Czytasz: Nadciśnienie tętnicze – objawy przewlekłej choroby, jej przyczyny oraz leczenie 

Nadciśnienie tętnicze – objawy przewlekłej choroby, jej przyczyny oraz leczenie 

Na stole leży aparat do mierzenia ciśnienia i kilka tabletek

Fot: Pixabay / pixabay.com

Wysokie ciśnienie występuje wtedy, gdy serce pracuje ze zwiększonym wysiłkiem (wysokie ciśnienie skurczowe – górne) bądź zahamowany został przepływ krwi do mięśnia sercowego (wysokie ciśnienie rozkurczowe – dolne). Nadciśnienie tętnicze określają wartości:140/90 mm Hg.

Leki na nadciśnienie mają działanie objawowe, dlatego nie leczą choroby. Po uzyskaniu prawidłowego ciśnienia krwi, nie należy przerywać leczenia, aby nie dopuścić do ponownego jego spadku.

Nadciśnienie tętnicze – co to jest?

Nadciśnienie tętnicze to podwyższone ciśnienie krwi w tętnicach. Mogą je powodować zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Brak leczenia wysokiego ciśnienia może doprowadzić do licznych powikłań głównie dotyczących serca, np.: przyrostu lewej komory, zawału mięśnia sercowego czy choroby wieńcowej. Nadciśnienie powoduje również zaburzenia pracy nerek, udary mózgu oraz nasilenie się miażdżycy, która prowadzi do zwężania się tętnic, co w efekcie ogranicza swobodny przepływ krwi w organizmie.

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje 6 kryteriów klasyfikacji ciśnienia tętniczego u osób dorosłych:

 • ciśnienie optymalne – mniej jak 120/80 mm Hg,
 • ciśnienie prawidłowe – 120/80 mm Hg,
 • ciśnienie wysokie prawidłowe – 130/85 mm Hg,
 • nadciśnienie tętnicze łagodne – 140/90 mm Hg,
 • nadciśnienie tętnicze umiarkowane – 160/100 mm Hg,
 • nadciśnienie tętnicze ciężkie – więcej niż 180/110 mm Hg.

W terminologii medycznej rozróżnia się także pojęcie nadciśnienia wrotnego. Jest to stan podwyższonego ciśnienia w żyle wrotnej, które może być powikłaniem marskości wątroby. Taki stan doprowadza do powstawania żylaków odbytu, przełyku bądź żołądka.

Nadciśnienie płucne to stan podwyższonego ciśnienia krwi w tętnicy płucnej czyli dużym naczyniu, które transportuje krew z prawej komory do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa.

Nadciśnienie tętnicze – objawy

Wysokie ciśnienie powoduje zazwyczaj bóle głowy oraz uczucie osłabienia organizmu. Do innych objawów nadciśnienia tętniczego należą:

 • duszność, w szczególności po wysiłku fizycznym,
 • problemy ze snem,
 • częstoskurcz napadowy, czyli nagła przyspieszona praca serca,
 • ból w klatce piersiowej,
 • gorsze widzenie,
 • szumy w uszach,
 • krwawienia z nosa,
 • zawroty głowy,
 • wymioty i nudności,
 • wzmożone pocenie się,
 • omdlenia,
 • uczucie niepokoju.

W przypadku podwyższonego ciśnienia tętniczego wykonuje się zazwyczaj badania dodatkowe, np.: morfologię, stężenie glukozy, kreatyniny, lipidogram, stężenie potasu oraz sodu, a także ogólne badanie moczu. Po rozpoznaniu nadciśnienia robi się również: EKG, ultrasonografię brzucha, RTG klatki piersiowej, a także badanie tylnego odcinka oka.

Nadciśnienie w ciąży

Nadciśnienie tętnicze w ciąży stanowi zagrożenie zarówno dla dziecka, jak i jego matki. Jeżeli badania potwierdzą wysokie ciśnienie u ciężarnej, przy jednoczesnym występowaniu białka w moczu (białkomocz), wtedy dochodzi do stanu przedrzucawkowego. Jest to główna przyczyna niskiej masy urodzeniowej dziecka, ponieważ wewnątrz macicy doszło do zahamowania wzrostu płodu.

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny

Przyczyny nadciśnienia to np. nieodpowiedni styl życia, czyli: palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, jedzenie produktów bogatych w tłuszcze nasycone i sól, nadużywanie alkoholu oraz zbyt mała ilość owoców i warzyw w diecie. Wysokie ciśnienie może także powodować nagminny stres, otyłość, uwarunkowania genetyczne a także choroby tarczycy, nerek, nadnerczy oraz cukrzyca.

Niefarmakologiczne leczenie nadciśnienia tętniczego

Niefarmakologiczne leczenie wysokiego ciśnienia opiera się przede wszystkim na rezygnacji z palenia papierosów i zwiększeniu aktywności fizycznej. W przypadku nadwagi, konieczne jest unormowanie masy ciała. Ważnym elementem w leczeniu nadciśnienia jest także odpowiednia dieta.

Dieta przy nadciśnieniu

W przypadku nadciśnienia zaleca się zrezygnować z tłuszczów nasyconych, np. na rzecz oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego. W codziennych posiłkach powinny znajdować się takie produkty, jak np.: owoce, warzywa (zwłaszcza strączkowe), ciemne pieczywo, kasze, ryby, jogurt naturalny, kefir czy chudy ser. W diecie przy nadciśnieniu należy unikać cukru, soli, alkoholu czy złego cholesterolu, zawartego np. w smalcu. Należy również pamiętać o nawadnianiu organizmu i piciu, co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody dziennie.

To Cię zainteresuje

Choroba von Willebranda – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie Jak wygląda rzeżączka narządów płciowych? Rozpoznawanie i metody leczenia infekcji spowodowanej przez gonokoki Słoniowacizna kończyn dolnych, rąk i moszny. Leczenie i objawy choroby

Leki na nadciśnienie

Zdarza się, że u osób z nadciśnieniem zmiana stylu życia nie wystarcza. Leczenie farmakologiczne opiera się na podawaniu leków, np.: moczopędnych, antagonistów receptora angiotensyny, beta blokerów czy antagonistów wapnia. W niektórych przypadkach terapia wymaga podawania medykamentów, które obniżają poziom cholesterolu. Zioła na nadciśnienie, które można dostać w aptece bez recepty, to np.: wyciąg z jemioły, ruty czy głogu. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Więcej na temat
Trądzik - objawy, przyczyny i jak się go pozbyć? Jakie są skuteczne metody leczenia?
Choroba von Willebranda – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Jak wygląda rzeżączka narządów płciowych? Rozpoznawanie i metody leczenia infekcji spowodowanej przez gonokoki
Słoniowacizna kończyn dolnych, rąk i moszny. Leczenie i objawy choroby
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy można słodzić gorącą herbatę miodem? - test
Naturalny antybiotyk z tymianku, który przygotujesz w 5 minut. Idealny na jesień.
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał