Polub nas na Facebooku
Czytasz: Prokit - co to za lek? Jakie ma działanie i kiedy może być stosowany?
menu
Polub nas na Facebooku

Prokit - co to za lek? Jakie ma działanie i kiedy może być stosowany?

Kobieta z bólem brzucha

Fot: IAN HOOTONSCIENCE PHOTO LIBRARY / gettyimages.com (1)

Prokit to lek, który poprawia i przyspiesza działanie układu pokarmowego. Stosowany jest przede wszystkim przez osoby, którym dokucza zgaga, nudności czy wymioty. Co znajduje się w składzie leku i jak stosować go bezpiecznie? 

Prokit zaliczany jest do tzw. leków prokinetycznych. Ich zadaniem jest poprawa i pobudzenie układu pokarmowego do pracy. Dzięki niemu następuje szybsze opróżnianie żołądka i przejście treści pokarmowej przez jelito cienkie. Dodatkowo poprawia się napięcie dolnego zwieracza przełyku. Prokit wykazuje również działanie przeciwwymiotne. Farmaceutyk stosowany jest przede wszystkim łagodzeniu objawów spowodowanych zbyt wolnym opróżnianiem się żołądka, np. uczucia pełności w żołądku, bólu w górnej części brzucha, utraty apetytu, zgagi, nudności i wymioty w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, które nie mają związku z chorobą układu pokarmowego.

Prokit - skład

Substancją czynną w leku jest itoprydu chlorowodorek. Dodatkowo w skład leku wchodzą laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, żelowana, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, otoczka Opadry II White 85F18422 (alkohol poliwinylowy częściowo zhydrolizowany, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 4000, talk).

Lek ma postać tabletek powlekanych, każda z nich zawiera zawiera 50 mg itoprydu chlorowodorku.

Prokit - przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do podania leku jest uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku. Prokit nie może być stosowany przez osoby, dla których opróżnianie żołądka może być szkodliwe, np. u pacjentów z krwawieniem z przewodu pokarmowego, z niedrożnością lub perforacją. Farmaceutyk nie może być podawany dzieciom oraz kobietom w ciąży lub karmiącym dziecko piersią.

Leku nie powinny też stosować przez osoby, które obsługują maszyny lub prowadzą pojazd. W rzadkich przypadkach lek wywołuje zawroty głowy, które mogą się przełożyć na problemy z koncentracją.

Prokit - dawkowanie

Schemat przyjmowania leku oraz czas trwania terapii powinien ustalić lekarz. Najczęściej zaleca się, aby chory przyjmował jedną tabletkę leku trzy razy w ciągu dnia przed jedzeniem. Dawka leku w zależności od stanu chorego i potrzeb może zostać zmniejszona lub zwiększona.

Pacjent, który przyjmie zbyt dużą dawkę leku powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku pominięcia dawki leku zaleca się dalsze przyjmowanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie należy przyjmować podwójnych dawek leków.

Prokit - interakcje z innymi lekami

Prokit może wchodzić w reakcje z innymi lekami, dlatego osoby, które na stałe przyjmują jakieś leki powinny poinformować o tym lekarza. Szczególna ostrożność należy zachować w przypadku środków antycholinergicznych, czyli tych, które są stosowane w leczeniu astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, biegunki, choroby Parkinsona lub w celu zmniejszenia skurczów mięśni gładkich np. pęcherza moczowego. Farmaceutyki te mogą zaburzyć działanie substancji czynnej zawartej w leku Prokit.

Prokit może wpłynąć na wchłanianie się leków. Dlatego farmaceutyk nie może być stosowany równocześnie z lekami o wąskim indeksie terapeutycznym, o przedłużonym uwalnianiu lub uwalnianych w jelicie cienkim.

Gdzie przechowywać leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Gdzie przechowywać leki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Prokit  - działania niepożądane

Przyjmowanie każdego leku pociąga za sobą ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Osoby, u których lek wywołał obrzęk rąk, nóg, obrzęk twarzy, warg lub gardła, powodujący trudności w połykaniu lub oddychaniu. Powinny jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, gdyż może to być reakcja alergiczna.

U niewielkiej grupy pacjentów może się pojawić biegunka, ból brzucha, nadmierne wydzielanie śliny, ból głowy, drażliwość, zaburzenia snu, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej lub ból pleców, zwiększenie stężenia hormonu prolaktyny, zmiany laboratoryjnych wyników badań krwi (zmniejszenie liczby białych krwinek, zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny).

Niezwykle rzadko u osób, które przyjmują Prokit obserwuje się wysypkę, zaczerwienienie i świąd skóry, zwiększenie wartości wyników badań krwi (AspAT, AlAT, GGTP, fosfataza alkaliczna, bilirubina), zmniejszenie liczby płytek krwi (co może objawiać się siniakami i nasilonymi krwawieniami), drżenie, nudności, żółtaczka, powiększenie piersi u mężczyzn oraz mlekoto ( w takich sytuacjach trzeba jak najszybciej przerwać terapię).

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
79
6
Polecamy
Meteospasmyl - jak działa lek i kiedy jest stosowany?
Meteospasmyl - jak działa lek i kiedy jest stosowany? TVN zdrowie
Singulair 10 - co to za lek?
Jakie ma działanie i kiedy należy go stosować?
Singulair 10 - co to za lek? Jakie ma działanie i kiedy należy go stosować? TVN zdrowie
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty