Polub nas na Facebooku
Czytasz: Nieprzyjemny zapach z pochwy – o czym świadczy i jak pozbyć się krępującej dolegliwości?
menu
Polub nas na Facebooku

Nieprzyjemny zapach z pochwy – o czym świadczy i jak pozbyć się krępującej dolegliwości?

NAN

Fot: STUDIO GRAND OUEST / fotolia.com

Nieprzyjemny zapach z pochwy przeważnie jest objawem rozwijających się infekcji: grzybiczych, bakteryjnych lub wirusowych. Często towarzyszy mu wydzielina w postaci śluzu o zmienionej barwie. Zdarza się jednak, że jest objawem poważniejszej choroby.

Nieprzyjemny zapach z pochwy nigdy nie pojawia się bez przyczyny i zawsze jest wskazaniem do wizyty u ginekologa, aby mógł on ustalić jego dokładne źródło. Niestety kobiety często uważają tę dolegliwość za wstydliwą i zwlekają z wizytą, pozwalając rozwijać się zakażeniu, a niekiedy poważnej chorobie.

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach z pochwy?

Pochwa jest narządem, w którego środowisku żyje wiele mikroorganizmów. Aby uniemożliwić rozwój bakterii, grzybów i wirusów, kluczową rolę odgrywają w jej wnętrzu pałeczki kwasu mlekowego, które powodują, że środowisko pochwy jest kwaśne. Jednak są sytuacje w życiu kobiety, które prowadzą do obniżenia liczby tych bakterii. Dzieje się tak np. po zapłodnieniu (kiedy organizm przygotowuje się na rozwijający się płód), przy menopauzie (w której organizm kobiety ponownie podlega zmianom hormonalnym), podczas stosowania leków hormonalnych, antykoncepcyjnych i antybiotyków, a także w przebiegu chorób oraz przy niedostatecznej higienie miejsc intymnych.

Kiedy dochodzi do obniżenia ilości pałeczek kwasu mlekowego, może pojawić się nieprzyjemny zapach z pochwy, który jest skutkiem utleniania się amin aromatycznych wytwarzanych przez bakterie.

Zobacz film i dowiedz się jak działa kobiecy układ rozrodczy:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Rybi zapach z pochwy – infekcje bakteryjne i grzybicze

Do woni ryby, pleśni czy drożdży porównywany jest zapach wydzieliny z pochwy w przypadku infekcji grzybiczej. Towarzyszą jej świąd i pieczenie, a upławy mają gęstą (serową) konsystencję, w której mogą pojawiać się grudki. Wydzielina zazwyczaj jest biała bądź z lekkim zielonym lub żółtym zabarwieniem. Cechą charakterystyczną jest właśnie rybi zapach z pochwy. Może on oznaczać także stan zapalny spowodowany bakteriami lub rzęsistkiem.

Przykry zapach z pochwy z powodu niedostatecznej higieny

Bardzo często przykry zapach z pochwy jest skutkiem niewłaściwej higieny intymnej. Nie jest wówczas objawem infekcji, a zaniedbania. Chociaż w dzisiejszych czasach wydaje się to niemożliwe, praktyka wskazuje, że wiele kobiet nadal nie przykłada wystarczającej uwagi do właściwej higieny miejsc intymnych.

Należy codzienne, najlepiej dwukrotne, podmywać miejsca intymne specjalnym płynem przeznaczonym do higieny intymnej, który zapewni właściwe pH. W trakcie menstruacji zalecane jest jak najczęstsze zmienianie stosowanych tamponów, podpasek czy wkładek. Każda kobieta powinna mieć osobny ręcznik do higieny intymnej, którego nie będą używać inny domownicy, a ponadto wskazane jest noszenie wygodnej, przewiewnej (najlepiej bawełnianej) bielizny. Niestety zasady te nie są przez wszystkie kobiety przestrzegane, co prowadzi do kłopotliwych i wstydliwych dolegliwości.

Na zapach z pochwy, co może wydawać się dziwne, wpływa też dieta. Woń niektórych substancji wydalana jest przez skórę wraz z potem i wydzielinami. Jej intensywność może wzrastać, jeżeli dieta zawiera dużo mięsa, czosnku, cebuli, pora czy szczypiorku.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pochwy?

Brzydki zapach z pochwy zawsze jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Jednak jeżeli nie można od razu udać się do lekarza, można wspomóc się lekami dostępnymi w aptece bez recepty, które nie tylko minimalizują nieprzyjemny zapach, ale często mają dodatkowo działanie przeciwzapalne i łagodzące.

W pierwszej kolejności niezbędny może okazać się płyn do higieny intymnej, który poza funkcją myjącą powinien mieć działanie antybakteryjne i zapobiegające infekcjom. Jeżeli posiadany płyn nie ma tych właściwości, należy go zastąpić innym. Najlepiej zapytać w aptece o taki, który dodatkowo łagodzi podrażnienia, nawilża i zapobiega problemom intymnym, w tym neutralizuje nieprzyjemny zapach. Dobry środek do higieny intymnej powinien zawierać bakterie Lactobacillus, które stanowią o prawidłowej mikroflorze pochwy i są naturalną barierą ochronną. Jeśli intensywny zapach z pochwy jest następstwem zaniedbania higieny, wprowadzenie tego typu kosmetyku do codziennego stosowania powinno rozwiązać problem.

Jakie objawy może dawać grzybicza infekcja pochwy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co sprzyja infekcjom intymnym? Źródło: 36,6.

Jeżeli nieprzyjemny zapach jest tylko jedną z dolegliwości i kiedy dodatkowo występuje świąd lub podrażnienie dobre, efekty daje zastosowanie żelu lub maści łagodzących podrażnienia, które można stosować w okolicy miejsc intymnych. Należy pamiętać, że dostępne w aptece żele jedynie wspomagają leczenie i łagodzą niektóre dolegliwości, ale nie zastąpią terapii zleconej przez lekarza. Skuteczny żel łagodzący powinien zawierać metabolity, czyli substancje wytwarzane naturalnie przez pałeczki kwasu mlekowego.

Skuteczne w działaniu są również probiotyki w formie kapsułek doustnych lub dopochwowych. Te pierwsze zapewniają ochronę mikroflory układu moczowo-płciowego, a te drugie mają działanie miejscowe, więc przyspieszają leczenie i minimalizują dyskomfort związany z infekcją.

Należy pamiętać, że większość lekarzy ginekologów nie zaleca leczenia dolegliwości intymnych jedynie domowymi sposobami. Zawsze zalecana jest kontrola specjalisty.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
255
105
Polecamy
Higiena miejsc intymnych.
Te podstawy powinien znać każdy
Higiena miejsc intymnych. Te podstawy powinien znać każdy Dzień Dobry TVN
Co to są choroby intymne i skąd się biorą?
Co to są choroby intymne i skąd się biorą? Dzień Dobry TVN
Bakteryjne a grzybicze infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie
Bakteryjne a grzybicze infekcje pochwy – przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Świąd pochwy i warg sromowych – przyczyny i leczenie intymnej dolegliwości
Świąd pochwy i warg sromowych – przyczyny i leczenie intymnej dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (1)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty