Polub nas na Facebooku
Czytasz: Chorujesz na raka płuc? Ktoś z twoich bliskich walczy z tym nowotworem? Zobacz zapis czatu ze specjalistą!
menu
Polub nas na Facebooku

Chorujesz na raka płuc? Ktoś z twoich bliskich walczy z tym nowotworem? Zobacz zapis czatu ze specjalistą!

Dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg

Fot: 36,6 (3) (1)

Rak płuc to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. Choroba daje mało charakterystyczne objawy, przez co chorzy zgłaszają się do lekarza zbyt późno. Co powinno zaniepokoić? Jak wygląda diagnostyka i leczenie raka płuc? Na te i inne Wasze pytania odpowiadał dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg.

Mimo że rak płuc może pojawić się praktycznie u każdego, to w grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby, które palą papierosy. To właśnie u czynnych palaczy rak płuc diagnozowany jest najczęściej. Do rozwoju raka płuc mogą się przyczynić także uwarunkowania genetyczne, ekspozycja na czynniki szkodliwe, takie jak azbest. Mają one jednak zdecydowanie mniejsze znaczenie.

Do najbardziej typowych objawów raka płuc należą kaszel, duszności, czy ból w klatce piersiowej. Czy to jedyne sygnały? Co powinno zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty? Jak wygląda diagnostyka raka płuc? Jak skutecznie go leczyć? Na te i inne Wasze pytania odpowiadał dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg.

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski jest torakochirurgiem z prawie dwudziestoletnim doświadczeniem. Pracuje i pełni funkcję Kierownika Kliniki Torakochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Oddziału Torakochirurgii Wielkopolskiego Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy w Poznaniu. Jest pionierem małoinwazyjnych zabiegów resekcyjnych w raku płuca w Polsce. W kierowanej przez niego Klinice wykonuje się pełny zakres zabiegów leczniczych i diagnostycznych w ramach chirurgii klatki piersiowej, w większości za pomocą metod małoinwazyjnych. Dotyczy to zabiegów: płuc, śródpiersia, przepony, ściany klatki piersiowej, tchawicy i przełyku.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.

Dzień dobry, u żony (niepalacej) wykryto raka niedrobnokomórkowego. Jest już po operacji lobektomi górnej lewej . Przed podaniem chemii wykryto przerzut do kręgosłupa, który został już zabezpieczony(cementowanie) i zastosowano serię pięciu naświetlań. W tej chwili pozostaje czekanie na ewentulną wznowę(żona nie chce poddać się zabiegowi chemii), która może być leczona terapia celowaną(afatynibem). Istnieje jakaś metoda diagnostyczna, która może potwierdzic, że komórki nowotoworowe krąża w organiźmie. Może jakieś badania kliniczne?

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Niestety nie, natomiast potwierdzenie przerzutu w kręgosłupie pośrednio potwierdza, że do przerzutu doszło poprzez krew. W takiej sytuacji chemioterapia jest wskazana.

Czy drobnoguzkowe zagęszczenia mniejsze niż 3mm widoczne w TK a nie widoczne na RTG mogą być oznaką tworzącego się raka

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Jest to bardzo mało prawdopodobne, ale wymagają kontrolnej tomografii za rok.

Czy rak gruczołowy płuca lewego z przerzutami do obydwu płuc i węzłów chłonnych szyjnych jest wyleczalny w 100 % ?

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Wymaga leczenia onkologicznego, natomiast szanse na wyleczenie w tym stadium zaawansowania niestety są nieduże.

Chciałam zapytać czy przy nieoperacyjnym raku płuc (zajęte oskrzele główne i węzły )i niestety wykrytej także gruźlicy może zostać zastosowana chemioterapia, bo niestety szpital do którego trafiła Mama twierdzi, że to mogłoby bardziej zaszkodzić niż pomóc(Mama waży 45kg).Póki co ma zostać przewieziona na leczenie gruźlicy (a tak ważny jest przecież czas a z tego co wyczytałam leczenie gruźlicy trwa bardzo długo).Bardzo proszę o odpowiedź bo nie wiem czy mam szukać innego szpitala?

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Czynna gruźlica jest przeciwwskazaniem do zastosowania chemioterapii.

Witam. Mój dziadek palił całe życie papierosy. 2 lata przed śmiercią rzucił palenie. Ja pale 25 lat. Chciałbym też rzucić, ale boję się że spotka mnie to co mojego dziadka. Czy to prawda? Pozdrawiam

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Przyczyną raka nie było rzucenie palenia, tylko palenie przez wcześniejszy okres. Proszę rzucić palenie.

Witam 5 tygodni temu mama zachorowała na ostre zapalenie oskrzeli ( ma 62 lata).Zaordynowano jej kolejno 2 antybiotyki. Po tym czasie caly czas kaszle .Teraz osluchowo jest ok,ale ciągle ma kaszel ( wg lekarza krtaniowy) Robi inhalacje Nebbud no i znowu był 3 dniowy antybiotyk ,miała też wymaz z gardla i usg tarczycy- wyniki są ok.Ale niestety pali.Czy powinna iść do laryngologa czy też pulmonologia? Ania

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Wskazana jest konsultacja u pulmonologa i przy braku poprawy wykonanie badania rentgenowskiego klatki piersiowej.

Mam pytanie od dwóch lat męczy mnie nawracajacy kaszel. Szukając jego przyczyny miałam wykonany tomograf komputerowy który pokazał że jest przetrwała grasica w wymiarze 54mm na 45mm i płyn 19jh. Moje pytanie jest czy należy usuwać tą grasice czy lepiej ją zostawić. Chciałam dodać że miałam wykonywane badania w kierunku miastenii gravis i wyszły negatywne. Pytam dlatego iż coraz częściej łapie różnego rodzaju infekcje A od lekarza otrzymuje antybiotyki które nie zawsze działają. Dlatego proszę o odpowiedź ponieważ nie wiem co robić Z poważaniem Justyna

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Przetrwała grasica nie może być przyczyną nawracającego kaszlu. Przy braku miastenii wymaga tylko obserwacji.

Wykryto u mnie guzek 3mm na prawym płucu mam 36l paliłam okazjonalnie. Pulmonologa mam 22 października. Czy mam się czym martwić?

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Guzek wymaga oceny przez specjalistę, natomiast tej wielkości zmiany stwierdzane są u około 50 proc. osób. Wymaga to obserwacji.

Dzień dobry, moja mama zmarła w wieku 49 lat na raka płuc z przerzutami do mózgu. Dokładnie na taki sam rodzaj taka znał jej ojciec czyli mój dziadek. Moja babcia czyli mama mojej mamy zmarła na raka krtani. Ja aktualnie mam 34 lata. Mam pytanie, czy w związku z powyższym jestem jakoś mocniej narażone na zachorowanie? Co powinnam zrobić? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Kinga

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Tak, ale jeśli Pani nie pali, to nie wymaga Pani dodatkowych badań w tym wieku.

Mam lat 36 i jestem córką chorej zmarłej na raka drobnokomórkowego płuc z przerzutami. Podobnie jak Mama palę ok. 3 paczek papierosów dziennie (próby ograniczenia są nieskuteczne), mam też astmę atopową i wrodzoną chyba skłonność do ciągłych infekcji dróg oddechowych. Dolega mi uporczywy, napadowy, suchy kaszel i stale uczucie zmęczenia. Waga 50 kg przy wzroście 1,55, nic nie odkrztuszam. RTG płuc latem zeszłego roku nie wykazał zmian. Czy grozi mi rak?

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Oczywiście, że tak. Musi Pani rzucić palenie natychmiast.

Moj Tata ma raka płuc płaskonablonkowy 6 cm ciężko oddycha bez tlenu nie dał chyba by rady wstać tato miał tylko jedno naświetlenie co bardzo pomogło ,ale dziś onkolog powiedział ze do operacji się nie kwalifikuje ,ze na chemię jest za słaby czy już nic wstanie nie jest się zrobić ?

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Wymaga to wnikliwej oceny. Jednak duszność tego stopnia dyskwalifikuje pacjenta do leczenia operacyjnego lub naświetlań.

Dzień dobry Na tomografi komputerowej wykazano u mnie guzek 0.5cm po zapalne? czy może to być początek zmian rakowych? Mam astmę oskrzelową i palę papierosy

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Radzę rzucić palenie. Guzki poniżej 1 cm wymagają kontrolnego badania, czy nie ulegają progresji.

Czy kaszel, który dokucza zwłaszcza rano, po przebudzeniu może być sygnałem, że w płucach dzieje się coś złego? Dodam, że nie palę papierosów?

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Może, ale w większości przypadków nie.

witam zdiagnozowano u mnie maleych kilka guzow w badaniu tomografi i kontroluje je ale lekarz nic wiecej z tym nie robi badania ogolne sa oki kaszel sporadyczny czy moze to byc grozne?

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Jeśli guzki się nie powiększają nie wymaga to interwencji dodatkowej.

Czy w przypadku raka płuc i wycięcia jednego płatu, pacjent jest w stanie normalnie funkcjonować?

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
W większości przypadków tak.

U męża zdiagnozowano guza na prawym płucu. Zrobiono bronchoskopie dwukrotnie. wynik wyszedł ujemny. Co to znaczy ? dlaczego z torakochirurg stwierdził, że guz jest nie operacyjny i ponownie skierował go do szpitala na ponowne badania bronchoskopii do Szcze -zdunowa. Czy to może być tak czy inny guz na przykład Ropień? Mąż rzucił papierosy ale bardzo kaszle ma krwioplucie. Co to może być i jak leczyć?

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Te informacje nie wykluczają nowotworu jednak bez oceny tomografii komputerowej trudno jest udzielić odpowiedzi.

Panie Doktorze, jestem palaczem od 10lat, wlasnie rzucam palenie, nie mam kaszlu, bolu w klatce ani czestych infekcji. Jakie badanie powinnam zrobic zeby sprawdzic czy wszystko jest ok?

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
W tym przypadku standardowe zdjęcie klatki piersiowej jest wystarczające.

.Czy dieta ma znaczenia w czasie leczenia raka płuc? Z jakich produktów zrezygnować?

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Ma znaczenie, podobnie jak we wszystkich innych nowotworach jest ona oparta na warzywach i kaszach, unikamy mięsa i słodyczy. Warto udać się do dietetyka zaznajomionego z dietą onkologiczną.

Mam 32 lata. Paliłam od 17 roku życia, od trzech lat nie zapaliłam ani jednego. Czy toksyny zostaną usunięte z organizmu? Czy nadal grozi mi rak?

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Uważa się, że oczyszczenie organizmu trwa około 15 lat od zakończenia palenia.

Czy papierosy elektryczne też są takie trujące jak zwykle

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Mniej, jednak według WHO stanowią bardzo istotny element ryzyka zachorowania na raka płuca.

Paliłam 10 lat, od 5 jestem czysta. Co powinnam zbadać, mam 40 lat.

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Do badań przesiewowych na tym etapie nie kwalifikuje się Pani, do takich badań kwalifikujemy osoby po 25 paczkolatach. Proszę wytrwać w niepaleniu.

Czy rak płuc może być dziedziczony?

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
Nie, natomiast jeśli występował w rodzinie - jest to jeden z czynników ryzyka o niedużym znaczeniu.

Czy na raka płuc narażeni są tylko palacze?

dr hab. n. med. Cezary Piwkowski, torakochirurg
60-krotnie bardziej tak w porównaniu do innych osób, jednak w przypadku osób nie palących ryzyko nie jest zerowe.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
2
Polecamy
Walczysz z rakiem piersi?
Chcesz wiedzieć więcej o metodach jego leczenia?
Zobacz zapis czatu
Walczysz z rakiem piersi? Chcesz wiedzieć więcej o metodach jego leczenia? Zobacz zapis czatu TVN zdrowie
Masz PCOS?
Chcesz wiedzieć więcej o swojej chorobie?
Zobacz zapis czatu z dr n.
med.
Małgorzatą Nowicka, ginekolog i endokrynolog
Masz PCOS? Chcesz wiedzieć więcej o swojej chorobie? Zobacz zapis czatu z dr n. med. Małgorzatą Nowicka, ginekolog i endokrynolog TVN zdrowie
Nie musisz zachorować na raka płuc.
Co zrobić, aby uniknąć choroby?
Nie musisz zachorować na raka płuc. Co zrobić, aby uniknąć choroby? Dzień Dobry TVN
Nowotwory głowy i szyi - jak często występują i co zrobić, aby nie zachorować?
Nowotwory głowy i szyi - jak często występują i co zrobić, aby nie zachorować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Marzena
U mojej mamy badanie RTG wykazało liczne zmiany meta od 8 do 21 mm w polach płucnych oraz w górnym śródpiersiu po prawej patologiczną masę wypełniajaca kat tchawiczo-oskrzelowy z impresja i zwężenie mtchawicy. Opłucna wolna. Wyniki krwi w normie. OB 120. Uprzejmie proszę o informację co oznaczją ww wyniki, jaką będzie diagnostyka oraz leczenie.
Czytaj całość
Moniawawa
Wykryto u mnie guzek 3mm na prawym płucu czy mam się czym martwić? Mam 36 lat paliłam okazjonalnie.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty