Polub nas na Facebooku
Czytasz: Irygacja pochwy – jak ją prawidłowo wykonać? Czy jest bezpieczna dla kobiet?

Irygacja pochwy – jak ją prawidłowo wykonać? Czy jest bezpieczna dla kobiet?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: benjaminnolte / fotolia.com

Irygacja pochwy oznacza skierowanie strumienia płynu do wnętrza pochwy, w celu jej wypłukania pod niskim ciśnieniem. Do czyszczenia należy używać roztworu w temperaturze ciała, ale przygotować go należy w temp. 40,5 °C i pozostawić do ostygnięcia.

Kobiety stosują irygację pochwy, by czuć się świeżo, wypłukać krew menstruacyjną, uniknąć chorób przenoszonych drogą płciową i uniemożliwiać zajście w ciążę.

Eksperci twierdzą jednak, że irygacja pochwy nie jest skuteczna w żadnym z tych przypadków, a ponadto może zwiększać ryzyko problemów zdrowotnych.

Irygacja pochwy – czy jest szkodliwa dla zdrowia kobiet?

Irygacja pochwy przynosi więcej złego niż dobrego dla zdrowia kobiet. Problemy związane z jej przeprowadzaniem to między innymi:

 • zakażenia pochwy (bakteryjne zapalenie pochwy) – irygacja narusza naturalną równowagę bakterii w pochwie (zwanej florą pochwy); zmiany te sprawiają, że środowisko pochwy sprzyja rozwojowi bakterii powodujących infekcję; wystąpienie bakteryjnego zapalenia pochwy może zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu i zakażeń przenoszonych drogą płciową;
 • zapalenie narządów miednicy mniejszej, zapalenie przydatków (ang. pelvic inflammatory disease, PID);
 • ciąża powikłana – kobiety, które irygują pochwę więcej niż raz w tygodniu, mają większe trudności z zajściem w ciążę niż osoby, które tego nie robią; irygacja może również zwiększyć ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej aż o 76%;
 • nowotwór szyjki macicy – irygacja prowadzona co najmniej raz w tygodniu może zwiększać ryzyko rozwoju raka szyjki macicy.

Zdaniem ekspertów, należy unikać irygacji pochwy, jeśli jej zapach jest normalny. Bardzo silny odór może oznaczać zakażenie, wobec którego irygacja również jest niewskazana. Może ona zakłócić równowagę bakterii znajdujących się w pochwie i zmienić jej normalne pH, przyczyniając się do zwiększenia ryzyka zakażeń pochwy, takich jak zakażenia drożdżycą. Irygacja pochwy może również powodować jej podrażnienie. Jej kwaśne środowisko naturalnie oczyszcza ją z bakterii. Mycie pochwy ciepłą wodą i łagodnym mydłem wystarczy, aby utrzymać ją w czystości i higienie.

Nietypowy zapach pochwy, wydzielina lub uczucie pieczenia czy swędzenia, a nawet ból mogą sygnalizować obecność zakażenia. Irygacja w celu złagodzenia tych objawów spowoduje tylko uniknięcie podstawowego problemu i może pogorszyć istniejącą już infekcję. Jeśli kobiet odczuwa dyskomfort z powodu tych objawów, powinna skonsultować się z lekarzem w celu rozpoznania problemu i leczenia. Zastosowanie irygacji przed wizytą lekarską może utrudnić zdiagnozowanie problemu i wdrożenie właściwego leczenia.

Zobacz także: Świąd pochwy i warg sromowych – przyczyny i leczenie intymnej dolegliwości

Irygacja pochwy – jak ją prawidłowo wykonać?

Irygację pochwy wykonuje się na zlecenie lekarza i powinno się stosować do jego zaleceń. Ogólne instrukcje dotyczące jej prawidłowego wykonania to:

 1. Irygacji nie wykonuje się podczas miesiączki i ciąży.
 2. Należy dokładnie umyć ręce przed irygacją i po niej.
 3. Należy dokładnie umyć krocze przed irygacją, zgodnie z zasadą od góry do dołu, aby zapobiec wprowadzaniu bakterii z odbytu do cewki moczowej.
 4. Najbezpieczniej jest użyć gotowego roztworu z zestawu do irygacji bądź preparatów farmakologicznych dostępnych w aptece. Roztwór należy przygotować, używając przegotowanej wody o temperaturze ok. 40,5 °C i odstawić do ostygnięcia. Gdy będzie on miał odpowiednią temperaturę, trzeba napełnić nim 500 ml zbiornik i zakręcić końcówkę irygatora.
 5. Podczas wprowadzania końcówki irygatora należy wykonywać tę czynność w wygodnej i bezpiecznej pozycji półleżącej, najlepiej w pustej wannie lub stojąc pod prysznicem.
 6. Delikatnie wprowadza się końcówkę irygatora głęboko do pochwy i opróżnia jego zawartość, naciskając zbiornik dwoma rękoma.
 7. Po zakończonej irygacji należy ostrożnie wyjąć końcówkę z pochwy, pamiętając, by nie dopuścić do rozprężenia się zbiornika i wessania do niego wydzieliny z pochwy. Zbiornik i końcówkę irygatora powinno się umyć w ciepłej wodzie z mydłem, a następnie dokładnie wypłukać i pozostawić do osuszenia, gdyż mogą one zostać użyte wielokrotnie. Intymne miejsca należy delikatnie osuszyć ręcznikiem.
 8. Irygacja nie powinna być wykonywana w pośpiechu, jeśli mają być osiągnięte efekty terapeutyczne. Czas trwania irygacji powinien wynosić co najmniej od 20 do 30 minut.

Zobacz film i dowiedz się jak działa kobiecy układ rozrodczy:

  Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

  Irygacja pochwy – o czym należy pamiętać?

  Podczas irygacji pochwy warto pamiętać o kilku podstawowych zaleceniach:

  • Nigdy nie wykonuje się irygacji pochwy bez zalecenia lekarza.
  • Irygator powinien być używany tylko przez jedną osobę.
  • Irygatora nie myje się w zmywarce.
  • Do mycia irygatora nie stosuje się środków do dezynfekcji.
  • Irygatora nie powinny stosować kobiety, które nie rozpoczęły życia seksualnego, ponieważ jego użycie może spowodować przerwanie błony dziewiczej.

  W razie wątpliwości dotyczących korzystania z irygatora należy skonsultować się z lekarzem.

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  24
  4
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  W jakich produktach jest najwięcej cukru?
  W jakich produktach jest najwięcej cukru?
  Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
  Najgroźniejsze dla naszego zdrowia sztuczne barwniki. Gdzie je znajdziemy?
  Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
  Aparaty ortodontyczne – rodzaje, zakładanie, higiena i koszty
  Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
  Elektroniczna recepta. Wszystko, co musisz wiedzieć o e-receptach
  E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
  E-zwolnienia lekarskie. Co trzeba wiedzieć o nowym systemie wystawiania L4?
  Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
  Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?