Polub nas na Facebooku
Czytasz: ProstaTa Historia. Nie bój się mówić o raku prostaty
menu
Polub nas na Facebooku

ProstaTa Historia. Nie bój się mówić o raku prostaty

Mężczyzna, który trzyma wstążkę z wąsami - symbol raka prostaty

Fot: CatLane / gettyimages.com

Rak prostaty to dzisiaj najczęściej diagnozowany nowotwór u mężczyzn. Co gorsza wielu mężczyzn wstydzi się choroby, ignoruje pierwsze objawy i trafia do lekarza zdecydowanie za późno. Akcja ProstaTa Historia zorganizowana przez Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej ma przełamać w mężczyznach strach i przekonać ich do głośnego mówienia o chorobie. 

Jeszcze do niedawna najczęściej diagnozowanym męskim nowotworem był rak płuc. Najnowsze badania pokazują, że jego miejsce zajął rak prostaty. Zdaniem specjalistów głównym winowajcą jest styl życia - brak ruchu, zła dieta i nadwaga. Niestety wielu mężczyzn wstydzi się choroby i zbyt długo zwleka z wizytą u specjalisty. O problemach nie rozmawiają ani z partnerkami, ani z kolegami.

Pokonać wstyd

Akcja Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej ma to zmienić. Jej celem jest zachęcenie mężczyzn, którzy już zmagają się z nowotworem do podzielenia się swoimi doświadczeniami. Pacjenci swoje "Historie Pana Prostaty" mogą umieszczać na stronie www.prostathistoria.pl.  Pomysłodawcy akcji chcą także zwiększyć świadomość o chorobie, bo większa wiedza o nowotworze to większe szanse na jego pokonanie.

W ramach kampanii Prostata Historia przekonujemy, że warto zacząć od rzetelnej wiedzy o budowie i roli prostaty i że wiedzę tę powinny czerpać zarówno osoby w grupie ryzyka, jak i ich bliscy. W ramach naszej kampanii BreastFit przekonywaliśmy, że kobiecy biust to także męska sprawa, w przypadku prostaty jest analogicznie – prostata to także kobiecy temat. Wiedzę dla mężów, ojców i przyjaciół, dostępną w ramach rzetelnych serwisów online, mogą pozyskiwać żony, córki, przyjaciele i wnukowie. Dzięki temu nie tylko zwiększa się świadomość zdrowotna, ale rośnie także zaangażowanie we wsparcie psychologiczne pacjentów, tak potrzebne w chorobie nowotworowej – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Nie bój się pytać

Mężczyźni, którzy w końcu znajdą w sobie odwagę i zdecydują się na wizytę u specjalisty bardzo często nie wiedzą od czego zacząć, do jakiego lekarza się udać i gdzie szukać rzetelnej wiedzy.

Kiedy warto zrobić badanie prostaty? Dowiesz się tego z filmu!

Zobacz film: Kiedy zrobić badanie prostaty? Źródło: Dzień Dobry TVN

Przygotowany przez Fundację serwis ma pomóc pacjentom przejść przez chorobę, rozwiać wszelkie wątpliwości i mity, które krążą wokół raka prostaty.

Największą zaletą serwisu jest to, że powstał on w oparciu o prawdziwe historie i doświadczenia osób, które walczą lub walczyły z chorobą. To wszystko stanie się bazą dla poradnika poświęconego właśnie rakowi prostaty. 

Wydawane przez naszą Fundację poradniki powstają na bazie prawdziwych problemów i spraw, z którymi zgłaszają się do nas pacjenci onkologiczni. Opracowywane zalecenia są każdorazowo weryfikowane i uzupełniane przez ekspertów: onkologów, psychologów i pielęgniarki, którzy ze swojej perspektywy dzielą się cennymi radami. Gotowe publikacje w formie darmowych broszur i e-booków dostępnych online pod adresem http://onkocafe.pl/do-pobrania cieszą się zainteresowaniem pacjentów i lekarzy. Klinicyści zgłaszają nam, że chcą je mieć na swoich oddziałach, ponieważ to wspaniała pomoc dla personelu. Gorąco zachęcamy wszystkich panów, którzy z nowotworem prostaty zetknęli się sami lub pośrednio, do udziału w kampanii. Wasze doświadczenia i komentarze są wprost bezcenne dla innych pacjentów – mówi Anna Kupiecka prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
6
Polecamy
Festiwal KultURO — rockowo o profilaktyce urologicznej
Festiwal KultURO — rockowo o profilaktyce urologicznej TVN zdrowie
Jak rozmawiać, jak wspierać chorego na raka?
Startują bezpłatne warsztaty dla pacjentów i ich rodzin
Jak rozmawiać, jak wspierać chorego na raka? Startują bezpłatne warsztaty dla pacjentów i ich rodzin TVN zdrowie
Nie musisz zachorować na raka płuc.
Co zrobić, aby uniknąć choroby?
Nie musisz zachorować na raka płuc. Co zrobić, aby uniknąć choroby? Dzień Dobry TVN
Rak jądra – jak często mężczyźni powinni się badać?
Rak jądra – jak często mężczyźni powinni się badać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia