Czytasz: Pieluszkowe zapalenie skóry: objawy, domowe sposoby, leczenie oraz profilaktyka

Pieluszkowe zapalenie skóry: objawy, domowe sposoby, leczenie oraz profilaktyka

Ręce osoby dorosłej masują skórę niemowlaka

Fot: Kristin Gründler / fotolia.com

W pieluszkowym zapaleniu skóry leczenie może być miejscowe i ogólne. Miejscowo stosuje się leki przeciwzapalne i łagodzące objawy, w tym kremy i maści z cynkiem i wyciągami ziołowymi. W ciężkich przypadkach wdraża się leczenie ogólne opierające się zwykle na niesteroidowych lekach przeciwzapalnych.

Jak wygląda pieluszkowe zapalenie skóry? W miejscach, w których skóra ma styczność z pieluszką, można zaobserwować zaczerwienienie i nadmierne łuszczenie się naskórka. W kolejnych etapach pieluszkowego zapalenia skóry te miejsca stają się opuchnięte, pokrywają się swędzącymi pęcherzykami i grudkami, czasem również ciemnożółtymi strupami. W zaawansowanym stadium zmiany chorobowe zmieniają się w nadżerki. Nadżerki są bolesne, pieką i mogą ulec zakażeniu, dlatego wymagają leczenia i specjalnej pielęgnacji.

Pieluszkowe zapalenie skóry: domowe sposoby

Domowe sposoby na pieluszkowe zapalenie skóry można stosować jedynie w początkowych fazach choroby. W warunkach domowych, aby zapobiec rozwojowi i rozprzestrzenianiu zmian skórnych, należy często wietrzyć pupę dziecka. Można robić to podczas zmiany pieluszki, pozwalając dziecku leżeć z oczyszczoną i nieosłoniętą pupą przez 10 do 15 minut przy każdym przewijaniu.

Gdy pojawi się rumień, warto do pielęgnacji wdrożyć olejek lawendowy w niewielkich ilościach oraz kremy z wyciągiem z rumianku bądź nagietka. Kremy należy stosować na czystą i suchą pupę przed założeniem pieluszki. Olejku lawendowego można używać bezpośrednio na skórę (wystarczy kilka kropel), wmasowując go delikatnie, lub jako dodatek do wody podczas kąpieli. Na pieluszkowe zapalenie skóry domowym sposobem w dawnych czasach było zasypywanie podrażnionych miejsc mąką ziemniaczaną.

Na podrażnioną i odparzoną skórę dziecka z objawami pieluszkowego zapalenia skóry warto nakładać krem lub maść z tlenkiem cynku. Tego typu preparaty dostępne są w aptece bez recepty i kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Chronią skórę niemowlęcia od dalszych podrażnień i ułatwiają gojenie zmian chorobowych. Ból i pieczenie łagodzą też kremy i maści z d-pantenolem i alantoiną. Jeśli objawy pieluszkowego zapalenia skóry nie ustępują po 3 dniach, należy udać się do lekarza – najprawdopodobniej konieczne będzie wdrożenie leczenia farmakologicznego.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry: leki i pielęgnacja

Pieluszkowe zapalenie skóry i okolicy krocza u niemowląt leczy się w większości przypadków miejscowo, w trudnych przypadkach wdraża się też leczenie ogólne. Jeśli zmiany chorobowe zostały zainfekowane bakteriami lub grzybami (drożdżakami), leczenie należy rozszerzyć odpowiednio o antybiotyki lub leki przeciwgrzybiczne.

Miejscowo w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry stosuje się maści i kremy w tlenkiem cynku, tak jak w leczeniu domowym. Jeśli stan zapalny utrzymuje się i rozwija, lekarz może zadecydować o włączeniu do kuracji leków przeciwzapalnych – sterydów, albo inhibitorów kalcyneuryny – można stosować je dopiero u dzieci powyżej 2. roku życia.

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry polega również na łagodzeniu objawów takich jak świąd, pieczenie i ból. Czym smarować, żeby ulżyć dziecku? Aby złagodzić dolegliwości, stosuje się preparaty z d-pantenolem, alantoiną, wyciąg z rumianku czy z nagietka.

Kluczowa w pieluszkowym zapaleniu skóry jest również pielęgnacja. Nie powinno się stosować na podrażnioną skórę oliwek ani tłustych kremów, ponieważ może to nasilać powstawanie odparzeń i przyspiesza rozwój stanu zapalnego. Pupa dziecka powinna być czysta i sucha. Aby przyspieszyć leczenie, należy:

  • często przewijać dziecko, by zawsze miało czystą pieluszkę,
  • pozwalać leżeć maluchowi bez pieluszki możliwie często, a przynajmniej kilkanaście minut za każdym razem podczas przewijania,
  • stosować pieluszki umożliwiające dopływ powietrza do skóry, najlepiej wielorazowe
  • stosować kosmetyki przeznaczone do oczyszczania i pielęgnacji delikatnej skóry dziecka, szczególnie kremy przeciw odparzeniom, łagodne substancje myjące czy chusteczki nawilżane.

W przypadku słabej odpowiedzi organizmu na leczenie miejscowe należy zastosować leczenie ogólne, podając dziecku z pieluszkowym zapaleniem skóry niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku ciężkiego zakażenia bakteryjnego doustnie można podać również antybiotyki. Jeśli wiadomo, że przyczyną choroby jest alergia należy się starać wyeliminować alergen, a jeśli to niemożliwe – stosuje się leki przeciwhistaminowe.

Profilaktyka pieluszkowego zapalenia skóry

Pieluszkowemu zapaleniu skóry można zapobiec, stosując dobrze dobraną pielęgnację dla dziecka i obserwując reakcje jego organizmu. Po pierwsze należy unikać odparzeń wrażliwej i cienkiej skóry malca. W tym celu warto używać nawilżanych chusteczek (mogą dawać reakcje uczuleniową – wtedy przemywać letnią wodą z delikatnym mydłem), kremu chroniącego skórę przed otarciami, a niekiedy wystarczy zwykła zasypka dla niemowląt.

To Cię zainteresuje

Zespół Edwardsa – objawy, przyczyny, leczenie, rokowania Stan przedrzucawkowy w ciąży – objawy i leczenie Toczeń układowy – objawy, leczenie i rokowanie, powikłania w ciąży

Ochronić skórę dziecka przed wilgocią pozwalają też chłonne i przewiewne pieluszki oraz ubranka z naturalnych materiałów. Nie należy przegrzewać malca, szczególnie w dolnych partiach ciała, ponieważ nadmiar potu sprzyja odparzaniu skóry.

Ważne w profilaktyce pieluszkowego zapalenia skóry jest również częste wietrzenie pupy dziecka. W ciepłym pomieszczeniu bez przeciągów niemowlę powinno przebywać bez pieluszki po kilka do kilkunastu minut jednorazowo podczas każdego przewijania.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Więcej na temat
Żółtaczka fizjologiczna i patologiczna u noworodka. Jak długo się utrzymują?
Objawy i przyczyny toksoplazmozy w ciąży. Jakie leczenie podjąć i jak interpretować wyniki badań?
Co to jest śmierć łóżeczkowa? Jakie są jej przyczyny?
Paciorkowiec w ciąży – jak wygląda badanie. Paciorkowiec a ciąża 
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test
Naturalny antybiotyk z tymianku, który przygotujesz w 5 minut. Idealny na jesień.
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał