Polub nas na Facebooku
Czytasz: Miażdżyca kończyn dolnych – przyczyny, objawy i leczenie zmian miażdżycowych
menu
Polub nas na Facebooku

Miażdżyca kończyn dolnych – przyczyny, objawy i leczenie zmian miażdżycowych

NAN

Fot: sebra / fotolia.com

Miażdżyca kończyn dolnych to coraz częściej odnotowywane schorzenie, które może prowadzić do poważnych powikłań. Najczęściej ma związek z wysokim poziomem cholesterolu, czyli hipercholesterolemią. Chorzy powinni skupić się nie tylko na leczeniu, ale również na odpowiedniej profilaktyce.

Miażdżyca nóg jest bardzo bolesna, a z czasem może prowadzić również do problemów z chodzeniem oraz powikłań ogólnych. W wyniku zwężenia tętnic dochodzi do zaburzenia pracy naczyń, doprowadzających krew do tkanek kończyn dolnych.

Przyczyny miażdżycy kończyn dolnych

Cholesterol odkłada się nie tylko w naczyniach wieńcowych serca. Może również tworzyć blaszki miażdżycowe w innych częściach układu krwionośnego. Do miażdżycy kończyn dolnych nóg dochodzi, kiedy powstają one w żyłach i tętnicach kończyn dolnych. Olbrzymi wpływ na rozwinięcie choroby ma styl życia i przyzwyczajenia dietetyczne. Sprzyja jej cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia (poziom cholesterolu powinien utrzymywać się poniżej 200 mg/dl) czy wysoka homocysteina. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się również palacze. Miażdżyca nóg bardzo często pojawia się u osób, których bliscy borykali się wcześniej z tą dolegliwością lub chorobami serca i układu krążeniowego (np. chorobą niedokrwienną serca, udarem czy zawałem). Problemy z żyłami kończyn dolnych najczęściej obserwuje się u mężczyzn po 50. roku życia.

Zobaczcie, jakie funkcje pełni układ krążenia:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6

Objawy miażdżycy nóg

Miażdżyca kończyn dolnych bardzo długo nie daje żadnych objawów, co opóźnia diagnozę i powoduje trudności w leczeniu. Z czasem zaczynają się jednak pojawiać dolegliwości, które znacznie wpływają na sprawność i komfort życia. Należą do nich:

 • osłabienie nóg,
 • drętwienie kończyn dolnych,
 • skurcze,
 • chromanie przestankowe – ból związany z chodzeniem, doprowadzający do utykania,
 • wzmaga się zwłaszcza podczas wchodzenia po schodach czy dłuższych spacerów,
 • zasinienie kończyny, obniżenie jej temperatury,
 • spowolnienie gojenia się urazów,
 • utrata owłosienie na kończynie objętej miażdżycą,
 • wolniejsze rośnięcie paznokci,
 • problemy z erekcją w przypadku wystąpienia choroby Leriche’a,
 • silny ból, który w późniejszym stadium jest obecny nawet podczas spoczynku.

W ocenie skali zmian pomocna jest klasyfikacja Fontaine’a, wyrażająca poziom niedokrwienia kończyn dolnych. Kolejne stopnie są uzależnione od dystansu, który chory może przemierzyć oraz odczuwanych objawów bólowych:

 • I – brak objawów, objawy dyskretne
 • II – chromanie przestankowe
 • II a – chromanie po pokonaniu ponad 200 m
 • II b – chromanie po pokonaniu do 200 m
 • III – bóle nóg w spoczynku
 • IV – martwica kończyny.

Diagnostyka miażdżycy tętnic kończyn dolnych

Właściwe leczenie miażdżycy kończyn dolnych musi zostać poprzedzone szeregiem badań, które pomagają w ustaleniu skali i charakteru zmian. Po badaniu fizykalnym lekarz może stwierdzić osłabienie pulsu w kończynie, szmery w okolicach uszkodzonych naczyń czy obniżenie ciśnienia w nodze. Wykorzystuje się również wskaźnik kostka-ramię (ABI), który jest niezwykle pomocny w diagnozowaniu niedokrwienia kończyn dolnych. Jest to iloraz ciśnienia na stopie i na ramieniu. Wynik poniżej normy może wskazywać na problemy z właściwym ukrwieniem. 

Jedną z najbardziej efektywnych metod diagnostycznych jest badanie dopplerowskie (USG Doppler). Pozwala na ocenę stanu naczyń, ich szerokości i przepływów. Czasami przydatna okazuje się angiografia, polegająca na podaniu kontrastu w trakcie badanie rentgenowskiego (RTG) lub rezonansu magnetycznego (MR). W diagnostyce miażdżycy kończyn dolnych przeprowadza się również kompleksowe badania krwi w celu ustalenia poziomu cukru i trójglicerydów.

Leczenie miażdżycy kończyn dolnych

Leczenie miażdżycy kończyn dolnych ma na celu złagodzenie silnych objawów bólowych oraz spowolnienie postępu choroby, a zwłaszcza możliwości rozwinięcia innych schorzeń, takich jak udar mózgu czy zawał mięśnia sercowego. Przede wszystkim podaje się preparaty na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów oraz środki na nadciśnienie tętnicze, jeżeli takie występuje. Często zaleca się także przyjmowanie lekarstw zapobiegających tworzeniu się skrzepów w zwężonych naczyniach kończyn dolnych. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, w trakcie którego można pomostować tętnice, omijając zwężone lub zamknięte odcinki. Angioplastyka balonowa pomaga z kolei w udrożnieniu naczyń.

Leczenie naturalne miażdżycy kończyn dolnych

Samo leczenie nie może ograniczać się wyłącznie do zażywania leków lub poddania się zabiegowi. Poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety i zmianę stylu życia pacjenci są w stanie sami ograniczyć występowanie objawów lub cofnąć postęp choroby. Przede wszystkim należy zrezygnować z używek, szczególnie z palenia tytoniu, które doprowadza do skurczu naczyń krwionośnych. W diecie nie ma miejsca na duże ilości soli i tłuszczów. Najlepiej przestawić się na doskonałą dla serca dietę śródziemnomorską, która wykorzystuje duże ilości owoców, warzyw i ryb. Konieczne jest również podjęcie aktywności fizycznej – jazda na rowerze, pływanie i spacery pozwalają na wzmocnienie organizmu i układu krążeniowego. Leczenie naturalne miażdżycy kończyn dolnych zakłada również zażywanie rutyny z witaminą C, ekstraktu z pestek winogron i jedzenie dużych ilości czosnku i cebuli, które wyróżniają się działaniem antymiażdżycowym.

W ramach ciekawostek poznajcie... Micra TPS, czyli najmniejszy rozrusznik serca na świecie! Na filmie zobaczycie także, jaką pełni rolę w sercu:

Zobacz film: Micra TPS, czyli najmniejszy rozrusznik serca na świecie. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
579
32
Polecamy
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć?
Drętwienie rąk i nóg – o czym może świadczyć? Dzień Dobry TVN
Jakie są objawy chromania przestankowego?
Jak sobie radzić z chorobą wystaw sklepowych? 
Jakie są objawy chromania przestankowego? Jak sobie radzić z chorobą wystaw sklepowych?  TVN zdrowie
Niedokrwienie kończyn dolnych – leczenie, przyczyny i objawy
Niedokrwienie kończyn dolnych – leczenie, przyczyny i objawy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Moczenie nóg i kąpiel w sodzie oczyszczonej – w jakich sytuacjach pomaga?
Moczenie nóg i kąpiel w sodzie oczyszczonej – w jakich sytuacjach pomaga?