Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak chronić skórę przed słońcem?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak chronić skórę przed słońcem?

Kobieta, która się opala

Fot: David Lees / gettyimages.com

Wiele osób uważa, że opalona skóra wygląda zdrowiej. Niestety nie jest to do końca prawda. Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczne opalanie  i skórę trzeba chronić przed promieniami słonecznymi, niż ją na nie wystawiać. Jak chronić skórę przesz szkodliwym promieniowaniem?

Opalona skóra przyciąga wzrok. Wiele osób uważa, że jest zdrowsza i bardziej atrakcyjna. Niestety opalanie nie jest zdrowe i może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Dlaczego opalanie nie jest bezpieczne?

Zbyt częste wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych może doprowadzić do rozwoju czerniaka. To złośliwy nowotwór skóry, który może rozwijać się przez wiele lat. Jeszcze do niedawna diagnozowany był u osób starszych, teraz dotyka coraz młodsze osoby.

Czerniak pojawia się przede wszystkim u osób, które lubią spędzać długie godziny na słońcu, a także często korzystają z solarium. W pierwszej fazie rozwoju czerniak wygląda jak zwykły pieprzyk. Z czasem jednak zaczyna rosnąc, jest asymetryczny, ma nie regularny kształt. Czasem zdarza się, że delikatnie krwawi. Odpowiednio wcześnie wykryta zmiana daje szansę na całkowite wyleczenie. Niestety spora grupa chorych trafia do lekarza zbyt późno, kiedy choroba jest już mocno zaawansowana.

Jak słońce szkodzi skórze?

Warto podkreślić, że opalenizna to tak naprawdę poparzenie skóry. Mimo że delikatnie brązowa skóra wygląda ładnie i bardziej atrakcyjnie, to z całą pewnością nie jest zdrowa. Zbyt częste opalanie powoduje wysuszenie skóry oraz wzrost aktywności wolnych rodników, które mają swój udział w tworzeniu się zmian nowotworowych w organizmie.

Wolne rodniki uszkadzają DNA, zmieniają metabolizm komórek oraz niszczą fibroblasty, które odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny. Obie substancje nadają skórze jędrność i zapewniają nawilżenie. To dzięki nim jest elastyczna i napięta. Kiedy zaczyna ich brakować pojawiają się zmarszczki, a skóra robi się przesuszona. 

Jak bezpiecznie się opalać? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie się opalać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak chronić skórę przed słońcem?

Mimo że promienie słoneczne są nam potrzebne, choćby do wytwarzania witaminy D, to ich nadmiar może być niebezpieczny. Dlatego, aby się chronić należ:

  • stosować kremy z filtrem - trzeba o nich pamiętać nie tylko wtedy kiedy jesteśmy na plaży, latem w mieście słońce świecie równie mocno i skóra potrzebuje ochrony, trzeba także pamiętać, że jedno posmarowanie skóry to za mało, trzeba to robić za każdym razem kiedy wychodzimy z domu. Ponowna aplikacja jest także potrzeba po wyjściu z wody;
  • nosić ubrania w jasnych kolorach ponieważ odbijają słońce, warto także zakładać ubrania z naturalnych materiałów, gdyż przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać;
  • po wyjściu z wody trzeba bardzo dokładnie się wytrzeć, krople wody skupiają promienie słoneczne, a to może się przyczynić do uszkodzenia skóry.

W upalne dni nie można zapominać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów. Dobrze nawilżone komórki potrafią sprawnie bronić się przed wpływem wolnych rodników.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
9
Polecamy
Opalanie to nic złego?
Niekoniecznie!
Sprawdź co się dzieje, gdy wystawiasz skórę na działanie promieni słonecznych
Opalanie to nic złego? Niekoniecznie! Sprawdź co się dzieje, gdy wystawiasz skórę na działanie promieni słonecznych TVN zdrowie
Jak chronić skórę przez zimowym słońcem?
Jak chronić skórę przez zimowym słońcem? Dzień Dobry TVN
Zasady bezpiecznego opalania, czyli jak się opalać, żeby nie wyrządzić sobie szkód
Zasady bezpiecznego opalania, czyli jak się opalać, żeby nie wyrządzić sobie szkód TVN zdrowie
Skóra muśnięta słońcem?
Dermatolog zdradza bezpieczne sposoby na szybsze opalanie 
Skóra muśnięta słońcem? Dermatolog zdradza bezpieczne sposoby na szybsze opalanie  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?