Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie są rodzaje polipów żołądka? Objawy i postępowanie terapeutyczne
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie są rodzaje polipów żołądka? Objawy i postępowanie terapeutyczne

ból-brzucha

Fot.: nikodash / stock.adobe.com

Polipy żołądka to twory powstające z błony śluzowej żołądka uwypuklające się do jego wnętrza. Wyróżniamy wiele rodzajów polipów żołądka. Większość z nich nie ma potencjału zezłośliwienia i są usuwane podczas gastroskopii, nie pozostawiając po sobie żadnych komplikacji.

Zdarza się, że polipy w żołądku są sygnałem występowania stanu zapalnego w obrębie przewodu pokarmowego lub choroby dziedzicznej. W każdym przypadku występowania polipów żołądka należy przeprowadzić badanie histologiczne oraz inne badania dodatkowe mające wykluczyć ryzyko powstania nowotworu.

Polipy żołądka – przyczyny

Polip żołądka to określenie makroskopowego tworu uwypuklającego się do światła żołądka. Zmiana ta wywodzi się z błony śluzowej żołądka. Polipy żołądka mogą występować pojedynczo, ale bywają też mnogie.

Polipy w żołądku można podzielić na kilka różniących się od siebie grup. Najczęstsze z nich to:

  • polipy dna żołądka (fundic gland polyps, polipy Elsnera lub polipy trawieńcowe) – występujące najczęściej u chorych w średnim wieku, mogą być skojarzone z polipowatością rodzinną, są zazwyczaj mnogie i drobne. Ryzyko zezłośliwienia jest bardzo małe;
  • polipy hiperplastyczne żołądka – najczęściej występują w okolicy przedodźwiernikowej żołądka, zazwyczaj jako pojedyncze zmiany;
  • polipy gruczolakowate.

Inne polipy żołądka to polipy hamartoma, polipy nienabłonkowe: guz stromalny (GIST), mięśniak gładkokomórkowy, polip włóknisto-zapalny, trzustka ektopowa, tłuszczak i guzy neuroendokrynne.

Czynniki powodujące rozwój polipów na żołądku to długotrwała terapia lekami z grupy IPP, zmniejszającymi wydzielanie soku żołądkowego, stosowanymi na przykład w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego. Mogą powstać również w wyniku przewlekłych zmian zapalnych żołądka o etiologii infekcyjnej (H. pylori), autoimmunologicznej (anemia złośliwa) lub chemicznej (żółciowe zapalenie żołądka). Polipy żołądka mogą pojawić się również w wyniku błędów dietetycznych, nadużywania alkoholu oraz palenia papierosów.

Jak działa układ pokarmowy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Objawy jakie dają polipy żołądka?

Polipy żołądka zwykle nie dają objawów (tak jest w 90% obecnych polipów), a o ich istnieniu pacjent dowiaduje się podczas gastroskopii. Mogą występować nieznaczne krwawienia. Większość z nich nie ma potencjału zezłośliwienia.

Rzadko występują inne objawy, takie jak ból brzucha, wymioty, nudności. Dodatkowo może pojawić się uczucie zgagi, odbijanie oraz ból nadbrzusza oraz gorsze samopoczucie i biegunka. Objawy alarmujące, które mogą sugerować rozwijający się proces nowotworowy to znaczna utrata masy ciała oraz anemia świadcząca o utracie krwi.

Diagnostyka przy podejrzeniu polipów żołądka

Polipy żołądka są wykrywane za pomocą gastroskopii, czyli badania przewodu pokarmowego polegającego na wprowadzeniu endoskopu przez jamę ustną i oglądaniu za jego pomocą błony śluzowej przełyku oraz żołądka.

Polipy żołądka mogą zezłośliwieć, dlatego zaleca się ich usuwanie podczas gastroskopii oraz przesyłanie do badania histopatologicznego.

W niektórych przypadkach polipów hiperplastycznych dopuszcza się ich obserwację przez coroczną gastroskopię i pobieranie wycinków celem wykonania badania histopatologicznego. Dodatkowo zleca się badania na obecność bakterii H. pylori.

Polipy żołądka – leczenie

Postępowanie lecznicze, które należy wdrożyć, zależy od wyniku badania histologicznego oraz wielkości zmian, a także obrazu klinicznego i obecności objawów. Polipy uszypułowane o średnicy 1,0–2,0 cm usuwa się za pomocą endoskopii (polipektomia żołądka), natomiast polipy nieuszypułowane (zmiany o średnicy przekraczającej 2 cm) leczy się operacyjnie – wycina się je lub część żołądka. Endoskopowe usuwanie polipów żołądka nie jest bolesne, przeprowadza się je podczas gastroskopii.

Dodatkowo zaleca się zastosowanie antybiotykoterapii w celu eradykacji, czyli usunięcia bakterii Helicobacter pylori. Aż 80% polipów może ulec regresji po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu za pomocą antybiotyków. W przypadku stosowania leków z grupy IPP może być konieczne ich odstawienie.

Dieta jako wsparcie procesu leczenia

Jaka dieta jest odpowiednia przy polipach żołądka? W przypadku wykrycia polipów żołądka, w ich leczeniu może być pomocna modyfikacja dotychczasowej diety polegająca na rezygnacji z produktów ciężkostrawnych i ostrych przypraw. Ważne jest również przestrzeganie zasad piramidy zdrowego żywienia. Zaleca się wyeliminowanie produktów zawierających duże ilości konserwantów, fast foodów i wysoko przetworzonej żywności. Niezbędne jest wykluczenie ze swojej diety alkoholu, papierosów oraz kawy. Zaleca się spożywanie dużej ilości owoców (niekoniecznie cytrusów) i warzyw (wskazane są warzywa gotowane). Należy pamiętać też o prawidłowym nawodnieniu.

Dieta po usunięciu polipa żołądka powinna zapobiegać powstawaniu kolejnym zmianom, dlatego nie warto wracać do złych nawyków żywieniowych, a dbać o siebie nawet wtedy, gdy wydaje się, że problem został już rozwiązany.

Bibliografia:

1. Noszczyk W., Chirurgia. Repetytorium. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016

2. Shaib Y.H., Rugge M., Graham D.Y., Genta R.M.: Management of gastric polyps: panendoscopy-based approach. Clin. Gastroenterol. Hepatol., 2013; 11 (11): 1374–1384

3. Abraham S.C.: Fundic Gland Polyps. Common and Occasionally Problematic Lesions. Gastroenterol. Hepatol. 2010; 6(1): 4851

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
39
2
Polecamy
Endometrioza.
Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku
Endometrioza. Zagadkowa choroba kobiet XXI wieku Dzień Dobry TVN
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Choroba wrzodowa żołądka – jak się objawiają i na czym polega leczenie?
Choroba wrzodowa żołądka – jak się objawiają i na czym polega leczenie? TVN zdrowie
Jak rozpoznać i wyleczyć nadżerkę żołądka?
Jak rozpoznać i wyleczyć nadżerkę żołądka? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty