Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie właściwości ma testosteron? Badanie poziomu testosteronu

Jakie właściwości ma testosteron? Badanie poziomu testosteronu

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Drobot Dean / stock.adobe.com

Testosteron jest uznawany za hormon typowy dla mężczyzn, u których wpływa m.in. na ton głosu. Jednak jest niezbędny także do prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety. Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom testosteronu ma wpływ nie tylko na libido, ale ogólnie na samopoczucie. 

W obliczu kłopotów z odpornością czy płodnością niezbędne bywa badanie poziomu testosteronu. W wyniku nieprawidłowego stężenia tego hormonu w organizmie mężczyzna może popaść w depresję. Istnieje także zależność między testosteronem a występowaniem chorób nowotworowych.

Co to jest testosteron?

Testosteron należy do grupy steroidów, a konkretnie do androgenów. Jest jednym z organicznych związków chemicznych. Stanowi podstawowy hormon płciowy u mężczyzn. Powstaje w jądrach, pod wpływem działania hormonu luteinizującego. Produkują go tam tzw. komórki śródmiąższowe Leydiga. W niewielkich stężeniach wytwarzany jest również przez korę nadnerczy, a u kobiet także przez jajniki oraz łożysko. Występuje we krwi w postaci wolnej w bardzo niewielkiej części – pozostała związana jest z białkiem transportowym SHBG syntetyzowanym w wątrobie i nie charakteryzuje się aktywnością biologiczną. Przemiana testosteronu w silniejszą postać 5-alfa-dihydrotestosteronu następuje w tkankach docelowych.

Testosteron – funkcje hormonu w organizmie

Testosteron spełnia szereg istotnych funkcji zarówno w organizmie mężczyzny, jak i kobiety:

  • Kształtuje cechy płciowe już na etapie życia płodowego. Powoduje rozwijanie przewodów Wolffa w najądrza i nasieniowody, a także kanaliki plemnikotwórcze.
  • Niedobór lub brak tego hormonu u płodu, a także wada receptorów w bezpośredni sposób przyczyniają się do powstania nieprawidłowości rozwojowych. Wśród nich wymienia się obojnactwo rzekome męskie – również zespół nadwrażliwości na androgeny, a także spodziectwo, czyli ulokowanie ujścia cewki moczowej na brzusznej stronie prącia. W zależności od tego, jak poważna jest wada, traktowana jest jako lekki defekt bądź istotny problem wpływający na psychikę i trudności z oddawaniem moczu oraz powodujący dysfunkcję seksualną.
  • Przyczynia się do zachodzenia procesu spermatogenezy – powstawania i dojrzewania plemników. Proces ten zachodzi w jądrach. Dzięki niemu następuje rozwój komórek macierzystych w dojrzałe spermatozoidy.
  • Pozwala na wykształcenie wtórnych cech płciowych. Należą do nich właściwości stanowczo różniące mężczyzn od kobiet, takie jak ton głosu, rodzaj owłosienia – także zarostu na twarzy, a ponadto budowa ciała.
  • Zwiększa poziom cholesterolu we krwi i może podnosić jej ciśnienie.
  • Pobudza syntezę białek i w bardzo niewielkim stopniu wpływa na przyrost masy mięśniowej.

Testosteron u kobiet

Testosteron u kobiet wpływa na prawidłowe funkcjonowanie jajników i poziom libido. Wzmacnia także wytrzymałość kości. Nadmiar tego hormonu u płci żeńskiej wiąże się z tzw. zespołem policystycznych jajników i objawia się nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, niepłodnością, przybieraniem na wadze, depresją i nadmiernym owłosieniem.

Badanie testosteronu. Jaki jest właściwy poziom testosteronu?

Między 25 a 30 rokiem życia poziom testosteronu stale jest dosyć wysoki. Potem następuje jego obniżanie – stopniowo, w skali jednego procenta w ciągu roku. Poziom hormonu obniża się ponadto za sprawą palenia papierosów, nadużywania alkoholu, a także w wyniku chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy zapalenie jąder. Mają na niego również wpływ często towarzyszące człowiekowi stres i napięcie. Poprzez jedną z funkcji, jaką jest powiększenie gruczołu krokowego mężczyzn, testosteron przyczynia się do rozwoju raka prostaty. Dlatego niezbędne jest badanie jego poziomu, które odbywa się po pobraniu próbki krwi z żyły. Właściwy poziom tego hormonu występuje w przedziale od 2,2 do 9,8 ng/ml.

Niski poziom testosteronu – objawy. Jak zwiększyć poziom testosteronu?

Zbyt niski poziom testosteronu u mężczyzn przyczynia się do nabierania kobiecych kształtów – poszerzenia i zaokrąglenia bioder, zarysowania piersi, rzadszego owłosienia i zmniejszenia objętości jąder. Następuje wyraźny spadek libido, mogą pojawić się także zaburzenia erekcji. Symptomy takie jak chroniczne zmęczenie bez wyraźnie uzasadnionej przyczyny, spadek samooceny, stany apatyczne i okołodepresyjne oraz osłabienie mięśni również mogą oznaczać obniżenie poziomu testosteronu w organizmie.

Zwiększenie poziomu testosteronu może dokonać się za pomocą kilku prostych zabiegów wcielonych w codzienne życie. Jednym z takich sposobów są ćwiczenia fizyczne, które pozwolą zrzucić nadprogramowe kilogramy, wspomogą odbudowę mięśni, a dzięki temu skutecznie podniosą samoocenę i poprawią nastrój. Lepsza kondycja i wydolność organizmu podnosi także ochotę na seks. Niezbędny jest trening siłowy, taki jak podciąganie na drążku, martwy ciąg, podnoszenie ciężarów. Aby poziom testosteronu się zwiększył, należy odstawić słodycze i produkty pszeniczne (z zawartością glutenu), w tym także piwo. Ważne jest, aby wyeliminować czynniki stresowe i wysypiać się.

Kuracja testosteronem w formie leków wskazana jest wyłącznie w określonych przypadkach i po konsultacji z lekarzem.

Zobacz film: Sposoby na podniesienie poziomu testosteronu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
2
Komentarze (1)
Wojtek
Witam
Mam 29 lat moje bmi to 27, odebrałem wyniki badań tesrosteron na poziomie 5.24 norma to 2.27-10.30 ng/ml. Wydaje mi się że wynik powinien być w górnej granicy
Czytaj całość
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?