Polub nas na Facebooku
Czytasz: Na czym polega peeling migdałowy? Działanie i efekty zabiegu kwasem migdałowym
menu
Polub nas na Facebooku

Na czym polega peeling migdałowy? Działanie i efekty zabiegu kwasem migdałowym

Kwas migdałowy

Fot: Proformabooks / gettyimages.com

Peeling migdałowy należy do grupy peelingów chemicznych, które polegają na stosowaniu związków chemicznych (w tym przypadku kwasu migdałowego) posiadających właściwości złuszczające. Najlepiej poddać się migdałowemu peelingowi w gabinecie kosmetycznym.

Kwas migdałowy jest szeroko stosowany w przemyśle kosmetycznym. Oprócz produkcji kremów czy toników z jego użyciem przeprowadza się peeling migdałowy. Zabieg ten pozwala pozbyć się powierzchownych zmian chorobowych lub defektów kosmetycznych. Dzięki niemu powierzchnia skóry jest wygładzona, pory zwężone, a łojotok zmniejszony. Naturalnym źródłem kwasu migdałowego są wiśnie i morele, a przede wszystkim migdały.

Właściwości kwasu migdałowego

Kwas migdałowy to związek organiczny, który należy do hydroksykwasów (ang. alpha-hydroxy acid, AHA). Pochodzi z hydrolizy ekstraktu z gorzkich migdałów. Łatwo rozpuszcza się w alkoholach, tłuszczach i wodzie. Wykazuje silniejsze działanie niż kwas glikolowy. Kwas migdałowy ma właściwości przeciwbakteryjne, bakteriobójcze, zmiękczające, rewitalizujące, bakteriostatyczne, nawilżające, keratolityczne, depigmentacyjne i ochronne.

Ponadto zapobiega fotostarzeniu się skóry. Kwas migdałowy można stosować latem, ponieważ nie uwrażliwia skóry na działanie promieniowania słonecznego, nawet u osób z wysokim fototypem. Stąd też bywa określany mianem peelingu letniego.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Peeling kwasem migdałowym – działanie

Jednym z częstszych zabiegów z użyciem kwasu migdałowego jest peeling, z którego mogą skorzystać posiadacze każdego typu cery, w tym wrażliwej. Zapewnia dość silny efekt złuszczenia martwych komórek skóry, dzięki czemu zwiększa stopień wchłaniania aplikowanych kremów lub serum, co prowadzi do efektywniejszego nawilżenia. Peeling migdałowy pobudza proces przebudowy włókien kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów, dzięki czemu doskonale łagodzi blizny. Dodatkowo poprawia koloryt skóry i redukuje przebarwienia, takie jak piegi, ostudy, plamy starcze i przebarwienia pozapalne lub powstałe w efekcie stosowania leków hormonalnych. Stanowi element terapii anty-aging. Kwas migdałowy stosuje się do redukcji drobnych zmarszczek mimicznych lub zaskórników. Sprawia, że skóra staje się mniej wrażliwa i bardziej odporna na promienie UV.

Ponadto odmładza i regeneruje skórę twarzy, szyi i dekoltu. Powszechnie znane jest zastosowanie kuracji kwasem migdałowym w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry. Ponadto zauważalna jest widoczna poprawa stanu skóry u osób cierpiących na trądzik pospolity jako następstwo stosowania preparatów zawierających kwas migdałowy.

Na czym polega peeling z kwasem migdałowym?

Peeling migdałowy polega na kontrolowanej aplikacji kwasu migdałowego na powierzchnię skóry. Najlepsze efekty uzyskuje się po przeprowadzeniu całej serii zabiegów, czyli 4–6 peelingów migdałowych wykonywanych w tygodniowym odstępie. Żeby utrzymać pozytywne efekty kuracji, należy ją powtarzać 2 razy do roku. Na peeling migdałowy składa się kilka etapów. W pierwszej kolejności kosmetyczka oczyszcza skórę, po czym wykonuje tzw. pre-peeling z użyciem 2% kwasu migdałowego. Następnie przechodzi do głównego peelingu z wykorzystaniem 50–70% kwasu migdałowego. Po około 20 minutach peeling zmywa się. Na skórę nakłada się krem nawilżający i z filtrem. Zabieg trwa średnio godzinę. Jego koszt to około 100 zł. Specjaliści zalecają stosowanie peelingu migdałowego z innymi peelingami chemicznymi lub mikrodermabrazją. Kwas migdałowy warto stosować w połączeniu z kwasem salicylowym lub glikolowym. Wówczas zachodzi działanie synergistyczne, czyli osiąga się większy efekt po zastosowaniu tych kwasów razem niż w przypadku zabiegu z wykorzystaniem wyłącznie jednego z preparatów.

Zobacz film: Jak przygotować domowy peeling? Źródło: W dobrym stylu.

Peeling kwasem migdałowym w domu

Peeling kwasem migdałowym można przeprowadzić też samodzielnie w domu. W sprzedaży dostępne są specjalne zestawy, których koszt sięga 30 zł. Zawierają one 1 ml produktu, który wystarcza na raz. Przed przystąpieniem do zabiegu należy umyć dokładnie twarz i szyje, a okolice oczu i ust oraz rozszerzone naczynka zabezpieczyć tłustym kremem.

Dodatkowo skórę można przetrzeć tonikiem, co wzmocni działanie kwasu. Preparat nanosi się opuszkami palców. Pozostawia się go na skórze na 14 minut, a w przypadku cery wrażliwej na 7 minut. Po tym czasie zmywa się go dokładnie dużą ilością zimnej wody z mydłem. Na koniec nakłada się na twarz krem nawilżający. Zabieg można stosować 1–2 razy w tygodniu, w serii od 3 do 6.

Kwas migdałowy – efekty uboczne

Mimo że peeling, tak jak inne zabiegi kosmetyczne z użyciem kwasu migdałowego, wykazuje pozytywne działanie na stan skóry, to jego stosowanie wiąże się w pewnym stopniu z działaniami niepożądanymi. Wśród efektów ubocznych kwasu migdałowego wymienia się m.in.: podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie, szczypanie i swędzenie skóry. Powikłania występują bardzo rzadko i są zwykle konsekwencją nieprawidłowego stężenia kwasu.

Peeling kwasem migdałowym – przeciwwskazania

Zabieg kwasem migdałowym, w tym peeling, nie powinien być przeprowadzany u osób z uszkodzeniami naskórka oraz uczuleniem na którykolwiek składnik zawarty w wykorzystywanych produktach. Nie powinny mu się poddawać osoby z opryszczką, łuszczycą oraz w trakcie miejscowej lub doustnej terapii retinoidami. Ponadto przeciwwskazaniami do peelingu z kwasem migdałowym są: okres ciąży i laktacji, autoimmunologiczne choroby skóry, zakażenie wirusowe lub bakteryjne, skłonności do bliznowacenia skóry i zabieg chirurgiczny, który miał miejsce w ciągu ostatnich 2 miesięcy.

Bibliografia:

1. Lebiedowska A., Kwas migdałowy jako popularny składnik peelingów chemicznych, „Aesthetica”, 2014, 5, s. 66-70.

2. Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, „Postępy Higieny i Medycyna Doświadczalna”, 2015, 69, s. 374-383.

Zobacz film: Trądzik to problem nie tylko nastolatków. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
124
11
Polecamy
Kwas salicylowy - niezbędny w każdej kosmetyczce
Kwas salicylowy - niezbędny w każdej kosmetyczce Dzień Dobry TVN
Peeling glikolowy – działanie i zastosowanie.
Peeling kwasem glikolowym w domu
Peeling glikolowy – działanie i zastosowanie. Peeling kwasem glikolowym w domu TVN zdrowie
Kwas migdałowy - jak wpływa na zdrowie i wygląd skóry
Kwas migdałowy - jak wpływa na zdrowie i wygląd skóry Dzień Dobry TVN
Peeling pirogronowy – efekty, wskazania i przeciwwskazania.
Jakie są rodzaje peelingu pirogronowego?
Peeling pirogronowy – efekty, wskazania i przeciwwskazania. Jakie są rodzaje peelingu pirogronowego? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty