Czytasz: Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować stan zdrowia?

Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować stan zdrowia?

NAN

Fot.: lightwavemedia / stock.adobe.com

Jakie badania pozwalają na podstawową ocenę stanu zdrowia? Jak często należy je wykonywać? Morfologia krwi, poziom cholesterolu, OB oraz badanie ogólne moczu możemy zrobić bezpłatnie w naszej przychodni. Warto takie badania przeprowadzać raz do roku.

Regularne badania pozwolą na szybkie wykrycie różnych chorób, często zanim jeszcze zaczną dawać niepokojące objawy. Pamiętajmy o mierzeniu ciśnienia przy wizycie u lekarza pierwszego kontaktu, odwiedzaniu ginekologa, badaniu pieprzyków i szybkiej reakcji na wszelkie niepokojące nas objawy.

Morfologia i mocz

Raz do roku należy wykonywać podstawowe badanie krwi oraz badanie ogólne moczu. Dostaniemy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Przy okazji warto poprosić o rozszerzenie badań o poziom cholesterolu, cukru oraz o OB (odczyn Bernackiego), ALT i AST (przy podejrzeniu chorób wątroby albo układu krążenia). Możemy także poszerzyć badania podstawowe o TSH oraz FT3 i FT4, które ocenią funkcjonowanie tarczycy.

 Interpretacji wyników dokonuje lekarz rodzinny i w razie wykrycia niepokojących symptomów może nas pokierować do specjalisty. Na podstawie regularnych badań krwi szybko można wykryć różne choroby, zanim jeszcze zaczną dawać objawy, dlatego nie bagatelizujmy ich wykonywania.

Na badanie krwi należy pójść na czczo, najlepiej zjeść lekki posiłek o 18 poprzedniego dnia. Wolno pić wodę.

 Badanie wzroku

Raz na dwa - trzy należy skontrolować swój wzrok, zwłaszcza, jeśli pracujemy przed komputerem, spędzamy dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach, dokucza nam "suchość oczu", często pękają nam naczynka. W przypadku osób starszych kontrole powinny odbywać się co roku, najrzadziej co dwa lata. Osoby noszące soczewki kontaktowe powinny kontrolować wzrok co 6 miesięcy.

Polecamy: Badania wzroku: badanie ostrości wzroku, komputerowe badanie wzroku, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego

Obowiązkowa wizyta u dermatologa

Do dermatologa należy udać się na kontrolę pieprzyków. Lekarz powinien obejrzeć nasze znamiona. Nie ma potrzeby częstych kontroli, jeśli nic się nie dzieje. Jeśli jednak niektóre pieprzyki rozrastają się lub pojawiają się nowe - należy niezwłocznie pokazać je lekarzowi!

Polecamy: Jak uchronić się przed czerniakiem? Badanie wideodermatoskopowe

Badanie tarczycy

Chorobami tarczycy zajmuje się endokrynolog. W przypadku chorób tarczycy w rodzinie lub nieprawidłowych wyników TSH, FT3 i FT4 nalezy udać się do lekarza. Zleci on wykonanie USG tarczycy i oceni, czy borykamy się z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Sprawność tego narządu warto skontrolować zwłaszcza przed planowaną ciążą.

Ginekolog

Każda kobieta raz do roku powinna udać się do ginekologa i wykonać badanie cytologiczne. Zaleca się także wykonywanie USG piersi i jajników, które może szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości. 

Polecamy: Kiedy wykonać badanie cytologiczne i jak zinterpretować wynik?

Do lekarza ginekologa nie potrzebujemy skierowania.

Badania dla osób w grupie ryzyka

Pewne badania należy wykonywać częściej, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka. Dla przykładu po 50. roku życia lekarz powinien zlecić nam badanie na krew utajoną w kale. W przypadku mężczyzn po 50. roku życia należy obowiązkowo przebadać prostatę.

To Cię zainteresuje

Na czym polega badanie przesiewowe słuchu - metody, czynniki ryzyka i leczenie schorzeń narządu słuchu u dziecka Podwyższona kreatynina – przyczyny, o czym świadczy wysoki poziom i jak go obniżyć? Histeroskopia - rodzaje, wskazania, przygotowania, zabieg, rekonwalescencja

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Więcej na temat
Tomografia siatkówki - OCT
Biopsja prostaty - wskazania, powikłania, przebieg badania, analiza wyników, płynna biopsja
Badanie endoskopowe (endoskopia) - co to jest i na czym polega?
Badania na alergie pokarmowe
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to jest śmierć kliniczna? Świadectwa osób, które jej doświadczyły
Konizacja szyjki macicy – wskazania, przebieg zabiegu, gojenie i rekonwalescencja
Co to jest transplantologia? Definicja, statystyki, etyka
Skręt kiszek – objawy, przyczyny oraz leczenie
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Niewydolność serca - przyczyny, rodzaje, objawy, diagnoza, leczenie i rokowania