Polub nas na Facebooku
Czytasz: Meteospasmyl - jak działa lek i kiedy jest stosowany?
menu
Polub nas na Facebooku

Meteospasmyl - jak działa lek i kiedy jest stosowany?

Kobieta, którą boli brzuch

Fot: Moyo Studio / gettyimages.com

Meteospasmyl to lek stosowany w łagodzeniu bólu brzucha spowodowanego np. zespołem jelita drażliwego. Kiedy jeszcze lek jest stosowany? Co znajduje się w jego składzie i jak przyjmować go bezpiecznie?

Meteospasmyl zmniejsza ból brzucha spowodowany czynnościowymi zaburzeniami układu pokarmowego. Lek stosowany jest przede wszystkim przez osoby, które zmagają się z zespołem jelita drażliwego oraz bolesną uchyłkowatością jelita grubego, szczególnie jeśli występuje ze wzdęciami.

Meteospasmyl - skład

Farmaceutyk zawiera dwie substancje czynne - alwerynę oraz symetykon. Pierwsza z nich działa rozkurczowo na mięśnie gładkie układu pokarmowego. Druga zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu jelitowego. Dodatkowo w skład leku wchodzą żelatyna, glicerol, tytanu dwutlenek (E 171).

Lek ma postać kapsułek. Każda z nich zawiera 60 mg alweryny oraz 300 mg symetykonu. W jednym opakowaniu może się mieścić od 20 do 64 kapsułek.

Farmaceutyk należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, gdzie temperatura nie przekracza 25 stopni Celsjusza. Przeterminowany lek należy odnieść do apteki, która następnie przekaże go do utylizacji.

Meteospasmyl - przeciwwskazania

Lek nie może być stosowany przez osoby, które są uczulone na substancje czynne lub inny składnik leku. Meteospasmyl nie jest podawany pacjentom z objawami niedrożności układu pokarmowego. Farmaceutyk nie może być podawany dzieciom, kobietom w ciąży oraz tym, które karmią piersią.

Dużą ostrożność należy zachować u pacjentów, którzy skarżą się na nudności, wymioty, bóle brzucha o nieustalonej przyczynie, zatrzymanie gazów i stolca. Takie objawy mogą sugerować niedrożność układu pokarmowego. Środki ostrożności trzeba zachować również u osób, które mają problemy z wątrobą. Lek może zwiększyć wydzielanie enzymów wątrobowych, w przypadku tej grupy chorych lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań w czasie stosowania Meteospasmylu.

Meteospasmyl - dawkowanie

Dawkę oraz częstotliwość z jaką lek ma być przyjmowany powinien ustalić lekarz. Zazwyczaj zaleca się stosować 1 tabletkę 2-3 razy na dobę przed posiłkiem. W sytuacji, gdy działanie farmaceutyku jest zbyt mocne lub zbyt silne - należy skonsultować się z lekarzem.

Osoby, które przyjęły zbyt dużą dawkę leku powinny bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. W razie pominięcia dawki leku nie należy stosować dawek podwójnych, kolejną dawkę należy przyjąć zgodnie z zaleceniem lekarza.

Osoby, które mają wątpliwości i niewiedzą czy prawidłowo przyjmują lek powinny poradzić się swojego lekarza lub farmaceuty.

Meteospasmyl - interakcje z innymi lekami

Na tę chwilę nie ma żadnych badań, które wskazywałyby, że lek może wchodzić w reakcję z innymi lekami. Nie zmienia to jednak faktu, że osoby, które na stałe przyjmują jakieś leki, powinny poinformować o tym lekarza. Tylko specjalista będzie mógł ocenić czy zasadne będzie przepisanie leku oraz czy terapia będzie bezpieczna dla danego pacjenta.  

Dlaczego jelita mają tak ogromny wpływ na działanie całego organizmu? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego jelita mają tak ogromny wpływ na organizm człowieka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Meteospasmyl - działania niepożądane

Meteospasmyl może wywoływać działania niepożądane, na szczęście zdarzają się one rzadko i samoistnie ustępują. Jednak w sytuacji, gdy lek doprowadzi do wzrostu ciśnienia, wstrząsu lub obrzęku krtani chory powinien jak najszybciej zgłosić się do szpitala. Konsultacja z lekarzem będzie konieczna także wtedy, gdy lek wywoła złe samopoczucie, bóle i zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, zmiany skórne, np. pokrzywkę. 

U niewielkiej grupy przyjmujących lek zaobserwowano także zapalenie wątroby, obrzęk twarzy, warg, jamy ustnej, język, swędzenie, silne zawroty głowy z podwyższoną częstością akcji serca, nadpotliwość,  zażółcenie skóry lub białkówek oczu, ciemne zabarwienie moczu, utrata apetytu, nudności, wymioty.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
5
Polecamy
Prokit - co to za lek?
Jakie ma działanie i kiedy może być stosowany?
Prokit - co to za lek? Jakie ma działanie i kiedy może być stosowany? TVN zdrowie
Lactulosum – ulotka.
Jak działa lek?
Kiedy i jak go stosować?
Lactulosum – ulotka. Jak działa lek? Kiedy i jak go stosować? TVN zdrowie
Nowe badania:
polska młodzież rzadziej sięga po dopalacze, częściej po leki
Nowe badania: polska młodzież rzadziej sięga po dopalacze, częściej po leki Dzień Dobry TVN
Jak działają antydepresanty?
Skutki uboczne leków
Jak działają antydepresanty? Skutki uboczne leków Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?