Polub nas na Facebooku
Czytasz: Peeling glikolowy – działanie i zastosowanie. Peeling kwasem glikolowym w domu
menu
Polub nas na Facebooku

Peeling glikolowy – działanie i zastosowanie. Peeling kwasem glikolowym w domu

 Młoda dziewczyna z oczyszczającą maską na twarzy

Fot. Milos Dimic / Getty Images

Peeling kwasem glikolowym jest dość popularny ze względu na niesamowite efekty. Spowalnia proces starzenia się skóry. Sprawia, że staje się ona wygładzona, elastyczna, a jej koloryt ujednolicony. Koszt peelingu glikolowego u specjalisty wynosi od 100 do nawet 300 zł.

Kwas glikolowy to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych w kosmetologii związków chemicznych z grupy kwasów owocowych. Peeling kwasem glikolowym to obecnie często wykonywany zabieg o szerokim zastosowaniu. Polecany jest osobom zmagającym się z trądzikiem, przebarwieniami skóry czy licznymi zaskórnikami. Najbezpieczniej poddać się zabiegowi u specjalisty.

Czym jest peeling z kwasem glikolowym?

Kwas glikolowy (wzór sumaryczny C2H4O3) to organiczny związek chemiczny zaliczany do grupy α-hydroksykwasów (AHA). Ma postać bezwonnych, bezbarwnych, bardzo dobrze rozpuszczalnych w wodzie, higroskopijnych kryształków. Należy do substancji pochodzenia naturalnego, a pozyskiwany jest z trzciny cukrowej. Jednym z częściej wykonywanych na jego bazie zabiegów jest peeling.

Peeling z kwasem glikolowym znajduje się w ofercie większości gabinetów kosmetycznych, medycyny estetycznej czy dermatologicznych. Wykonywany przez profesjonalistów peeling glikolowy opiera się na preparatach zawierających bardzo wysokie stężenie kwasu glikolowego. Sięga ono 30%, a niekiedy nawet 70%. Jest to roztwór wodny, który zawiera odpowiednio 30% lub 70% kwasu glikolowego i 70% lub 30% wody. Nieumiejętne użycie wiąże się z ryzykiem niebezpiecznych dla skóry skutków ubocznych. Dochodzi przeważnie do podrażnienia, zaczerwienienia, pieczenia, poparzenia skóry.

Który peeling jest najlepszy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Który peeling wybrać? Źródło: Wiem co kupuję.

Peeling kwasem glikolowym w domu

Peeling kwasem glikolowym w domu przeprowadza się przy użyciu produktów o stężeniu około 10-15%. W stężeniu tym ma silne właściwości nawilżające, dzięki czemu wpływa na prawidłowe wydzielanie naturalnego czynnika nawilżającego (z ang. natural moisturizing factor, NMF) w warstwie rogowej skóry. Kwas glikolowy występuje wówczas jako jeden z wielu składników złuszczających. Ze względu na łagodniejsze działanie takich preparatów ryzyko działań niepożądanych jest znikome, ale i efekty są mniej spektakularne. Badacze donoszą, że im większe stężenie kwasu glikolowego, tym efekty są skuteczniejsze i długotrwałe.

Peeling z kwasem glikolowym – opis

Zanim przystąpi się do wykonania peelingu glikolowego, konieczne jest wcześniejsze dokładne odtłuszczenie i oczyszczenie skóry, która w trakcie zabiegu musi być całkowicie sucha. Następnie na skórę nakłada się preparat z kwasem glikolowym, który pozostawia się na kilka minut. Po tym czasie zostaje zmyty.

Po zabiegu konieczne jest intensywne nawilżanie skóry, którą należy chronić przed działaniem promieniowania słonecznego. W tym celu powinno się stosować kremy z filtrem, a najlepiej nie wychodzić na słońce i nie korzystać z solarium przez 10 dni po zabiegu. Niewskazane jest też uczęszczanie na basen czy saunę przez 2 dni po zabiegu, a co najmniej przez 7 dni nie należy stosować innych peelingów.

Peeling kwasem glikolowym – wskazania

Peeling kwasem glikolowym polecany jest osobom zmagającym się z trądzikiem, rogowaceniem okołomieszkowym, licznymi zaskórnikami czy łojotokiem. Wskazany jest w celu opóźnienia procesu starzenia się skóry. Łagodzi problem nadmiernie suchej i szorstkiej skóry. Peeling glikolowy zwalcza przebarwienia skóry, w tym jedne z najczęściej występujących plamy ostudy. Melanodermia, czyli szaro–brązowe plamy, pojawia się zwłaszcza na policzkach, grzbiecie nosa, czole, brodzie. Zabieg zmniejsza widoczność blizn i rozstępów oraz objawy fotostarzenia się skóry.

Zobacz film i poznaj przepis na najlepszy domowy peeling:

Zobacz film: Jak przygotować domowy peeling pomarańczowy? Źródło: Klinika urody.

Peeling kwasem glikolowym – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do przeprowadzenia peelingu kwasem glikolowym to przede wszystkim: aktywne infekcje wirusowe (opryszczka, brodawki) i bakteryjne, stany zapalne skóry, alergie skórne, nadżerki, otarcia, zadrapania i rany na skórze. Z zabiegu nie powinny korzystać osoby z chorobami autoimmunologicznymi, nadwrażliwe na AHA i przechodzące terapie retinoidami w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Ponadto te, które przebyły w ostatnim czasie zabiegi chirurgiczne lub terapie światłolecznicze oraz tuż po depilacji. Peeling glikolowy niewskazany jest kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Peeling kwasem glikolowym – efekty działania

Peeling kwasem glikolowym przynosi zaskakujące efekty, gdyż podczas zabiegu jego cząsteczki docierają do głęboko położonych warstw naskórka. Skóra staje się wygładzona, ujędrniona, elastyczna, a jej koloryt ujednolicony. Peeling sprzyja wzmocnieniu warstwy hydro-lipidowej skóry. Zapewnia spłycenie drobnych zmarszczek mimicznych i płytkich zmian potrądzikowych. Reguluje wydzielanie sebum i oczyszcza zaczopowane ujścia gruczołów łojowych, dzięki czemu zapobiega powstawaniu zaskórników i krostek.

Efektem peelingu glikolowego jest naturalna eksfoliacja, czyli złuszczanie skóry na skutek rozluźnienia połączenia pomiędzy martwymi komórkami. Podczas zabiegu odrywają się one od skóry, co stymuluje produkcję i wzrost nowych. Zabieg wzmaga przepuszczalność naskórka, przez co usprawnia penetrację substancji aktywnych zawartych w kosmetykach w głąb skóry. Peeling zwiększa syntezę elastyny, kolagenu, glikozaminoglikanów. Wpływa na normalizację procesu keratynizacji naskórka, czyli jego rogowacenia. Stosowanie kwasu glikolowego ma bardzo korzystne działanie na skórę właściwą, ponieważ prowadzi do zwiększenia jej grubości.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
296
24
Polecamy
Na czym polega peeling migdałowy?
Działanie i efekty zabiegu kwasem migdałowym
Na czym polega peeling migdałowy? Działanie i efekty zabiegu kwasem migdałowym TVN zdrowie
Kwas salicylowy - niezbędny w każdej kosmetyczce
Kwas salicylowy - niezbędny w każdej kosmetyczce Dzień Dobry TVN
Kwas migdałowy - jak wpływa na zdrowie i wygląd skóry
Kwas migdałowy - jak wpływa na zdrowie i wygląd skóry Dzień Dobry TVN
Peeling pirogronowy – efekty, wskazania i przeciwwskazania.
Jakie są rodzaje peelingu pirogronowego?
Peeling pirogronowy – efekty, wskazania i przeciwwskazania. Jakie są rodzaje peelingu pirogronowego? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia