Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zobacz zapis czatu o endometriozie. Na pytania odpowiadał dr Mikołaj Karmowski
menu
Polub nas na Facebooku

Zobacz zapis czatu o endometriozie. Na pytania odpowiadał dr Mikołaj Karmowski

Dr Mikołaj Karmowski

archiwum prywatne

Szacuje się, że na endemetriozę choruje już co 5. kobieta. Mimo tak dużej skali problemu wielu lekarzy nie potrafi jej prawidłowo zdiagnozować i pacjentki latami zmagają z ogromnym bólem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Czym właściwie jest endometrioza? Czy można ją wyleczyć? Na Wasze pytania odpowiadał dr Mikołaj Karmowski, ginekolog, specjalista w leczeniu endometriozy.

Endometrioza nazywana też gruczolistością zewnętrzną macicy charakteryzuje się występowaniem błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza obszarem jamy macicy. Może się ona pojawić w obrębie jajników, jajowodów, przestrzeni zapochwowej. Czasem zdarza się, że błona macicy rozrasta się na inne narządy, np. jelita czy nerki, a nawet mózg. Najczęściej jednak endometrium pojawia się w rejonie brzucha. Co ciekawe, mimo że błona śluzowa znajduje się poza macicą i tak ulega comiesięcznemu złuszczaniu i krwawi.

Endometrioza - jakie daje objawy?

Do najbardziej charakterystycznych objawów endometriozy należą:

  • bóle w okresie menstruacji;
  • bardzo obfite krwawienia;
  • krwawienia z odbytu;
  • silne bóle brzucha
  • krwawienia z przewodu pokarmowego;
  • osłabienie;
  • bolesne stosunki;
  • niepłodność;
  • biegunki i zaparcia w trakcie miesiączki;
  • bóle promieniujące.

Niestety dolegliwości są mało specyficzne i wielu lekarzy nie potrafi prawidłowo zdiagnozować endometriozy. Niejednokrotnie zdarza się, że pacjentki latami leczą się na schorzenia, których w ogóle nie mają. Co gorsza, nawet jeśli lekarz połączy objawy z chorobą ginekologiczną i zleci badania, to nie zawsze potrafi prawidłowo odczytać ich wyniki. Takiej analizy powinien podjąć się ginekolog, który jest specjalistą w leczeniu endometriozy. Tylko on na podstawie badania ginekologicznego, USG brzucha lub rezonansu magnetycznego oraz badania krwi z oznaczeniem poziom markera CA-125 może potwierdzić lub wykluczyć endometriozę oraz zaplanować najlepsze dla pacjentki leczenie.

Niestety takich specjalistów w Polsce brakuje. Jednym z nielicznych jest dr Mikołaj Karmowski. Posiada on wieloletnie doświadczenie kliniczne zdobywane w I Klinice Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, jak i w czołowych ośrodkach światowych i krajowych, w tym w słynnym I.R.C.A.D. we Francji i Oddział Chirurgii Eksperymentalnej w Caracas w Wenezueli. Lata praktyki ukierunkowały jego specjalność na zabiegową w ginekologii. Doktor Karmowski zajmuje się chirurgią mało inwazyjną - endoskopową w ginekologii operacyjnej. W szczególności jego pasją jest laparoskopia ginekologiczna i leczenie endometriozy.

Więcej informacji o zdrowiu, także kobiecym, znajdziecie w kolejnym sezonie programu 36,6°C. Emisja pierwszego odcinka odbędzie się 2 marca o godzinie 18.00 na antenie stacji TVN.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Dzień dobry. Do czego doprowadzi nieleczona endometrioza?

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Bardzo trudne pytanie. Nieleczona endometrioza prowadzi do niepłodności, pogorszenia stanu zdrowia, a w skrajnym przypadku okaleczenia. Zlokalizowana w jelicie doprowadza do niedrożności mechanicznej, a tym samym stomii. Zlokalizowana na moczowodzie może prowadzić do wodonercza i marskości nerek, zlokalizowana w pęcherzu moczowym prowadzi do uszkodzenia ścian pęcherza, a tym samym prowadzi do przetok moczowych. W taki sposób niszczy naciekając inne organy rujnując życie milionom kobiet. Nie zapominajmy o ryzyku transformacji w proces złośliwy. Każdą emdometriozę trzeba bez względnie leczyć.

