Polub nas na Facebooku
Czytasz: Tyłozgięcie macicy może powodować bolesne miesiączki
menu
Polub nas na Facebooku

Tyłozgięcie macicy może powodować bolesne miesiączki

Smutna kobieta a za nią jej mężczyzna

Fot: zinkevych / stock.adobe.com

Tyłozgięcie macicy może być przyczyną bolesnych miesiączek, bólu pleców w okolicy lędźwiowej kręgosłupa przed okresem i w jego trakcie oraz dolegliwości bólowych podczas stosunku płciowego. 

Prawidłowo zbudowana macica ma kształt odwróconej, lekko spłaszczonej gruszki. Ma około 7 centymetrów długości i około 5 centymetrów szerokości. Macica łączy się jednocześnie z pochwą oraz przydatkami. Składa się z szyjki, cieśni i trzonu. Szyjka macicy łączy się z pochwą i jest położona najniżej. Cieśń macicy łączy szyjkę macicy z trzonem. Trzon łączy się z jajowodami.

Co to jest tyłozgięcie macicy? Prawidłowe i nieprawidłowe położenie macicy, przyczyny

Macica znajduje się w miednicy mniejszej pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytem. U większości kobiet jest zgięta do przodu i również do przodu pochylona (przodozgięcie i przodopochylenie) i taką pozycję uznaje się za prawidłową. Zgięcie macicy dotyczy wzajemnego położenia szyjki i trzonu, a pochylenie określa pozycję całej macicy względem pochwy.

Tyłozgięcie macicy oznacza, że trzon jest zgięty ku tyłowi (w stronę pleców). Tyłozgięcie współwystępuje z tyłopochyleniem, w którym cała macica jest pochylona do tyłu względem pochwy. Macica w ten sposób jest położona u około 20 do 25 procent kobiet.

U dużej części kobiet z tyłozgięciem takie położenie macicy występuje od urodzenia, w pozostałych przypadkach jest nabyte. Tyłozgięcie macicy może być skutkiem stanów zapalnych w miednicy mniejszej, mięśniaków, raka, endometriozy, czasem występuje jako powikłanie po zabiegu chirurgicznym w obrębie narządów rodnych i po porodzie, szczególnie jeśli powikłaniem po chorobach i interwencjach chirurgicznych są zrosty.

Tyłozgięcie macicy: objawy

Tyłozgięcie macicy objawy może dawać wtedy, gdy odgięcie macicy ku tyłowi jest znaczne. Zazwyczaj nie daje żadnych objawów, a wykryte jest przypadkowo podczas badania ultrasonografem (przezpochwowego, czyli transwaginalnego).

Trzon macicy w tyłozgięciu i tyłopochyleniu jest położony w taki sposób, że może powodować ból w okolicach kręgosłupa podczas miesiączki i tuż przed okresem. Przez kobiety z tyłozgięciem mogą być również odczuwane silniejsze bóle podczas menstruacji. Może też wystąpić biegunka. W wydzielinie menstruacyjnej mogą pojawić się skrzepy. powstają one dlatego, że wygięta i pochylona do tyłu macica oczyszcza się nieco wolniej niż macica w prawidłowym położeniu. Na skutek tego mogą tworzyć się skrzepy krwi w zalegającej w drogach rodnych wydzielinie.

Występuje też zależność tyłozgięcie macicy a współżycie. Tyłozgięcie macicy może powodować ból przy stosunku, a szczególnie podczas głębokiej penetracji. Rozwiązaniem jest stosowanie pozycji, które nie pozwalają na głęboką penetrację lub umożliwiają kontrolowanie jej głębokości kobiecie.

Tyłozgięcie macicy a zapłodnienie, ciąża i poród

Macica w tyłozgięciu nie jest powodem niepłodności ani nawet trudności z zajściem w ciążę.

Znaczne tyłozgięcie macicy może powodować problemy z zajściem w ciążę, ale nie jest zaburzeniem płodności. Na poszczególnych etapach nieprawidłowe ułożenie macicy może mieć następujące znaczenie:

  • tyłozgięcie macicy a ciąża – tyłozgięcie macicy w ciąży może powodować ból brzucha w pierwszym trymestrze, gdy płód rośnie i sprawia, że macica uciska na nerwy i tkanki, może to skutkować również nasilonym bólem w okolicy lędźwiowej kręgosłupa; macica rosnąca wraz z rozwojem płodu zmienia swoje położenie, po 12. tygodniu ciąży macica naturalnie staję się przodozgięta i wyprostowana; zdarza się tak, że po rozwiązaniu ciąży nie wraca już do pierwotnej pozycji, a zostaje w prawidłowym ułożeniu przodopochylonym i przodozgiętym, nie jest to jednak reguła,
  • tyłozgięcie macicy a poród naturalny – tyłozgięcie nie jest przeszkodą dla porodu naturalnego, nie jest też wskazaniem do cesarskiego cięcia; podczas ciąży macica powiększa się i jej pierwotne ułożenie nie ma znaczenia dla dziecka ani dla matki.

Tyłozgięcia macicy się nie leczy.


Zobacz film: Czy polskie prawo pozwala na przeszczep macicy?. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
35
2
Polecamy
Tyłozgięcie macicy.
Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie?
Tyłozgięcie macicy. Jaki ma wpływ na ciążę, poród i współżycie? Dzień Dobry TVN
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Macica:
budowa, położenie, pozycja i funkcje, macica powiększona
Macica: budowa, położenie, pozycja i funkcje, macica powiększona TVN zdrowie
Przodozgięcie macicy – fizjologia czy patologia?
Wpływ na ciążę
Przodozgięcie macicy – fizjologia czy patologia? Wpływ na ciążę TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy