Polub nas na Facebooku
Czytasz: Poranne zmęczenie – przyczyny, objawy. Jak sobie radzić z porannym zmęczeniem?
menu
Polub nas na Facebooku

Poranne zmęczenie – przyczyny, objawy. Jak sobie radzić z porannym zmęczeniem?

NAN

Fot: Elnur / fotolia.com

Poranne zmęczenie może być jedynie objawem nieprzespanej nocy lub bardzo intensywnego poprzedniego dnia. Jeżeli taka sytuacja często się powtarza, a zmęczenie nie ustępuje mimo przeznaczania na sen odpowiedniej ilości czasu, przyczyny można szukać w niewłaściwej diecie, problemach emocjonalnych, schorzeniach serca czy zaburzeniach gospodarki hormonalnej.

Ciągle chce mi się spać i mam trudności z obudzeniem się - z tym problemem wiele osób boryka się szczególnie jesienią. Jednak w momencie, gdy tego rodzaju zmęczenie staje się chroniczne – nie mija mimo podejmowania środków zaradczych – należy zasięgnąć porady lekarza i zdiagnozować przyczynę.

Objawy porannego zmęczenia

Poranne zmęczenie manifestuje się następującymi symptomami:

 • osłabienie a nawet zawroty głowy w czasie wstawania z łóżka,
 • suchość w ustach,
 • problemy trawienne,
 • bóle mięśni o niewyjaśnionej przyczynie,
 • dreszcze,
 • suchość oczu, tzw. zespół suchego oka,
 • zmęczenie a nawet wyczerpanie poranne, które nieco mija w ciągu dnia,
 • bardzo niskie ciśnienie krwi szczególnie w godzinach porannych,

Przyczyny porannego zmęczenia

Poranne zmęczenie przede wszystkim wynika z niedoboru snu, który może być spowodowany, np. nadmiarem kofeiny. Picie kawy lub napojów energetycznych rano oraz w ciągu dnia powoduje dodatkowy i szybki zastrzyk energii, ale trzeba wówczas pamiętać o wzmożonej podaży wody. Na jedną filiżankę kawy trzeba wypić 2 filiżanki wody. Odwodnienie często powoduje osłabienie oraz brak energii w ciągu dnia. Nadmiar kofeiny może być szkodliwy. Przede wszystkim sprawia, że organizm jest nieustannie odwodniony, jak również jest przyczyną porannego zmęczenia czy kłopotów z zasypianiem. Oprócz kawy warto dozować z umiarem takie napoje, jak mocna herbata czy yerba mate.

Zobacz także: Zaburzenia snu – przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

Gdy stan porannego zmęczenia występuje mimo przeznaczania na sen odpowiedniej ilości czasu i nie nadużywania substancji pobudzających, wówczas należy zacząć obserwować swój organizm. Poranne zmęczenie, utrzymujące się co najmniej przez 2 tygodnie, to stan długotrwały, który kwalifikuje się do jak najszybszej konsultacji lekarskiej, ponieważ mogą go wywoływać następujące przyczyny:

 • Utajone choroby serca: zaburzenia pracy serca najczęściej objawiają się w godzinach porannych, są to zawroty głowy i duża trudność ze wstaniem z łóżka, może pojawiać się nawet zadyszka w trakcie wykonywania zwykłych czynności szczególnie rano.
 • Zaburzenia hormonalne – przede wszystkim niedoczynność tarczycy, niedobór hormonów tarczycy wpływa na ogólne samopoczucie, ale często powoduje trudności z porannym wstawaniem oraz uczucie chronicznego zmęczenia i apatii.
 • Przewlekły stres i problemy emocjonalne – długotrwały stres jest przyczyną nadprodukcji kortyzolu – hormonu, którego nadmiar odczuwany jest jako zmęczenie, a czasem nawet wyczerpanie. Taka sytuacja również może mieć miejsce w pierwszej fazie depresji.
 • Niewłaściwie zbilansowana dieta – restrykcyjne odchudzanie lub objadanie się tuż przed zaśnięciem mogą być przyczynami silnie odczuwanego porannego zmęczenia. Ostatni posiłek najlepiej konsumować 2-3 godziny przed snem. Spożywanie nadmiernej ilości pokarmu w późnych godzinach wieczornych powoduje, że organizm jest przeciążony, nie ma czasu na odpoczynek, dlatego po przebudzeniu odczuwane jest wyczerpanie, w takiej sytuacji trudno jest również obudzić się rano o wyznaczonej godzinie.
 • Bezdech senny – to kolejne schorzenie, które może objawiać się zmęczeniem o poranku. W przypadku bezdechu sennego jakość snu jest bardzo niska, w nocy ma miejsce wiele wybudzeń, dlatego rano odczuwane jest zmęczenie.
 • Anemia – niedobór żelaza jest bezpośrednią przyczyną osłabienia organizmu i niedotlenienia, które powoduje poranne zmęczenie. Brak sił pojawia się wówczas również w ciągu dnia.

Zobacz film: Jakie mogą być konsekwencje przewlekłego stresu? Źródło: Stylowy Magazyn.

Sposoby radzenia sobie z porannym zmęczeniem

Pierwszym krokiem do zwalczenia przewlekłego porannego zmęczenia jest właściwie postawiona diagnoza i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Natomiast jeżeli zmęczenie o poranku nie jest objawem poważnych zaburzeń, chorób lub schorzeń można sobie z nim radzić na rozmaite sposoby.

 1. Dbanie o higienę snu – wypoczynek jest integralną częścią dobrego samopoczucia. Każda osoba potrzebuje innej liczby godzin na sen. Można stosować zasadę 8 godzin, lub iloczynu 2,5 godzin – najlepiej wypróbować, która jest skuteczniejsza. Na około 2-3 godziny przed snem warto zrezygnować z używania urządzeń elektronicznych, takich jak: smartfon, laptop, tablet, itp. Dzięki temu oczy i mózg przygotują się do odpoczynku.
 2. Stosowanie bogatej w składniki odżywcze zbilansowanej diety, przestrzeganie godzin posiłków, nie głodzenie się, ale również nie przejadanie się tuż przed snem.
 3. Jedzenie śniadania rano – niedostarczenie dawki kalorii w ciągu 30-60 minut od momentu przebudzenia może skutkować zmęczeniem i poranną apatią.
 4. Nauka odpoczynku – to bardzo ważny element codziennego harmonogramu. Warto w miarę możliwości przeznaczyć na relaks przynajmniej 30-45 minut. Może to być czytanie, spacer, gimnastyka, a nawet drzemka.
 5. Przygotowanie wszystkiego wieczorem daje komfort i czas na śniadanie rano i zapobiega dodatkowej porcji porannego stresu. 

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
60
14
Polecamy
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu? Jak radzić sobie z przemęczeniem?
Jakie są przyczyny osłabienia organizmu? Jak radzić sobie z przemęczeniem? Dzień Dobry TVN
Co oznacza częste ziewanie? Czy może być objawem choroby?
Co oznacza częste ziewanie? Czy może być objawem choroby? Dzień Dobry TVN
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością?
Brak snu – skutki, przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością? TVN zdrowie
Co to jest jet lag? Jakie daje objawy i jak sobie z nim radzić?
Co to jest jet lag? Jakie daje objawy i jak sobie z nim radzić? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką