Polub nas na Facebooku
Czytasz: Macica: budowa, położenie, pozycja i funkcje, macica powiększona
menu
Polub nas na Facebooku

Macica: budowa, położenie, pozycja i funkcje, macica powiększona

Kobieta w ciąży

Fot: portishead1 / gettyimages.com

Macica składa się z trzonu, cieśni oraz szyjki, jest ulokowana pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą. Macica przodozgięta oznacza, że pozycja tego narządu jest prawidłowa. Za nieprawidłową uchodzi macica w tyłozgięciu, chociaż występuje u około 20 do 25 procent kobiet.

Co to jest macica? To kobiecy narząd niezbędny do rozmnażania. W macicy zagnieżdża się zapłodniona komórka jajowa, rozwija płód, a następnie mięśnie macicy uczestniczą w wydaniu dziecka na świat. Macica w ciąży jest powiększona kilkukrotnie, rośnie wraz z rozwojem płodu i może osiągać pojemność nawet 5 litrów.

Macica: budowa i lokalizacja

Gdzie jest macica i jak wygląda? Macica znajduje się w miednicy mniejszej, pomiędzy odbytnicą a pęcherzem moczowym. Ma kształt lekko spłaszczonej, odwróconej gruszki. U kobiet, które nie rodziły, macica osiąga wielkość około 7 centymetrów długości i 4 centymetrów szerokości, jej grubość zależy m.in. od masy ciała kobiety, często to około 2,5 centymetra.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Macica składa się z trzonu, cieśni i szyjki. Trzon macicy łączy się z przydatkami (jajowodami, jajnikami i więzadłami) oraz z cieśnią. W trzonie znajduje się jama macicy wyścielona endometrium, czyli błoną śluzową. Tu zagnieżdża się zapłodniona komórka jajowa i rozwija płód (do około 12. tygodnia ciąży, potem zarodek jest na tyle duży, że rozwija się także w cieśni macicy). Cieśń macicy łączy trzon z szyjką, która jest zbudowana głównie z elastycznej tkanki łącznej. Szyjka macicy produkuje śluz, który ułatwia plemnikom zapłodnienie komórki jajowej, ponieważ zwiększa ich mobilność.

Macicę okala omacicze, inaczej perimetrium. To błona surowicza, która jest częścią otrzewnej. Macica jest podtrzymywana przed więzadła oraz tkanki włókniste, krew krąży w niej dzięki m.in. tętnicy maciczej oraz systemowi żył i innych naczyń krwionośnych.

Macica w ciąży i po porodzie

Macica w ciąży „przechowuje” płód i chroni go. Z kosmówki i błony śluzowej macicy w ciąży wytwarza się łożysko, które zaopatruje zarodek w niezbędne substancje odżywcze oraz tlen i odbiera zbędne produkty przemiany materii i dwutlenek węgla. Jest ono niezbędne do przeżycia i prawidłowego rozwoju dziecka.

Jak wygląda macica w ciąży? Jest powiększona, ponieważ musi pomieścić płód. Jej ścianki w miarę postępu ciąży stają się cieńsze, na ostatnim etapie mogą mieć około 15 milimetrów grubości. Podczas rozwoju zarodka znacznie powiększa się trzon macicy oraz poprawia się ukrwienie tego obszaru. Dno macicy w ciąży zmienia położenie względem pierwotnej pozycji – najpierw unosi się od miejsca tuż nad spojeniem łonowym aż na wysokość wyrostka mieczykowatego (najniższa kość mostka), a w 40. tygodniu obniża się na wysokość pomiędzy pępkiem a mostkiem. Po ciąży wraca na swoje pierwotne miejsce.

Podczas porodu macica, która jest zbudowana m.in. z mięśni gładkich, umożliwia wypchnięcie płodu w sposób naturalny. Skurcze macicy przesuwają dziecko do wyjścia przez drogi rodne i są niezbędne, by urodzić siłami natury.

Macica po porodzie oczyszcza się i stopniowo obkurcza. Trwa to do 6 tygodni – to okres połogu. W tym czasie możliwe są krwawienia i bóle skurczowe, które z czasem powinny zelżeć, a w końcu ustąpić.


Zobacz film: Badanie płodności. Źródło: Dzień dobry TVN

Powiększona macica – objawy i przyczyny

Powiększona macica jest jednym z objawów ciąży, ale jeśli badania wykluczają zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej, może być oznaką choroby. Występuje też w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego.

Najczęstsze przyczyny powiększenia macicy to mięśniaki (niezłośliwe guzy, które wymagają obserwacji), endometrioza czy wady w budowie tego narządu.

Duża macica może powodować ucisk na pęcherz moczowy i tym samym zwiększać częstość oddawania moczu. Inne objawy zwykle związane są bezpośrednio z patologiami, które prowadzą do tego stanu. Zmiany powodujące powiększenie macicy są widoczne w badaniu ultrasonograficznym przezpochwowym (transwaginalnym – USG TV), mogą wywoływać dolegliwości bólowe, zaburzenia miesiączkowania oraz zaparcia. Powiększona macica i ból brzucha powinny skłonić do wizyty u ginekologa i wykonania USG TV.

Macica w tyłozgięciu i przodozgięciu

Macica w przodozgięciu to określenie dla prawidłowej pozycji tego narządu. Zgięcie macicy oznacza wzajemne położenie trzonu i szyjki – zgięty do przodu (w stronę brzucha) trzon ma większość kobiet. Pochylenie to drugi ważny parametr, określa pozycję macicy względem pochwy – u większości kobiet obserwuje się przodopochylenie i taki stan uznaje się za prawidłowy.

Macica w tyłozgięciu może nie powodować żadnych objawów, chyba że tyłozgięcie jest znaczne (wówczas pojawia się m.in. ból w okolicy kręgosłupa przed miesiączką i ból podczas stosunku). U niektórych takie położenie macicy jest wrodzone, u innych może być efektem chorób, m.in. stanów zapalnych, endometriozy, raka, lub porodu czy interwencji chirurgicznych. Tyłozgięcie macicy nie powoduje niepłodności, nie utrudnia też zapłodnienia. W trakcie ciąży, około 12. tygodnia, macica tyłozgięta zgina się do przodu i w tę stronę pochyla. Po porodzie może wrócić do pierwotnej pozycji lub pozostać w przodozgięciu i przodopochyleniu.

Zobacz film: Rak szyjki macicy- jak ważna jest szybka diagnoza. Źródło: 36,6.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
2
Polecamy
Tyłozgięcie macicy może powodować bolesne miesiączki
Tyłozgięcie macicy może powodować bolesne miesiączki TVN zdrowie
Tyłozgięcie macicy.
Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie?
Tyłozgięcie macicy. Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie? Dzień Dobry TVN
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Przodozgięcie macicy – fizjologia czy patologia?
Wpływ na ciążę
Przodozgięcie macicy – fizjologia czy patologia? Wpływ na ciążę TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?