Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak pozbyć się zakwasów z nóg? Najlepsze sposoby na pozbycie się bólu mięśni ud i łydek

Jak pozbyć się zakwasów z nóg? Najlepsze sposoby na pozbycie się bólu mięśni ud i łydek

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: leszekglasner / fotolia.com

Jak pozbyć się zakwasów z ud lub nóg? - tego typu pytania zadaje wiele osób odczuwających ból po intensywnym wysiłku fizycznym. Istnieje wiele sposobów, które pomagają zredukować albo całkiem zniwelować ból mięśni. Ponadto jest kilka zasad, których stosowanie pozwala zminimalizować ryzyko powstawania zakwasów.

Zakwasy są specyficznym bólem mięśni pojawiającym się zazwyczaj kilka lub kilkanaście godzin po dużym wysiłku fizycznym. Określenie tego bólu „zakwasami” jest potoczne, ponieważ w terminologii medycznej określa się go jako: zespół opóźnionego bólu mięśniowego. Powstaje on w wyniku mikrouszkodzeń mięśni będących następstwem dużego wysiłku organizmu.

Popularne zakwasy zazwyczaj pojawiają się u osób, które decydują się na intensywne ćwiczenia, a wcześniej w żaden sposób nie przygotowały ciała do wzmożonego wysiłku. Wtedy włókna mięśniowe nie wytrzymują obciążeń i są delikatnie nadrywane. Zespół opóźnionego bólu mięśniowego jest prawidłową reakcją organizmu i w żadnym stopniu nie zagraża zdrowiu osoby u której się pojawia. Bóle spowodowane zakwasami trwają zazwyczaj od 2 do 7 dni. W tym czasie mięśnie się regenerują i wzmacniają.

Jak pozbyć się zakwasów w udach?

Zakwasy powstające w mięśniach nóg: ud lub łydek są częstą przypadłością zwłaszcza osób uprawiających bieganie lub wykonujących ćwiczenia obciążające te partie mięśni. Aby odpowiednio przygotować mięśnie do wysiłku, wskazane jest stosowanie się do dwóch podstawowych zasad:

Jeśli chodzi o rozgrzewkę, to w przypadku mięśni łydek i ud, należy ukierunkować ją właśnie na nogi. Nie oznacza to jednak, że można pominąć pozostałe mięśnie ciała, ponieważ będzie to rodziło ryzyko powstawania kontuzji. Odpowiednia rozgrzewka nastawiona na przygotowanie ciała i organizmu do ćwiczeń nóg powinna trwać około 5-7 minut. W tym czasie można wykonywać takie ćwiczenia, jak:

 • krążenie stóp,
 • krążenie ramion,
 • krążenie bioder,
 • skłony,
 • przysiady,
 • pompki,
 • pajacyki,
 • wymachy nóg,
 • skipy,
 • podskoki.

Poza rozgrzewką trzeba również pamiętać o wspomnianym dostosowywaniu obciążeń treningowych do własnych możliwości. Szczególnie ważne jest to w przypadku osób początkujących, które wcześniej nie wykonywały aktywności fizycznych lub robiły to dawno. Organizm takich osób jest nieprzyzwyczajony do dużego wysiłku i może źle reagować. Dlatego też wskazane jest rozpoczynanie treningów od niewielkich obciążeń. Nawet jeżeli ktoś docelowo zamierza biegać długie dystanse po kilkanaście kilometrów, to na początku powinien biegać nie dłużej niż około 30 minut w spokojnym tempie. Z kolei ci, którzy chcą wyrzeźbić swoje mięśnie nóg poprzez ćwiczenia siłowe, również powinni rozpoczynać treningi od małych ciężarów. W tym przypadku najlepiej zasięgnąć opinii trenera personalnego, który rozpisze prawidłowy plan treningowy.

Masz zakwasy? Zobacz film i poznaj sposoby, które pomogą Ci pozbyć się problemu:

Zobacz film: Sposoby na zakwasy. Źródło: X-Bank Gallery.

Jak pozbyć się zakwasów: domowe sposoby

Ból związany z zakwasami może mieć różne nasilenie. W ekstremalnych przypadkach uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wówczas rodzi się pytanie: jak pozbyć się zakwasów? Wiele osób sięga wtedy po środki przeciwbólowe, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ ma działanie tylko doraźne. Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z kilku sprawdzonych domowych sposobów na zakwasy powstające zarówno w mięśniach ud i łydek, jak i innych partiach mięśni. Zalicza się do nich:

 • gorące kąpiele – ciepła woda pozwala rozluźnić się spiętym i zmęczonym mięśniom, co przyspiesza ich regenerację;
 • naprzemienny prysznic – kąpiele w ciepłej wodzie to tylko jeden z tego typu sposobów na zakwasy, innym jest branie prysznica, podczas którego należy naprzemiennie polewać się ciepłą i zimną wodą;
 • rozciąganie ciała – jeżeli zespół opóźnionego bólu mięśniowego nie jest na tyle zaawansowany, że nie pozwala normalnie funkcjonować, to warto wykonywać codzienne rozciąganie. Dzięki około 10-minutowym sesjom rozciągającym można przyspieszyć regenerację uszkodzonych włókien mięśniowych. Należy pamiętać jednak o tym, by rozciąganie było delikatne;
 • masaż – nie jest wskazany u osób z dużym bólem mięśni, ale jeżeli dolegliwości zbyt mocno nie dają się we znaki, to warto skorzystać z takiej formy pomocy;
 • picie soku z wiśni – to stary, ale sprawdzony sposób nie tylko niwelujący skutki zakwasów, ale też działający zapobiegająco. Warto zatem pić sok z wiśni jeszcze przed intensywnym wysiłkiem fizycznym;
 • picie domowych izotoników – woda, sok z cytryny, miód i odrobina soli – tyle wystarczy do przygotowania domowego napoju izotonicznego, który warto pić zarówno przed, jak i po treningu. Duża zawartość witaminy C wspomaga regenerację mięśni.

Osoby mające zakwasy powinny pamiętać o tym, aby w czasie występowania dolegliwości bólowych zaprzestać wykonywania ćwiczeń. Wykonywanie treningu z uszkodzonymi mięśniami może bowiem zakończyć się poważną kontuzją.

Bibliografia:

 1. http://bjsm.bmj.com/content/40/8/679
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1250256/
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
143
23
Komentarze (1)
Nie przegap
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?
Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać? Materiał sponsorowany
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Przepisy na potrawy przygotowywane w programie 36,6 °C. Jak ograniczyć sól w diecie?
Przepisy na potrawy przygotowywane w programie 36,6 °C. Jak ograniczyć sól w diecie?
Błędy przy antybiotykoterapii – jakie popełniamy najczęściej?
Błędy przy antybiotykoterapii – jakie popełniamy najczęściej? Materiał sponsorowany
Ciśnieniomierz B2 Basic – co to jest walidacja kliniczna? 
Ciśnieniomierz B2 Basic – co to jest walidacja kliniczna?  Materiał sponsorowany
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi? Materiał sponsorowany