Czy endometriozę da się wyleczyć i czy następuje nawrót choroby?

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Dziś nie mówimy o wyleczeniu endometriozy, ponieważ nie znamy jej pełnej etiologii. Dziś powinniśmy mówić o jej skutecznym leczeniu przywracającym komfort życia pacjentki i dającym możliwość posiadania potomstwa.

Czy miesiączka zaczynająca się tylko brązowymi plamieniami a następnego dnia zaczyna się normalne krwawienie trwające 3 dni a następnie są znów brązowe plamienia a czasem wygląda to nawet jak brązowa maz są czymś nieprawidłowym? Mam takie miesiączki ostatnio, mam też stwierdzoną endometriozę.

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Taka forma krwawienia może świadczyć o adenomiozie lub polipach jamy macicy. Należałoby wykonać szczegółową ultrasonografię przez pochwową lub rozważyć minihisteroskopię oceniającą jamę macicy.

Podejrzewam u siebie endometriozę, czy lekarz może zlecić mi badania w tym kierunku tylko na podstawie moich podejrzeń, wywiadu? Jakie badania powinnam wykonać w tym kierunku?

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Przede wszystkim powinna Pani znaleźć specjalistę w leczeniu endometriozy. Następnie należałby wykonać rezonans magnetyczny miednicy mniejszej, który oceniłby radiolog specjalizujący się w endometriozie. Z wynikami badań rozważenie laparoskopowej operacji.

Panie Doktorze czy koagulacja ognisk endometriozy na jajnikach mogła wpłynąć na zmniejszenie rezerwy jajnikowej i płodności? Czy AMH 1,70 w wieku 36 lat jest słabym wynikiem ?

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Koagulacja jest niezalecaną metodą zaopatrzenia jajników. Natomiast AMH 1,70 nie jest tragiczną wartością w wieku 36 lat. Pozwala na zajście w ciąże przy prawidłowych jajowodach.

WItam Panie doktorze. Mijaja 9 miesięcy od urodzenia dziecka. Nigdy nie miałam bolesnych miesiączek ani obfitych, nie miałam problemu z jelitami. 4 miesiące po porodzie zaczęły dziac się „ dziwne „ rzeczy. Zachorowałam na poporodowe zapalenie tarczycy, mam stwierdzone IO oraz pcos. Od jakiegoś czasu zaczęły się problemy z jelitami, biegunki, zaparcia, nadmierne gazy, sluz w stolcu, parcie na odbytnicę, później doszedł częstomocz, ale ma on charakter napadowy, raz jest a raz go nie ma. Później poszedł ból podbrzusza ale nie tak jak na miesiączkę tylko trochę się od niego różni oraz bole krzyża i lędźwi, miałam robiony tomograf, wyszła mała dyskopatia oraz wszystkie możliwe badania, tylko limfocyty są podniesione crp w normie, byłam już u 11 ginekolog i nikt nic nie widzi, byłam nawet u znanego specjalisty w Warszawie ale on także nic nie widzi na usg a ja mam codzienne bole, raz jest lepiej a raz gorzej, codziennie boli co innego, rwą kulszowa itp co mam robić jestem bezradna...

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Dolegliwości, które Pani opisuje nie świadczą o endomteriozie, ale też jej nie wykluczają. Na pewno warto wykonać rezonans magnetyczny wykluczający patologie w obrębie jamy brzusznej. Warto byłoby wykonać diagnostykę w kierunku żylaków miednicy mniejszej, które bardzo często pojawiają po ciąży i porodzie. Wskazana jest również diagnostyka kolonoskopowa oraz gastroenterologiczna, w kierunku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Crohna.

Dzień dobry. Pan doktor zdiagnozował u mnie ostatnio endometriozę. Od jakiegoś czasu pomimo ćwiczeń i diety mój brzuch ciągle jest duży. Czy może być spowodowane endometriozą? Pozdrawiam

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Sama diagnostyka nie jest leczeniem należy poddać się terapii. Bardzo często zaburzenia dysbiozy jelitowej, a tym samym częste wzdęcia i uczucie rozpierania w brzuchu mogą nasilać objawy endometriozy. Wskazana jest szczegółowa diagnostyka i leczenie.

Dzień dobry. Pan doktor zdiagnozował u mnie ostatnio endometriozę. Czasem w czasie menstruacji mam mniejsze krwawienie ale za to bardziej boli mnie brzuch. Czy może być tak, że wtedy krwawienie jest większe wewnątrz brzucha a mniejsze w macicy? Czy siła krwawienia jest jednakowa w macicy jak i poza nią przy endometriozie? Pozdrawiam

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Krwawienie menstruacyjne przez szyjkę do pochwy ma dużo większe ciśnienie niż krwawienie wsteczne przez ujścia maciczne jajowodów. Dolegliwości bólowe nie należy wiązać z samym krwawieniem, a z lokalizacją ognisk endometrialnych. To najczęściej uszkodzenie unerwienia miednicy mniejszej daje przewlekłe bóle neuropatyczne.

Jakie są szanse na zajście w ciążę naturalnie przy tej chorobie? Czy najlepszym sposobem jest tylko in vitro?

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Szanse płodności u pacjentek z endometriozą zależą od stanu zniszczenia jajnika i jajowodu oraz od umiejętności ginekologa do przywrócenia ich funkcji. Wielokrotne operacje naprawcze mikrochirurgiczne jajowodów i usuwające guzy endometrialne z jajników pozwalają na naturalne zajście w ciążę.

Dzień dobry. Pan doktor zdiagnozował u mnie ostatnio endometriozę. Mam zaplanowaną laparoskopię w przyszłym roku. Czy do czasu operacji mogę zażywać tabletki antykoncepcyjne w celu zachamowania endometriozy i zmniejszenia objawów. Jeśli tak, to czy tabletki te muszą spełniać jakieś szczególne wymagania czy mogę stosować dowolne przepisane przez ginekologa tabletki antykoncepcyjne? Pozdrawiam

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Należy wygasić ogniska endometrialne i związany z tym proces zapalny w jamie otrzewnowej, ale należałoby skłonić się ku lekom bez zawartości estrogenu. Zwykłe tabletki antykoncepcyjne nie są do tego przeznaczone. Można zastosować analogi GnRH.

Czy endometrioza jest formą raka? Czy może przekształcić się w nowotwór?

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Endometrioza jest chorobą histopatologicznie łagodną, ale sposób jej rozsiewu przypomina nowotwór, poprzez naciekanie okolicznych tkanek i organów. Jednakże istnieje procentowe ryzyko transformacji w raka endometroidalnego. jego leczenie jest takie samo, jak wszystkich nowotworów złośliwych. Dlatego tak ważne jest usuwanie wczesnych stadiów choroby, aby nie dopuścić do ryzyka karcienogenezy.

Co powinny jeść kobiety ze stwierdzoną endometriozą? A czego powinny unikać?

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Pacjentki z rozpoznaną endometriozą powinny przede wszystkim unikać żywności przetworzonej, wyeliminować nabiał, produkty pszenne, dwucukry takie jak glukoza i fruktoza oraz zredukować mięso czerwone. Dieta powinna mieć charakter przeciwzapalny, potwierdzony testami immunologicznymi.

Jak sobie radzić z bólem endometriozy, kiedy nie wchodzą w grę tabletki antykoncepcyjne przy staraniach o dziecko?

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Jeśli stara się Pani o dziecko, to nie powinna przyjmować leków antykoncepcyjnych. Tabletki DTA nie są przeznaczone do leczenia endometriozy. Należy wykonać szczegółową diagnostykę przyczyn niepłodności i ewentualnie rozważyć ekspercką operację laparoskopową.

Mam stwierdzoną endometriozę pierwszego stopnia, miałam laparoskopię która pokazała ogniska endometriozy na jajnikach, zatoce douglasa, zatoce rietziusa; operację miałam na nfz i to była koagulacja ognisk. Od operacji minęło już 4 miesiące a bóle brzucha nie minęły, boli prawie codziennie i to dość mocno że biorę tabletki przeciwbólowe. Czy ta operacja nie miała sensu wg. Pana Panie Doktorze? Czy powinnam poddać się operacji prywatnie? Jakie mam szanse na zajście w ciążę w wieku 36 lat mając minimalny pierwszy stopień endometriozy? Czy powinnam zdecydować się na invitro?

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Jeśli ogniska były rozsiane, tak jak Pani podaje na pewno nie był to pierwszy stopień endometriozy. W leczeniu eksperckim endometriozy nie stosuje się powierzchownej koagulacji ognisk, bo jest zupełnie nieskuteczna. Należałoby wykonać rezonans magnetyczny z wlewką doodbytnicza i dopochwowową oceniony przez eksperta radiolologa. Następnie z wynikiem ustalić szczegółowy plan operacji laparoskopowej i radykalne wycięcie guzów, które są przyczyną dolegliwości bólowych. W trakcie operacji można wykonać szczegółową diagnostykę przyczyn niepłodności tzn. ocenić dokładnie gonadę, czyli jajnik i jajowód.

Seks sprawia mi ból czy to ma wpływ na rozwój endometriozy?

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Pytanie powinno brzmieć czy ma wpływ na rozwój endometriozy, ale czy ból nie jest przyczyną endometriozy. Być może ogniska endometrialne skupione wokół sklepienia pochwy i jej unerwieni, co powodują ból. Wskazana jest konsultacja specjalistyczna.

Witam, żaden lekarz ginekolog nie zdiagnozował endometriozy ja jednak jestem bezsilna bóle co mies są nie do zniesienia rozkładam ręce jak wykluczyć aby mieć pewność że to nie to , objawy jakie posiadam to bóle miesiączkowe od 20 dnia cyklu do końca miesiączki czyli około 13 dni w miesiącu wszystko podporządkowane jest pod kalendarz, osłabienie w tych dniach i jak do tej pory nie udało mi się zajść w ciąże. Czy jest to możliwe że taka moja natura i bóle są tak silne i tak rozciągnięte w przeciągu miesiąca?

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Jedna z eksperckich metod diagnostycznych endometriozy to rezonans magnetyczny trzy Teslowy wykonany z wlewką do odbytniczą i żelem do pochwowym, co zwiększa znacznie czułość metody. Wynik musi zostać oceniony przez radiologa, który specjalizuje się w endometriozie. Ostatecznym rozpoznaniem endometriozy jest operacja laparoskopową z biopsją tkanek. Dolegliwości, które Pani podaje mogą sugerować adenomiozę, odmianę endometriozy w mięśniu macicy.

Skąd się bierze ta choroba?

Dr Mikołaj Karmowski, ginekolog
Enodmetrioza jest chorobą autoimmunologiczno - zapalną. Powstałą z przemieszczenia błony jamy macicy poza jej obręb. Czynnikami sprawczymi są genetyczny, immumologiczny i czynnik dietetyczny, czy nadmiar produktów przetworzonych oraz GMO. Bardzo ważne jest także współwystępowanie chorób układu pokarmowego (tzw. SIBO).

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
3
Polecamy
Zobacz zapis czatu o endometriozie.
Na pytania odpowiadał dr n.
med.
Mikołaj Karmowski  
Zobacz zapis czatu o endometriozie. Na pytania odpowiadał dr n. med. Mikołaj Karmowski   TVN zdrowie
Masz PCOS?
Chcesz wiedzieć więcej o swojej chorobie?
Zobacz zapis czatu z dr n.
med.
Małgorzatą Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Masz PCOS? Chcesz wiedzieć więcej o swojej chorobie? Zobacz zapis czatu z dr n. med. Małgorzatą Nowicka, ginekolog i endokrynolog TVN zdrowie
Kobiety cierpią latami, a lekarze nadal zbyt długo czekają z diagnozą.
Czy "miesiączka musi boleć"?
Kobiety cierpią latami, a lekarze nadal zbyt długo czekają z diagnozą. Czy "miesiączka musi boleć"? Dzień Dobry TVN
Szokujące dane!
40 proc.
Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa
Szokujące dane! 40 proc. Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia