Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krem z filtrem: Naukowcy sprawdzili, czy zaburza syntezę witaminy D3
menu
Polub nas na Facebooku

Krem z filtrem: Naukowcy sprawdzili, czy zaburza syntezę witaminy D3

Kobieta, która smaruje twarz kremem

Fot: Ridofranz / gettyimages.com

Zbyt częste wystawianie skóry na działanie słońca to najprostsza droga do rozwoju np. czerniaka. Aby nie zachorować lekarze zachęcają do unikania nadmiernej ekspozycji na słońce i stosowania kremów z filtrem. Nie brakuje jednak osób, które w obawie przed niedoborem witaminy D całkowicie rezygnują z ich stosowania. Czy słusznie?

Każdego roku na świecie wykrywa się 200 tysięcy nowych przypadków zachorowania na czerniaka skóry. Nowotwór pojawia się przede wszystkim u tych osób, które zbyt często wystawiają niezabezpieczoną skórę na działanie promieni słonecznych. Co gorsza, jeszcze do niedawna czerniak był diagnozowany głównie u osób starszych. Dzisiaj rozwija się już u 20 latków. Co zrobić, aby nie zachorować?

Chroń skórę i stosuj krem z filtrem

Słońce generuje trzy rodzaje promieniowania - UVA, UVB i UVC. Pierwsze z nich, czyli UVA dociera do najgłębszych warstwa skóry. Niszczy kolagen oraz elastynę. Uszkadza DNA skóry, co może przyczynić się do rozwoju zmian nowotworowych. Natomiast promieniowanie UVB, choć wywołuje oparzenia skóry, jest niezbędne do syntezy witaminy D3. Promieniowanie UVC jest całkowicie pochłanianie przez warstwę ozonową ziemi. 

Mało kto wie, że promieniowanie UV może przebijać się przez chmury, odbijać się od powierzchni wody, piasku, śniegu i wywoływać poparzenia słoneczne, dlatego kremów z filtrem SPF trzeba używać przez cały rok, również w pochmurne dni i podczas przebywania w cieniu.

Jak wybrać krem z filtrem?

Dobry krem z filtrem powinien chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Kluczowe znaczenie ma także wysokość filtra SPF. Wskaźnik ten określa, jak długo możemy przebywać na słońcu oraz przed jaką dawką promieniowa krem może nas uchronić. Co to oznacza w praktyce? Jeśli posmarujemy skórę kremem z filtrem 30, to zapewni on mam ochronę przez ok. 300 minut, czyli 5 godzin.

Wysokość filtra SPF powinna być dopasowana do karnacji. Osoby, które mają bardzo jasną skórę powinny stosować preparaty o najwyższym faktorze. Te które mają ciemniejszy odcień skóry mogą sięgnąć po kremy z faktorem 15 czy 20.

Warto zaznaczyć, że stosowanie kremów z filtrem chroni nie tylko przed rozwojem raka skóry, ale także zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, poprawia jej jędrność oraz ułatwia regenerację, a także zmniejsza przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. 

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o kremach z filtrem:

Zobacz film: Co trzeba wiedzieć o kremach z filtrem? Źródło: X-Bank Gallery

Jak stosować krem z filtrem?

O posmarowaniu skóry kremem trzeba pamiętać jeszcze przede wyjściem z domu, bez względu na to, czy wybieramy się na plaże czy do pracy. Trzeba także pamiętać, że jedna aplikacja nie daje ochrony na cały dzień i musi być powtarzana (najlepiej co dwie-trzy godziny). Ponowna aplikacja jest konieczna zwłaszcza po wyjściu z wody. 

Minimalna ilość kremu z filtrem, którą trzeba posmarować twarz to ok. 1,25 ml, czyli tyle ile wynosi długość palca serdecznego i wskazującego. Aby posmarować resztę ciała należy zużyć ok. 30 ml kremu, tj. po 5 ml na nogi, ręce, tułów oraz plecy.

Panie, które stosują podkłady z filtrem SPF muszą sobie zdawać sprawę, że takie kosmetyki zapewniają ochronę jedynie na 10-15 minut.

Krem z filtrem blokuje wytwarzanie witaminy D3?

Organizm potrzebuje słońca do syntezy witaminy D3. To dzięki niej mamy zdrowe i mocne kości. Dodatkowo witamina chroni przed zawałem, udarem czy chorobą wieńcową. Ale czy skóra posmarowana kremem z filtrem może pobrać promienie słoneczne niezbędne do wytworzenia witaminy D3? 

Badania naukowe pokazują, że nawet gruba warstwa kremu nie przeszkadza w syntezie witaminy D3. Nie zmienia to jednak faktu, że większość z nas ma niedobory tej witaminy. Zanim jednak zdecydujemy się ją suplementować warto sprawdzić jej poziom i skonsultować się z lekarzem, aby dobrać odpowiednią dawkę.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
79
8
Polecamy
Krem z filtrem - jak wybrać, na co zwrócić uwagę, jak czytać oznaczenia na opakowaniach kremów z filtrami UV, zasady stosowania
Krem z filtrem - jak wybrać, na co zwrócić uwagę, jak czytać oznaczenia na opakowaniach kremów z filtrami UV, zasady stosowania TVN zdrowie
Zdrowe opalanie, czyli jak skutecznie chronić skórę przed słońcem (dzieci, dorośli, kobiety w ciąży)
Zdrowe opalanie, czyli jak skutecznie chronić skórę przed słońcem (dzieci, dorośli, kobiety w ciąży) TVN zdrowie
Pielęgnacja skóry latem.
Jakich błędów nie popełniać?
Pielęgnacja skóry latem. Jakich błędów nie popełniać? Dzień Dobry TVN
Jak zadbać o cerę zimą?
Kosmetolog obala mit:
"Możemy używać kremów nawilżających"
Jak zadbać o cerę zimą? Kosmetolog obala mit: "Możemy używać kremów nawilżających" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?