Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dietetyczka radzi: Czy warto jeść karpia? Karp - właściwości odżywcze
menu
Polub nas na Facebooku

Dietetyczka radzi: Czy warto jeść karpia? Karp - właściwości odżywcze

Fot. Archiwum prywatne/Getty Images 

Karpia zazwyczaj jemy raz w roku - w okresie świąt Bożego Narodzenia. Ryba ta, choć tłusta, jest zdrowa. Pozytywnie wpływa na pracę serca, a dzięki dużej zawartości potasu i fosforu poprawia pamięć i koncentrację.

Karp pojawił się w polskiej kuchni w XIII wieku. Początkowo nazywany był rybą królewską, ale co ciekawe hodowany był głównie w przyklasztornych stawach. Na wigilijnym stole karp zagościł w czasach powojennych. Powód jest bardzo prozaiczny - był łatwy w hodowli i tani. 

Dzisiaj polskie gospodarstwa rybackie produkują około 15 tys. ton karpi rocznie (najwięcej ze wszystkich ryb hodowlanych w naszym kraju), a jak łatwo się domyślić - większość ryb ginie właśnie z okazji świąt Bożego Narodzenia. 

Karpie łatwo adaptują się do nowych warunków, dlatego są proste i tanie w hodowli. Jedzą wszystko, co znajdą w mule, nawet odpadki. Ponieważ hodowcy nie dbają o ryby, te żyją w brudnej wodzie, a potem często sprzedawane są jeszcze "ledwo" żywe w sklepach. Brudna woda, stres, pływanie we własnych odchodach - to wszystko sprawia, że ryby smakują niczym muł, błoto. Wielu Polaków tak właśnie określa smak karpia. Teoretycznie karpie mogą żyć nawet 45 lat, osiągnąć wielkość 120 cm i wagę 35 kg. 

Czytaj też: Święta w wersji light - lżejsze odpowiedniki tradycyjnych potraw

Karpie z dobrych hodowli mają zupełnie inny smak i właściwości odżywcze, niż te przetrzymywane tylko dla zysku. Jeśli zdecydujemy się na zakup karpia, wybierzmy droższą rybę. Różnica w cenie wynika z czasu rośnięcia ryby i podawanej mu karmy. Droższe ryby żyją około 3 lat i są karmione zbożami. Tańsze żyją dwa lata i do jedzenia dostają tanie granulaty.

Ryby przed zabiciem powinny zostać wypuszczone przez hodowców do czystej wody, aby tam pływały kilka dni. Wtedy ich  mięso będzie lepsze w smaku. Warto także unikać zakupu żywych ryb ze źle napowietrzonych basenów w sklepach. Przed zakupem zwróćmy uwagę na skrzela - u świeżej ryby mają kolor czerwony. U takiej, która była podduszana - szaroróżowy. Brak tlenu i stres również wpływa na smak. Eksperci twierdzą, że od karpia dużo zdrowsze są... śledzie!

Polecamy: Dlaczego warto jeść śledzie?

Karp - właściwości odżywcze

Dobrze karmiony karp zawiera więcej białka niż tłuszczu. Mięso ryby składa się także z wapnia, fosforu, potasu, żelaza i sodu oraz witamin z grupy B (B1, B6, B12 oraz PP). Karp zawiera także nienasycone kwasy tłuszczowe, ale jest ich znacznie mniej niż w rybach morskich. Nienasycone kwasy tłuszczowe n-3 i n-6 poprawiają pamięć oraz zmniejszają ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

W 100 g mięsa ryby znajdziemy:

 • Witamina C – 1.6 mg
 • Tiamina – 0.140 mg
 • Ryboflawina – 0.070 mg
 • Niacyna - 2.100 mg
 • Witamina B6 - 0.219 mg
 • Kwas foliowy - 17 µg
 • Witamina A – 32 IU
 • Witamina B12 – 1.47 µg
 • Wapń – 52 mg
 • Żelazo - 1.59 mg
 • Magnez - 38 mg
 • Fosfor - 531 mg
 • Potas - 427 mg
 • Sód – 63 mg
 • Cynk - 1.90 mg 

Jak wypada karp na tle innych popularnych ryb i czy warto go jeść ? Pytamy dietetyk dr Hannę Stolińską:

"Karp jest źródłem białka, które jest bardzo dobrze przyswajalne, a także fosforu, witaminy A i B6. Innych składników ma tak mało, że nie pokrywają 15% dziennego zapotrzebowania organizmu dlatego według oświadczeń żywieniowych nie możemy wskazać na dobre źródło jeszcze innych witamin czy składników mineralnych. Karp niestety nie jest rybą morską, które zawierają cenne dla naszego zdrowia kwasy omega 3, a głównie po to mamy jadać ryby. Ja nie polecam swoim pacjentom jedzenia karpia, ponieważ zdrowsze są ryby morskie. Karp jest trudno dostępny w ciągu roku i jest dość drogi poza sezonem świątecznym. " - tłumaczy dietetyczka

dr Hanna Stolińska – dietetyk kliniczny, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przez siedem lat pracowała w Instytucie Żywności i Żywienia, pełniąc funkcję m.in. lidera zadania dot. Nadwagi i otyłości w Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy. Współzałożycielka Fundacji „Kobiety bez diety”. Prowadzi szkolenia dla dietetyków i lekarzy dot. m.in. żywienia w chorobach tarczycy. Wykładowca na studiach podyplomowych Żywienia Człowieka w IŻŻ oraz Dietetyce na Łódzkim Uniwersytecie Medycznym. Twórca i opiekun merytoryczny projektu edukacji żywieniowej w szkołach „Zielona Kraina”. Wykonawca wielu zadań Narodowego Programu Zdrowia i kampanii społecznych. Aktywny uczestnik konferencji naukowych w Polsce i za granicą. Współautorka m.in. książki „Love Vegan” oraz „Jeść Zdrowiej” (kampania sieci Lidl), autorka książki „Jelito drażliwe. Leczenie dietą”, „Insullinoodporność. Leczenie dietą”, „Zdrowe stawy. Leczenie dietą” oraz „Jedz zielone”. 

  Zobaczcie także, dlaczego warto jeść ryby:

  Zobacz film: Dlaczego warto jeść ryby? Źródło: 36,6

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  23
  3
  Polecamy
  Ryby - które warto jeść?
Jakie ryby morskie są zdrowe?
  Ryby - które warto jeść? Jakie ryby morskie są zdrowe? Dzień Dobry TVN
  Flądra, dorsz, łosoś a może halibut?
Które ryby są najzdrowsze?
  Flądra, dorsz, łosoś a może halibut? Które ryby są najzdrowsze? TVN zdrowie
  Jak wybrać dobrą rybę nie tylko na święta?
Zasady zakupu ryb
  Jak wybrać dobrą rybę nie tylko na święta? Zasady zakupu ryb TVN zdrowie
  Łosoś - jakie ma właściwości zdrowotne i w jakiej postaci warto go jeść?
  Łosoś - jakie ma właściwości zdrowotne i w jakiej postaci warto go jeść? Dzień Dobry TVN
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
  Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
  Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
  Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
  Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
  Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
  Jak leczyć ostrogę piętową?
  Jak leczyć ostrogę piętową?
  Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
  Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
  Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
  Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego