Polub nas na Facebooku
Czytasz: Masz PCOS? Chcesz wiedzieć więcej o swojej chorobie? Zobacz zapis czatu z dr n. med. Małgorzatą Nowicka, ginekolog i endokrynolog
menu
Polub nas na Facebooku

Masz PCOS? Chcesz wiedzieć więcej o swojej chorobie? Zobacz zapis czatu z dr n. med. Małgorzatą Nowicka, ginekolog i endokrynolog

Kobieta, która ma problemy z układem rozrodczym

Fot: bymuratdeniz / gettyimages.com

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to zaburzenie hormonalne, które sprawia, że organizm kobiety zaczyna wytwarzać zbyt dużo męskich hormonów. Dlaczego tak się dzieje? Jakie mogą być pierwsze objawy PCOS? Co zrobić, aby nie zachorować? Na te i inne Wasze pytania odpowiadała dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog.

Wielotorbielowatość, czyli zespół policystycznych jajników (PCOS) to zaburzenie hormonalne, które charakteryzuje się nadmierną produkcję męskich hormonów płciowych oraz nieprawidłowym przebiegiem owulacji, a nawet jej brakiem. Schorzenie ma swój początek w okresie dojrzewania, rozpoznawane jest zazwyczaj po 20-25 roku życia.

PCOS – co przyczynia się do rozwoju choroby?

Mimo że zespół policystycznych jajników diagnozowany jest stosunkowo często, to lekarze nie potrafią wyjaśnić co przyczynia się do rozwoju choroby. Zdaniem specjalistów decydujące mogą być czynniki genetyczne.

Do najbardziej charakterystycznych objawów PCOS należą wzrost masy ciała, nieregularne miesiączki, zmiany trądzikowe ma twarzy, szyi i ramionach, nadmierne owłosienie, zakola, podwyższony poziom cukru we krwi, a także trudności z zajściem w ciążę.

Jak wygląda leczenie zespołu policystycznych jajników? Czy kobieta z tym schorzeniem może zajść w ciąże? Czy chorobę można całkowicie wyleczyć? Na te i inne Wasze pytania odpowiadała dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog. 

dr n. med. Małgorzata Nowicka w 2010 roku uzyskała tytuł specjalisty w zakresie położnictwa i ginekologii, w 2015 roku zdała egzamin specjalizacyjny i uzyskała tytułu specjalisty w zakresie endokrynologii, posiada Europejski Certyfikat w zakresie wykonywania kolposkopii, certyfikat w zakresie wykonywania badań USG Sekcji Ultrasonografii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Skąd się bierze zespół policysTycznych jajników? Przez nie właściwe odżywianie? Czy dieta jest konieczna?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Nie przez niewłaściwe odżywianie, tylko przez czynniki genetyczne i środowiskowe. Zbilansowana dieta jest ważna przy prewencji wielu chorób.

Dzień dobry! Mam 28 lat. Do 22 roku życia miesiączkowalam prawidłowo. Później zaczęły się nieregularne cykle i pojawiły się torbiele na jajnikach, które po zastosowaniu tabletek antykoncepcyjnych zniknęły. Jednak problem nieregularnych cykli jest cały czas. Miałam badania hormonów i wyszła lekko podwyższona prolaktyna, testosteron dobry. Mam problem z nadmiernym owłosieniem, często bolą mnie jajniki. W obrazie usg jajniki są powiększone i mają litą strukturę, tak twierdzi lekarz. Pęcherzyk w środku cyklu 1 cm, nie pęka. Czy to jest pcos?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Charakterystyczna dla policystycznych jajników jest struktura pęcherzykowa, a nie lita, więc zalecam zasięgnięcie drugiej opinii lekarskiej.

Mam stwierdzone PCOS. Moje cykle trwają 29-35 dni, miesiączki są bardzo skąpę i krótkie. W tym miesiącu mija już 38 dzień, okresu jak nie było tak nie ma. Za tydzień mam wyznaczoną prywatną wizytę u ginekologa, jednak przed tym chciałabym zrobić badania hormonalne by od razu pokazać je lekarzowi. Chciałam zrobić LH, FSH, prokaktynę- jednak z tego co wiem te badania robi się w 3-5 dniu cyklu, wiec zastanawiam się czy moje wyniki będą miarodajne. Prócz powyższych badań chcę jeszcze zbadać progesteron, estradiol i tsh. Bardzo proszę o pomoc. Czy jeśli zrobię te badania to lekarz będzie mógł ocenić mój obecny stan zdrowia, czy może jakies ważne badania pominęłam lub któreś są zbędne na obecną chwilę?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Na obecną chwilę LH, FSH i estradiol są zbędne. W pierwszej kolejności najlepiej zrobić TSH, przeciwciała anty tarczycowe ATG ANTYTPO i prolaktynę oraz testosteron oraz progesteron.

Od momentu pierwszej miesiączki (12lat) mam problem z jej regularnością. Krwawienia występowały najdłużej 1.5mies. lub znikały na około 6 mies. Przyjmowałam już wiele leków m.in Daylette, Bromergon, Luteinę 50, Duphaston, Cilest, Vixpo i inne których nie pamiętam. Aktualnie lekarze zdiagnozowali u mnie PCOS (na podstawie obrazu jajnika, włosów w nieodpowiednim miejscu, utrzymujących się obfitych krwawien oraz kompleksowych badań, które zrobiłam niedawno) Oraz niedoczynność tarczycy. Aktualnie przyjmuję: Letrox 50 Merformax 500 Endometrium w dniu 6sie 18r miało 5mm.- otrzymalam cyclonaminę. Po badaniu 28 sie 18r miało 16 mm. otrzymalam 10 dni Lutenyl, który zahamował krwawienie trwające właśnie 49 dni. Co dalej robić? Dodam, że chciałabym miec dziecko.

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Powinno się stymulować owulację bowiem długie przerwy w miesiączkowaniu mogą być przyczynami przerostu endometrium i przedłużonych krwawień.

Zauważyłam u siebie nadmierne owłosienie w nietypowych miejscach . Włosy są cienkie i jasne ale z lekkim czarnym pigmentem . Mam je koło ucha , na policzkach i pod broda , miedzy piersiami i na brzuchu . Jestem w trakcie robienia badań na hormony . Czy te włosy kwalifikują się do hirsutyzmu ? Mam podwyższona glukozę oraz insulinę . W pierwszej kolejności lekarz podejrzewał PCOS, ale badania tego nie potwierdziły. Co to może być, bardzo proszę o pomoc!

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Kwalifikuje się to do hirsutyzmu lekkiego stopnia, ale może to być inny zespół androgenny lub np. hiperprolaktynemia.

Czy tak długie przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, właśnie z powodu PCOS, jest bezpieczne? jakie mogą być powikłania?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Długotrwałe stosowanie jest bezpieczne przy każdorazowym rozważaniu przeciwwskazań, największe ryzyko wiąże się z chorobą zatorowo-zakrzepową, jest ono największe w 1. roku przyjmowania. Antykoncepcja chroni długotrwale przed rakiem jajnika, jelita grubego i trzonu macicy.

Mam 24 lata PCO od kiedy pamietam, zawsze miałam nieregularne miesiączki lub ich całkowity brak, w tym momencie jestem po 2 latach brania antykoncepcji hormonalnej, chce zajść w ciąże, ale dziś jest 45dzien cyklu, miesiączki i ciąży nie ma.. do ginekologa wybieram się 7pazdziernika ale już się boje ze wcale w ciaze nie zajdę.. jak to wyglada z perspektywy lekarza, czy na prawdę tak ciężko będzie zajść w ciąże? Czy wogole się da? I czy lek klomifen pomoże?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Zajdzie Pani w ciążę, Klomifen wywołuje owulację u 40 do 60 proc. pacjentek. Proszę nie tracić nadziei, jest to pierwszy cykl starań, a o diagnostyce u zdrowych pacjentek mówimy dopiero po roku starań.

Od kilku miesięcy, ze względu na zespół policystycznych jajników, stosuję antykoncepcję. Wszystko się ustabilizował o z wyjątkiem trądziku. Czy jest jakieś leczenie wspomagające na trądzik?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
W przypadku stanów ropnych należy zastosować antybiotyk, można stosować metody kosmetyczne np. peelingi, ewentualnie wyeliminować pokarmy nasilające trądzik. Można włączyć spironol, a w ostateczności retinoidy doustnie.

Ile może trwać leczenie zespołu policystycznych jajników? Czy leki trzeba stosować przez całe życie?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Leczenie jest długotrwałe, ale często po 35. roku życia objawy się zmniejszają i można wtedy odstawić leczenie.

Czy styl życia, np. zła dieta i brak ruchu mogą przyczynić się do rozwoju zespołu policystycznych jajników?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Do rozwoju nie, natomiast do ujawnienia się objawów choroby już tak.

Stosuję antykoncepcję hormonalną głównie z powodu trądziku. Zażywam tabletki już 8 lat i myślę o ich odstawieniu z obawy przed zakrzepicą i nowotworem piersi. Lekarz dermatolog polecił, abym zrobiła badania pod kątem zespołu policystycznych jajników w związku z tym, że tabletki tak dobrze działają mi na cerę. Tylko tych badań jest kilka i nie wiem, które powinnam wykonać. Czy można wykonać te badania zażywając tabletki antykoncepcyjne czy dopiero po odstawieniu? Miałam robione USG jajników i było w normie. Dziękuję i pozdrawiam.

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Jeżeli nie ma pacjentka zamiaru zachodzić w ciąże nie zalecam odstawiania antykoncepcji. Największe ryzyko zakrzepicy jest w 1. roku stosowania antykoncepcji, więc odstawianie tabletek i powrót do nich nie ma sensu, bo zwiększa ryzyko zakrzepicy. Dodatkowo badań nie wykonuje się w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Mam 52 lata i ciagle problemy z cystami, lekarz leczy praveron od 16 dnia cyklu przez 10 dni. Bóle piersi sa twarde i tkliwe. Ostani raz bralam praveron od pazdziernika do lipca. Po takiej kuracji jest troche lepiej ale wracaja dolegliwosci. Cykle mam nieregularnie, od 18 dni do jak np teraz ponad 40. Miesiączka mocna, krwawienia silne do 10 dni. Podpaski muszę zmienić co 2h. Mięsniakow nie mam. Jestem pod stała kontrola endykrynologa po wycieciu tarczycy, guzy z lekami euthyrox 125. Proszę o radę czy można coś więcej zaradzić by zmniejszyć krwawienia w trakcie menstruacji, czy wykonać jakies dodatkowe badania. Problem z cystami odkąd pamietam zawsze miałam, stosowanie diany 35 pomogło, jednak w wieku 39 lat urodzilam 3 dziecko. Oddtad zaczely sie problemy bo pomimo brania srodkow antykoncepcja krwawienia byly silne. Lekarz kazal odstawic jednak nic nie pomogło od tego czasu miesiaczki sa nieregularne, krwawienia wrecz krwotoki, dlugie i w trakcie usg lekarz mówi o cystach, które

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
1. Czy była wykonywana histeroskopia? 2. Jeżeli w histeroskopii byłoby wszystko ok, brak przeciwwskazań do stosowania dwufazowej antykoncepcji to proponuje lek Qlaira.

Czy przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej to jedyny sposób leczenia zespołu policystycznych jajników?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Celem wywołania regularnych miesiączek można stosować progestageny w II fazie cyklu, ale nie będą miały one wpływu na trądzik, wypadanie włosów czy nadmierne owłosienie. Wywołają tylko miesiączki. Ważna jest także dieta przy insulinooporności lub w przypadku otyłości.

Od jakiego poziomu wskaźnika HOMA można mówić o insulinooporności?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Powyżej 2.

Czy jeśli moja mama choruje na PCOS, ja też mogę zachorować? czy są jakieś sposoby, że choroba się u mnie nie rozwinęła?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
20-40 proc. zespołu policystycznych jajników to czynniki genetyczne więc szansa istnieje. Aby zmniejszyć to ryzyko należy stosować od okresu dojrzewania dietę, aktywność fizyczną i nie dopuścić do rozwoju otyłości.

robiłam usg piersi wyszły mi torbiele, czy ma na to wplyw PCOS? Jakie wyniki dodatkowo należy wykonać przy PCOS?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Torbiele w piersiach nie mają związku z PCOS, sugeruję badanie poziomu prolaktyny. W podejrzeniu zespołu policystycznych jajników należy wykonać badanie poziomu testosteronu i androstentionu.

Nasienie partnera badalismy i wszystko w normie. Mialam tez laparoskopie profilaktycznie I lekarz twierdzi ze nie ma medycznych przeciwwskazan do zajscia w ciaze. Co wiecej mozemy zrobic?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
30 proc. niepłodności jest niepłodnością bez wyjaśnionej przyczyny. W takiej sytuacji należy zdecydować się na zapłodnienie metodą in vitro, szczególnie jeśli ma Pani powyżej 35 lat.

Przyjmuję lek Glucophage XR 1000 mg 1x dziennie, mam całkiem dobre wyniki badań (brak insulinooporności, cukrzycy, nadwagi). Czy to nie za duża dawka? Według jakich kryteriów są dobierane dawki metforminy?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Według wagi wyjściowej. Zalecam konsultację z lekarzem jeśli nie jest Pani pewna przyjmowanej dawki leku.

Czy dieta można wywołać owulacje? Ile czekać na efekty?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Zależy czy jest to dieta u pacjentki otyłej - jeśli tak, to każdy zgubiony kilogram daje większe szanse na zajście w ciążę. Jednak dieta w kontekście owulacji jest sprawą bardzo indywidualną.

Mam dwadzieścia lat i niedawno miałam robione usg, gdyż miesiączki pojawiają się bardzo nieregularnie (miesiączkę mam od 13 roku życia) lub prawie ich nie ma. Odstępy między nimi potrafią wynosić nawet do 3 miesięcy. Wynik badania był taki: lewy jajnik znacznie powiększony i wykryto u mnie zespół policystycznych jajników. Ginekolog przepisala mi tabletki antykoncepcyjne Madinette oraz zleciła wykonanie badań na hormony. Wyniki odbieram w poniedziałek. Proszę o szybką odpowiedź

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Postępowanie jest właściwe, natomiast badanie hormonów powinno być wykonane przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji. W trakcie jej stosowania badanie hormonów nic nie wniesie.

Witam, od ponad roku lecze tarczyce poczatkowo (tsh 7.98 przy normie 0,27-4,2 I ft4 16,5 przy normie 12-22) leczenie letroxem obecne wyniki tsh 2,96 norma 0,55-4-78; ft3 3,72 norma 2,3-4,2; ft4 1,25 norma 0,89-1,76. Problemy z zajciem w druga ciaze od 4 lat. Testy owulacyjne nie wykazuja owulacji (ze sliny mikroskopowe I z moczu paskowe), nieregularne I bardzo skape miesiaczki. Problemy z cera, owlosienie grube I ciemne pojedyncze wlosy na brodzie, piersiach I okolicach pempka. Wizyty u endokrynologa co 6 miesiecy I skierowanie tylko na tsh. Czy to moga byc policystyczne jajniki?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Mogą być to policystyczne jajniki i należy przeprowadzić diagnostykę w tym kierunku. TSH powinno być na poziomie poniżej 2,5 dlatego powinna Pani zasięgnąć porady endokrynologa celem zwiększenia dawki leku. Zalecam także badanie nasienia partnera.

Witam , od 5 lat staram się z mężem o dziecko bez rezultatu. O PCOS dowiedziałam się w ubiegłym roku , wcześniej żaden ginekolog nie widział problemu chociaż w wieku 16 lat miałam torbiele na jajnikach na lewym wielkości 5mm od tamtej pory jajnik nie jest aktywny. Mam również niedoczynność tarczycy przyjmuję letrox 75 oraz metformax , ponieważ mam podwyższony testosteron. Miałam robioną drożność jajowodów a w tym roku w czerwcu pierwszą inseminację która się nie udała. Owulacje miałam stymulowaną tabletkami Aromek i brałam zastrzyki ovitrelle. Mój problem to brak ochoty na seks chcę mieć dziecko więc niekiedy muszę używać lubrykantów , ponieważ mam suchość pochwy żaden lekarz nie jest w stanie mi pomoć jak mam z tym sobie poradzić ? Oprócz tego nie biorę żadnych tabletek na co dzień witamin , wspomagaczy itp. w internecie znalazłam inofem i zastanawiam się czy coś wniesie do mojego organizmu czy też nie ? Proszę o pomoc i dziękuję.

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Warto zastosować inofem, natomiast jeśli chodzi o brak ochoty na seks jest to sprawa bardzo częsta u pacjentów zmagających się z niepłodnością. Zalecam zasięgnięcie porady u psychologa. Można zdecydować się na kolejną inseminację lub zdecydować się na zapłodnienie in vitro.

Co jest przyczyną tworzenia się skrzepów w trakcie miesiączki i jak sprawić, żeby krwawienie wyglądało ... no właśnie jak krwawienie?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Skrzepy mogą świadczyć o obfitości krwawienia, natomiast nieduże skrzepy mogą występować fizjologicznie i mają one związek z tym, że krew przebywa za długo w macicy i dlatego dochodzi do krzepnięcia.

Mam 25 lat. Odkąd pamiętam zmagam się z bolesnym miesiączkowaniem i od dłuższego czasu jest ono nieregularne. Ponadto mam pryszcze na twarzy jak i na reszcie ciała, tłustą cerę, przetłuszczające się szybko włosy które wypadają, słabe paznokcie. Dodam, że nie jestem otyła a wręcz za chuda (171 cm i 46 kg). Od kilku m-cy zaczęłam lepiej się odżywiać, unikać fast food itd. Osiem m-cy temu będąc na wizycie u ginekologa zlecono mi przyjmowanie cyclodynom i badanie prolaktyny (wyszło 16). Robiłam też badanie tarczycy i wyszło dobrze, badanie krwi również.

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Należy zbadać hormony męskie, a zaburzenia miesiączkowania mogą być związane z niskim BMI, niekoniecznie z zespołem policystycznych jajników.

Czy nawracające polipy i bardzo bolesne miesiączki mogą oznaczać zespół policystycznych jajników? Jeśli tak, to jakie badania powinnam wykonać?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Polipy są sprawą niezależną od zespołu policystycznych jajników.

Mam pcos chce mieć dziecko jem inofolic combi dodatko jem witaminę d i cierpię na niedoczynność tarczycy jem euthyroks dawki 125 1/2. Nie mam insulinoopornosci a czy mimo to mam stosować dietę o niski indeksie glikemicznym? Już wyeliminowałam białe pieczywo i wszelkie pochodne, fasf foody., słodycze i słodkie napoje gazowane? Czy to wystarczy? Co mogę jeszcze zdobić aby obniżyć androstendion?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Nie, jest to wystarczające leczenie.

Czy chorobę można całkowicie wyleczyć?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Nie, bowiem leczenie jest objawowe, a same objawy zmniejszają się w miarę starzenia się organizmu i starzenia się jajników.

Mam 20 lat i lekarz po badaniu powiedział, że mam PCO. Przepisał tabletki antykoncepcyjne i powiedział, że jak na razie nie chcę mieć potomstwa, mam zażywać tabletki. Czytam w internecie o tej chorobie, ale nigdzie nie jest napisane, jak można ją wyleczyć. Boję się, że po tabletkach tylko przytyję, a już mam trochę nadwagi. Jak to się leczy?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Zespół policystycznych jajników leczy się doustną antykoncepcją natomiast sam obraz policystycznych jajników nie świadczy, że się ten zespół ma - to jedno z kryteriów. 25 proc. zdrowych kobiet ma taki obraz i nie wymaga leczenia.

Suplementacja jakich witamin jest najważniejsza przy PCOS?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Kwasu foliowego i mioinozytolu.

Czy tyroksyzynę będę już brać do końca życia?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
To zależy czy jest trwała przyczyna niedoczynności tarczycy czy tylko było włączone leczenie w ciąży.

Jak problemy z tarczycą wpływają na płodność? Czy przez TSH na poziomie 4 mogę mieć problemy z zajściem w ciążę?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Nie, nie zawsze tak jest, ale podwyższone TSH może mieć wpływ na ryzyko poronienia i na rozwój mózgu dziecka.

Czy dieta w przebiegu policystycznych jajników ma znaczenie?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Tak, szczególnie u osób z otyłością lub insulinoopornością. Powinna być oparta na niskim indeksie glikemicznym.

Czy torbiele na jajnikach zawsze musza być usuwane? Mam zmiany na prawym jajniku i to dość duże, jednak boję się operacji. Jakie mam alternatywy?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Nie wszystkie zmiany należy usuwać, część z nich jest czynnościowymi, związanymi z cyklem i ustępują one samoistnie. Torbiele o typie endometrialnych lub dermoidalnych jeżeli nie są większe niż 3-4 cm to się ich nie usuwa.

Mam problem z okresem. Jak się stresuje, wtedy się pojawia! Potrafię mieć regularnie przez rok, a potem, przy okazji stresującego wydarzenia dwa-trzy okresy w przeciągu miesiąca! Co z tym zrobić? USG jajników ok, cytologia II grupa, USG piersi ok.

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Można zbadać poziom prolaktyny, bowiem wzrost prolaktyny może występować w warunkach stresu i wpływać na miesiączkowanie. Trzeba wykluczyć też krwawienia okołoowulacyjne, które są fizjologiczne.

Dobry wieczór, Jaka jest średnica pęcherzyków w zdrowych jajnikach a jaka w tych z PCOS? I ile pęcherzyków jest w zdrowych jajnikach?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
W jajnikach policystycznych w USG w pierwszej fazie cyklu jest powyżej 12 (a w aparatach o dużej rozdzielczości powyżej 20) pęcherzyków o średnicy poniżej 9 mm i brak jet pęcherzyka dominującego. W jajnikach policystycznych te pęcherzyki nie rosną i nie owulują.

Czy zespół policystycznych jajników może objawiać się nieregularnymi miesiączkami?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Oczywiście, jest to jedno z głównych kryteriów. Oprócz nadmiernego owłosienia, trądziku, wypadania włosów i obrazu jajników policystycznych w USG.

Obecnie jestem w ciązy z drugim dzieckiem i poziom TSH mam taki, jak w pierwszej ciąży 3,7. Teraz już jestem pod opieką endokrynologa i biore eutyrox, jednak w pierwszej ciąży nawet nie wiedziałam o takiej potrzebie! Co może się stać dziecku? Jak zadbać o jego rozwój, aby nie odczuł skutków problemów z tarczyca matki?

dr n. med. Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Jeżeli dziecko rozwija się prawidłowo, to nie ma potrzeby nic robić.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Zobacz zapis czatu o chorobie Parkinsona.
Na Wasze pytania odpowiadał dr Dariusz Koziorowski, neurolog  
Zobacz zapis czatu o chorobie Parkinsona. Na Wasze pytania odpowiadał dr Dariusz Koziorowski, neurolog   TVN zdrowie
Chorujesz na raka płuc?
Ktoś z twoich bliskich walczy z tym nowotworem?
Zobacz zapis czatu ze specjalistą!
Chorujesz na raka płuc? Ktoś z twoich bliskich walczy z tym nowotworem? Zobacz zapis czatu ze specjalistą! TVN zdrowie
Mistrzyni olimpijska o walce z rakiem szyjki macicy:
"Była wielka złość, że choroba się tak szybko rozwinęła"
Mistrzyni olimpijska o walce z rakiem szyjki macicy: "Była wielka złość, że choroba się tak szybko rozwinęła" Dzień Dobry TVN
Endometrioza.
Czym jest ta choroba?
"Kobiety na diagnozę czekają latami" 
Endometrioza. Czym jest ta choroba? "Kobiety na diagnozę czekają latami"  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia