Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak rozmawiać, jak wspierać chorego na raka? Startują bezpłatne warsztaty dla pacjentów i ich rodzin
menu
Polub nas na Facebooku

Jak rozmawiać, jak wspierać chorego na raka? Startują bezpłatne warsztaty dla pacjentów i ich rodzin

Terapia grupowa

Fot: Delmaine Donson / gettyimages.com

Osób chorych na nowotwory przybywa. Mimo że współczesna medycyna potrafi zamienić śmiertelną chorobą w przewlekłą, to nowotwory wciąż budzą strach i lęk. Jak rozmawiać z chorym, jak go wspierać? Będzie się można tego dowiedzieć na bezpłatnych warsztatach dla pacjentów i ich rodzin.

Program specjalnych szkoleń i warsztatów dla pacjentów onkologicznych i ich rodzin "Zdrowiej" powstał z inicjatywy Ruchu Społecznego Polskie Amazonki. W ramach warsztatów pacjenci będą mogli się dowiedzieć, jak oswoić się z chorobą i znaleźć w sobie siłę do walki o własne zdrowie. Natomiast bliscy pacjentów dowiedzą się jak rozmawiać z chorym i jak mądrze go wspierać. Pierwsze spotkanie dla pacjentów i ich bliskich odbędzie się już 25 lutego w Warszawie. Spotkania będą odbywały się co wtorek - aż do 31 marca - o godz.17.30-19.30 w Akademii Psychologii Zorientowanej na Proces przy ul. Madalińskiego 89 lok. 1 w Warszawie (Mokotów).

Jak będą wyglądały warsztaty?

Program warsztatów łączy narzędzia coachingu kryzysowego i techniki uważności (mindfulness). Mindfulness dzięki prostym ćwiczeniom oddechowym wzmacnia świadomość ciała i ułatwia radzenie sobie ze stresem, emocjami i natłokiem myśli. Dzięki treningowi pacjenci odnajdują w sobie siłę do walki z chorobą.

Coaching kryzysowy pozwala zrozumieć, jak działa ludzki umysł. Tym samym chorzy łatwiej znoszą stres i kryzysowe sytuacje. Szczególnie pomocny jest w sytuacjach, gdy pacjenci przestają kontrolować swoje emocje, gdy dopada ich zwątpienie w słuszność i skuteczność prowadzonego leczenia. Dzięki treningowi pacjenci znacznie lepiej znoszą takie sytuacje, odkrywają w sobie potencjał i chęć do zmiany,ale przede wszystkim łatwiej przychodzi im zaakceptowanie choroby.

Więcej informacji o warsztatach można znaleźć na stronie www.ruchspoleczny.org.pl.

Czym zajmuje się psychoonkolog? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Psychoonkolog i jego rola w procesie leczenia Źródło: 36,6

Rak to nie wyrok

Rak nie musi być chorobą śmiertelną. Dzięki rozwojowi medycyny lekarze potrafią zmienić nowotwór w chorobę przewlekłą, z którą można normalnie funkcjonować. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że nawet najnowocześniejsze i najskuteczniejsze leki czy terpie nie zastąpią profilaktyki. Tylko dzięki regularnym badaniom chorobę można wykryć na bardzo wczesnym etapie, czyli takim, który zazwyczaj gwarantuje niemal całkowite wyleczenie. Jakie badania wykonywać? Statystyki pokazują, że wśród pań najczęściej diagnozowanym rakiem jest rak piersi. Dlatego każda kobieta powinna raz na dwa lata wykonać USG piersi lub mammografię. W przypadku mężczyzn pierwsze miejsce wśród najczęściej wykrywanych nowotworów zajmuje obecnie rak prostaty. Zmianę można wykryć wykonując badanie gruczołu krokowego. Mimo że wielu mężczyzn się go boi, to warto przełamać strach i dać sobie szansę na długie życie. Takie badanie powinien wykonać każdy mężczyzna, który skończył czterdzieści lat.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
6
Polecamy
Czy nastawienie pacjenta przekłada się na skuteczność leczenia?
Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychoonkologa?
Czy nastawienie pacjenta przekłada się na skuteczność leczenia? Dlaczego warto skorzystać z pomocy psychoonkologa? TVN zdrowie
Terapie wspomagające leczenie raka.
"Coraz więcej osób przechodzi przez  chorobę i wraca do normalnego życia"
Terapie wspomagające leczenie raka. "Coraz więcej osób przechodzi przez  chorobę i wraca do normalnego życia" Dzień Dobry TVN
Kancerofobia – czym jest, jak ją leczyć i jakie są przyczyny?
Kancerofobia – czym jest, jak ją leczyć i jakie są przyczyny? Dzień Dobry TVN
Rak to nie wyrok.
Wykonuj badania, dbaj o siebie i nie daj się chorobie!
4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem
Rak to nie wyrok. Wykonuj badania, dbaj o siebie i nie daj się chorobie! 4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone jabłka (chipsy jabłkowe) – właściwości, przygotowanie
Suszone jabłka (chipsy jabłkowe) – właściwości, przygotowanie
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Pozycja misjonarska. Jak wygląda pozycja na misjonarza (na misjonarkę)?
Pozycja misjonarska. Jak wygląda pozycja na misjonarza (na misjonarkę)?
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Zapalenie zatok – objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – objawy i leczenie stanu zapalnego zatok