Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jelito grube – długość jelita grubego, objawy chorób
menu
Polub nas na Facebooku

Jelito grube – długość jelita grubego, objawy chorób

Wizualizacja jelit oraz szkło powiększające pod którym widać jelito grube

Fot: freshidea / fotolia.com

Jelito grube ma aż 1,5 m długości i jest złożone z 8 segmentów. Podstawowymi funkcjami jelita grubego są: wchłanianie wody i elektrolitów, a także gromadzenie i wydalanie kału. Dowiedz się, jakie są najczęstsze choroby jelita grubego i ich objawy

Jelito grube jest jednym z najdłuższych narządów w ludzkim ciele, mającym średnio od 1,3 do 1,5 m długości. Średnia szerokość jelita grubego wynosi od 7,5 do 8 cm. Narząd ten jest często i mylnie nazywany okrężnicą, która stanowi jedynie jego najdłuższą część. Zgodnie z podziałem najczęściej stosowanym przez lekarzy, jelito grube dzieli się na: kątnicę, wstępnicę, poprzecznicę, zstępnicę, esicę, odbytnicę, odbyt.

Funkcje jelita grubego

Podstawowym zadaniem jelita grubego jest produkcja i wydalanie kału. Do narządu tego trafiają resztki pokarmowe, których składniki odżywcze zostały wchłonięte przez jelito cienkie. Produkty uboczne trawienia za sprawą obecnych w jelicie grubym bakterii zostają zagęszczone i przekształcone w kał.

Kolejną i równie ważną funkcją jelita grubego jest wchłanianie wody, które odbywa się w sposób ciągły. Jelito grube potrafi odzyskać nawet 90% wody obecnej w spożytym pokarmie. Zazwyczaj wchłania ok. 1–2 l wody w ciągu doby.

Pozostałymi funkcjami jelita grubego są produkcja i wydzielanie śluzu nawilżającego nabłonek, a także synteza witamin K i niektórych witamin z grupy B.

Jelito grube – kątnica, wyrostek robaczkowy

Kątnica nazywana jest także jelitem ślepym, tworzy specyficzne wypuklenie o długości ok. 7 cm, leżąc w prawym dole biodrowym przy tylnej ścianie jamy brzusznej. Na szczycie kątnicy położony jest wyrostek robaczkowy

Wyrostek robaczkowy jest narządem szczątkowym o długości ok. 8 cm. To skupisko tkanki limfatycznej, bardzo podobnej do tkanek obecnych w migdałkach.

Jelito grube – okrężnica

Na okrężnicę składają się cztery segmenty jelita grubego: wstępnica (okrężnica wstępująca), poprzecznica (okrężnica poprzeczna), zstępnica (okrężnica zstępująca) i esica (okrężnica esowata).

Okrężnica wstępująca ma ok. 18 cm długości i leży po prawej stronie jamy brzusznej, biegnąc w górę od kości biodrowej aż do okolic wątroby, gdzie przechodzi w okrężnicę poprzeczną.

Okrężnica poprzeczna jest najdłuższym odcinkiem okrężnicy i ma aż 55 cm długości. Biegnie od zagięcia wątrobowego w poziomie ku przodowi i dołowi do okolic śledziony, gdzie przechodzi w okrężnicę zstępującą.

Okrężnica zstępująca ma ok. 22 cm długości, rozpoczyna się w okolicach tzw. zagięcia śledzionowego i biegnie w dół do okolic kości biodrowej, gdzie przechodzi w okrężnicę esowatą. Esica, jak sama nazwa wskazuje, przypomina kształtem literę „S”. Jej położenie i kształt zależą od długości, która może wynosić od 15 do 90 cm.

Jelito grube – odbytnica, odbyt

Odbytnica stanowi przedłużenie okrężnicy esowatej i rozpoczyna się od ok. III kręgu krzyżowego, łączy się z odbytem, który zdaniem niektórych lekarzy stanowi część odbytnicy, lecz nie jest integralnym elementem jelita grubego. Odbytnica ma długość ok. 15 cm, a odbyt – ok. 5 cm.

Odbytnica jest silnie unerwiona i odróżnia się od pozostałych części jelita grubego brakiem fałdów półksiężycowatych czy charakterystycznych dla okrężnicy taśm zbudowanych z warstw błony mięśniowej. Odbyt jest końcowym fragmentem jelita grubego, wyposażonym w zwieracze (zewnętrzny i wewnętrzny), dzięki czemu możliwe jest wypróżnianie się.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Choroby jelita grubego – zaburzenia, objawy

Ze względu na pełnioną funkcję jelito grube jest podatne na wiele chorób i w porównaniu do jelita cienkiego występują one o wiele częściej. Wśród najczęstszych przypadłości związanych ze złym stanem jelita grubego można wymienić: żylaki odbytu (hemoroidy), uchyłki okrężnicy, zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit, polipy, nowotwory złośliwe, chorobę Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz zespół jelita drażliwego.

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi chorób są nawyki żywieniowe oraz tryb życia. Negatywny wpływ na zdrowie jelita grubego ma nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i przewlekły stres. Przyczyny mogą wpłynąć nie tylko na powstawanie zmian chorobowych w obrębie jelita, ale także na ich działanie. Zaburzenie motoryki jelitowej (perystaltyki) prowadzi do zalegania w jelitach resztek pokarmowych zawierających toksyny, które mogą wnikać do krwiobiegu, niszcząc i zatruwając organizm.

Symptomami chorób jelita grubego są: krwiste stolce, stolce śluzowe, guz wyczuwalny badaniem per rectum, ból w dole brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, brak apetytu, spadek masy ciała, powiększenie wątroby, biegunki z zaparciami, częste wzdęcia, ból podczas wypróżniania, uczucie niepełnego wypróżnienia. Wystąpienie tych objawów nie musi oznaczać istnienia wymienionych chorób, jednak jest wyraźnym sygnałem do większej dbałości o zdrowie i w niektórych przypadkach także konsultacji z lekarzem.

Zobacz też: Nowotwór jelita grubego

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
468
13
Polecamy
Okrężnica:
budowa i funkcje.
Choroby okrężnicy (rak okrężnicy)
Okrężnica: budowa i funkcje. Choroby okrężnicy (rak okrężnicy) TVN zdrowie
Choroby jelita grubego – rodzaje, objawy i leczenie
Choroby jelita grubego – rodzaje, objawy i leczenie TVN zdrowie
Zadbaj o trzustkę.
Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że działa nieprawidłowo?
Zadbaj o trzustkę. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że działa nieprawidłowo? Dzień Dobry TVN
Wystarczy jedno badanie, aby wykryć raka jelita grubego.
Kiedy należy wykonać kolonoskopię?
Wystarczy jedno badanie, aby wykryć raka jelita grubego. Kiedy należy wykonać kolonoskopię? Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Kobieta
Wyrostek jest po prawej stronken a nie po lewej jak u Pana z pizza
Czytaj całość
Z rakiem
Wyrostek jest po prawej stronken a nie po lewej jak u Tego Pana ktory je pisze.
No om
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia