, np. krótkie wędzidełko oraz różne stany chorobowe: zapalenie cewki moczowej czy gruczołu krokowego, cukrzyca lub schorzenia neurologiczne.

Problem z przedwczesnym wytryskiem może być też efektem wrodzonego, niższego progu pobudliwości seksualnej i odruchu ejakulacyjnego u konkretnego mężczyzny. Bywa też przypadłością nabytą – konsekwencją przemęczenia, stresu czy zaburzonych relacji partnerskich.

Jak walczyć z przedwczesnym wytryskiem?

Najlepszym rozwiązaniem jest łączenie farmakoterapii z technikami behawioralnymi. Dużą rolę odgrywa psychoedukacja obojga partnerów. Mężczyznom zmagającym się z przedwczesnym wytryskiem zaleca się częstsze i wielokrotne kontakty seksualne, skracanie czasu gry wstępnej, stosowanie przerw w ruchach frykcyjnych, a także naukę tłumienia podniecenia, czemu ma służyć odwracanie uwagi od bodźców erotycznych. Para powinna też spróbować zbliżeń w pozycjach powodujących słabszą stymulację członka, wskazana jest np. pozycja „na jeźdźca” lub kolankowo-łokciowa. Młodym mężczyznom zalecana jest masturbacja przed stosunkiem.

Zobacz film: Ćwiczenia na przedwczesny wytrysk. Źródło: 36,6

Przedwczesnemu wytryskowi mogą też zapobiegać ćwiczenia wykonywane przez oboje partnerów. Najpopularniejsze polega na drażnieniu przez kobietę penisa i przerywaniu pieszczoty w momencie narastania podniecenia, gdy mężczyzna zaczyna odczuwać zbliżającą się ejakulację. Następnie stymulacja powinna być kontynuowana.

Skuteczna bywa też technika zwana squeeze – gdy mężczyzna czuje zbliżający się wytrysk, wycofuje członek z pochwy i uciska palcami miejsce poniżej żołędzi, sprawiając, że podniecenie zmniejszy się, a potrzeba ejakulacji ustępuje. Po chwili można kontynuować zbliżenie płciowe.

Tego typu ćwiczenia, by okazały się efektywne, powinny być stosowane przynajmniej 3–6 miesięcy. Ich skuteczność ocenia się 50–70%, ale efekty zwykle nie utrzymują się na długi czas.

Zobacz film: Co to jest priapizm? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
48
13
Polecamy
Przedwczesny wytrysk - sposoby i ćwiczenia na opóźnienie wytrysku u mężczyzny
Przedwczesny wytrysk - sposoby i ćwiczenia na opóźnienie wytrysku u mężczyzny Dzień Dobry TVN
Jak przedłużyć stosunek seksualny?
Ćwiczenia, sposoby naturalne, farmakologia
Jak przedłużyć stosunek seksualny? Ćwiczenia, sposoby naturalne, farmakologia TVN zdrowie
Przedwczesny wytrysk - jak skutecznie wyleczyć problem przedwczesnego wytrysku u mężczyzn w różnym wieku?
Przedwczesny wytrysk - jak skutecznie wyleczyć problem przedwczesnego wytrysku u mężczyzn w różnym wieku? TVN zdrowie
Ejakulacja - co to jest?
Problemy z ejakulacją u mężczyzn i ejakulacją u kobiet
Ejakulacja - co to jest? Problemy z ejakulacją u mężczyzn i ejakulacją u kobiet Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?